صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

مشاوره سلامت/

پرسش و پاسخ درباره به مشکل کم شدن حافظه

کد خبر: 703

خراسان/ در ستون پرسش و پاسخ به سوالات خوانندگان از ديدگاه طب اسلامي و سنتي پاسخ داده مي شود. همان طور که بارها يادآوري کرده ايم، تجويز دارو و حتي داروهاي گياهي، تنها با معاينه باليني، گرفتن شرح حال و تشخيص مزاج بيمار امکان پذير است و اگر در پاسخ به سوالات مصرف داروي گياهي توصيه مي شود، بهتر است پس از مشورت با متخصص طب اسلامي و سنتي مصرف شود. دکترسيدسعيد اسماعيلي،پزشک و محقق طب اسلامي، به سوالات شما پاسخ مي دهد.
خانمي ۳۲ ساله ام. روزي ۴۵ دقيقه پياده روي مي کنم. ۶ ماه پيش پاشنه پاهايم درد گرفت. بنابراين از کفش طبي استفاده کردم. براي مدتي خوب شدم اما دوباره درد شروع شده است به ويژه قسمت بيروني پاشنه. پاهايم به سرما حساس است طوري که شب ها از درد خوابم نمي برد؛ قد من ۱۶۰ سانتي متر و وزنم ۶۰ کيلوگرم است. با اين که دانشجوي کارشناسي ارشد هستم، همه چيز را زود فراموش مي کنم.
علايمي که گفتيد به ويژه کاهش حافظه نشان دهنده مصرف زياد سردي است. به بيان ديگر عامل اصلي مشکل شما، افزايش سردي است که باعث غليظ شدن خون مي شود به طوري که گردش خون در پاها کند و همراه با خستگي و درد است. در اين زمينه چند توصيه مي شود. اگر واريس يا کبودي در پا داريد به احتمال زياد اين امر ناشي از افزايش سوداست و شايد نياز به انجام فصد باشد.
از داروهايي که باعث کاهش سودا مي شود مانند دم کرده افتيمون استفاده کنيد. ماساژ پا با روغن هاي گرم مانند سياهدانه و بابونه مفيد است. ممکن است بعد از انجام فصد نياز به حجامت کنار قوزک پا هم داشته باشيد. اما اگر همراه اين درد، تورم هم مشاهده مي کنيد، اين امر ناشي از افزايش بلغم است و بايد از داروهايي استفاده کنيد که بلغم را کاهش مي دهد مانند زيره و رازيانه. ماساژ پا با روغن هاي ذکر شده و انجام بادکش هم بسيار مفيد است. اگر مشکل شما ناشي از افزايش بلغم باشد خون گيري توصيه نمي شود.
براي افزايش حافظه، از مصرف خوراکي هاي سرد به ويژه ماست و خوراکي ترش و پنير پرهيز کنيد. مصرف مويز و بادام و جويدن کندر مفيد است. دمنوش استوقودوس هم مفيد است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر