صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

آيا خال را بايد برداشت؟

دکتر تورج رشيدي عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي افزود: وجود هرگونه تغيير در اندازه ، رنگ و شکل خال و به هم خوردگي قرينه خال- يعني اينکه لبه هاي خال نامنظم شود،- مي تواند از نشانه‌هاي بروز بيماري باشد و افراد در صورت ديدن اين نوع تغييرات بايد به پزشک مراجعه کنند.

کد خبر: 8139

شبکه خبر/ دکتر تورج رشيدي عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي افزود: وجود هرگونه تغيير در اندازه ، رنگ و شکل خال و به هم خوردگي قرينه خال- يعني اينکه لبه هاي خال نامنظم شود،- مي تواند از نشانه‌هاي بروز بيماري باشد و افراد در صورت ديدن اين نوع تغييرات بايد به پزشک مراجعه کنند.
وي گفت: در بعضي شرايط علت رشد خال، بيماري داخلي و يا تداخل هورموني است و رنگ آن تيره تر مي شود که يکي از شايع ترين حالات آن در دوران حاملگي است در اين صورت به علت ترشح هورموني، رنگ خال هايي که قبلا موجود بوده است تيره تر مي شود و يا خال هاي جديد ظاهر مي شود.
رشيدي افزود : در بيماري آکرومگالي ممکن است افرادي که مدت زيادي در معرض تابش مستقيم نور آفتاب قرار مي گيرند خال هايشان تيره تر و يا تعدادشان بيشتر شود.
به گفته اين متخصص پوست، خال ها به دو دسته اکتسابي و انتسابي تقسيم مي شوند، خال انتسابي خال‌هاي مادر زادي است که با توجه به علم جديد بايد در اسرع وقت برداشته شوند زيرا احتمال بدخيم شدن اين خال ها بيشتر از خال هاي معمولي است. همچنين اگر خال خيلي بزرگ بود در اسرع وقت بايد برداشته شود اما اگر خال کوچک بود مي توان براي برداشتن آن تا سن 10 - 11 سالگي صبر کرد.
دکتر رشيدي افزود: خال‌هاي مادر زادي از بدو تولد وجود دارند که ممکن است يک و يا دوهفته اول کم رنگ ديده شوند و بعد از چند هفته تيره و زبر شوند و بهتر است سريع تر برداشته شوند.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي گفت: خال هاي اکتسابي در زمان کودکي تعدادشان کم و در زمان بلوغ تعداد آنها افزايش پيدا مي کند، اين نوع خال کم ضرر هستند و توصيه نمي شود که برداشته شوند.
دکتر رشيدي درباره روش هاي برداشتن خال گفت: جراحي و ليزر دو روش برداشتن خال است که بهترين روش برداشت خال از جنبه زيبايي ليزر خال است که نسبتا مطمئن و کم عارضه است اما نمي توان قطعي گفت که عارضه ندارد گاهي رد خال باقي مي ماند و گاهي ممکن است کامل برداشته نشود.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي افزود: خال هايي که در اندازه، رنگ، شکل و قرينگي آنها تغييراتي ايجاد شود نبايد ليزر شوند و بايد نمونه گيري شده و براي پاتولوژي فرستاده شود، همچنين خال هايي که در کنار چشم و نقاط حساس هستند نبايد ليزر شوند زيرا اشعه ليزر از چشم رد مي شود، اما اگر لازم بود که خال نزديک چشم برداشته شود با وسايلي که پزشک بر زير پلک مي گذارد مي شود خال را برداشت.
اين متخصص پوست گفت: يک باور غلط در ميان مردم وجود دارد که اگر خال تغيير کرد و به چيز هاي بدخيم شبيه شد، بهتر است به آن دست زده نشود و به حال خودشان رهايشان کنيم ، متاسفانه اين باور غلط باعث شده خالي که با جراحي ساده و 20 دقيقه اي خارج مي شد را نگه مي دارند و به کارهاي غيرقابل جبران از جمله شيمي درماني و راديوتراپي و پخش شدن سلول اين خال در کل بدن و در آخر مرگ و مير منجر شود.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي خاطر نشان کرد: براي مراقبت از خال ها توصيه مي‌شود که به مدت طولاني در معرض تابش نور آفتاب قرار نگيريد و همواره از ضد آفتاب استفاده کنيد. همچنين از دستکاري و تحريک خال ها خودداري کنيد زيرا باعث تحريک سلول هاي خال مي شود و اگر در وضعيت خال تغييري احساس کرديد به متخصص مراجعه کنيد.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر