صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

ميکروب‌هاي موجود در ناف را بهتر بشناسيد

ناف يک سوراخ بسته شده روي شکم است که وقتي بند ناف از نوزاد جدا مي شود، ايجاد مي گردد. ناف مي تواند محيطي براي زندگي انواع ميکروب ها و قارچ ها باشد.

کد خبر: 6714

بيتوته/ ناف يک سوراخ بسته شده روي شکم است که وقتي بند ناف از نوزاد جدا مي شود، ايجاد مي گردد. ناف مي تواند محيطي براي زندگي انواع ميکروب ها و قارچ ها باشد.
در انسان ها ناف به دو صورت وجود دارد:
1- تو رفته
2- بيرون زده
با توجه به اين که ناف در اثر بريدن بند ناف، به صورت زخم ايجاد مي شود و شکل آن ربطي به ژنتيک انسان ندارد، مي توان از ناف براي تمايز دوقلوهايي که وجه تمايز ديگري ندارند استفاده کرد.
محققين دريافته‌اند که ناف‌هاي تورفته مي‌توانند به طور متوسط خانه 60 تا 100 يا حتي بيشتر گونه باکتري،‌ مخمر و قارچ باشند. اين مطالعه نشان مي‌دهد که ناف شما مي‌تواند بهشتي براي موجودات متنوع باشد!‌
راب دان، از دانشگاه ايالتي کاروليناي شمالي، توضيح مي‌دهد که در ناف افراد عادي، ‌بين 60 تا 70 گونه موجود ريز پيدا شده و با توجه به اين که موجودات ساکن ناف شما، ‌لزوما همان موجوداتي نيستند که در ناف افراد ديگر زندگي مي‌کنند، به طور کلي در اين مطالعه 1400 گونه از اين موجودات در ناف افراد مختلف يافت شد.
محققين در اين مطالعه ناف 391 زن و مرد را از نقاط مختلف، با سن و زمينه اخلاقي و عادات متفاوت بررسي کرده‌اند. در اين ميان، ‌آن‌ها به مخمرها و قار‌چ‌هاي جالبي رسيده‌اند.
بررسي‌هاي اوليه نشان مي‌دهد که ترکيب موجوداتي که در ناف هر شخص زندگي مي‌کنند،‌ براي آن فرد منحصر به فرد است
البته هنوز محققين نمي‌دانند که چه عامل يا عواملي باعث تفاوت ترکيب گونه‌هاي موجود در ناف افراد مي‌شود. به نظر نمي‌رسد که جنسيت، قوميت، سن يا حتي ميزان دوش گرفتن و شستشو در آن موثر باشد.
برخي از اين باکتري‌ها در افراد مشابه هستند، اما باکتري‌هاي منحصر به فرد از کجا آمده‌اند؟ شايد پاسخ اين سوال به داستان زندگي هر فرد برگردد.
شايد برايتان جالب باشد بدانيد برخي از اين باکتري‌ها روي پوست ساير نقاط بدن شما هم زندگي مي‌کنند. درست است که امروزه مردم به شستشو خيلي اهميت مي‌دهند و نمي‌خواهند هيچ نوع باکتري روي پوستشان باقي بماند،‌ اما در واقع برخي از اين باکتري‌ها،‌ خط مقدم دفاعي بدن ما محسوب مي‌شوند. آن‌ها اولين سپر پوست ما در برابر آلودگي‌هاي بيروني هستند و اگر آن را از روي پوست برداريم، خود را در معرض عفونت‌هاي پوستي قرار داده‌ايم.
احتمالا پيش از اين، در مورد ميکروب هايي که در روده‌هاي ما زندگي مي‌کنند و خيلي هم براي ما مفيد هستند شنيده‌ايد.
از سوي ديگر،‌ در مطالعه ديگري،‌ اليزابت آرکاي و همکارش کوين تايس از دانشگاه نوتردام به اين نتيجه رسيدند که باکتري‌هايي که روي بدن انسان‌ها زندگي مي‌کنند، مي‌توانند روي رفتار آن ها تاثيرگذار باشند.
استروئيدها و ساير موادشيميايي طبيعي که باعث بوي زير بغل انسان‌ها مي‌شوند را در نظر بگيريد. همه اين مواد، محصول متابوليسم باکتري‌ها هستند و مي‌توانند روي تعاملي که ما با ديگران داريم اثر بگذارند.
براي مثال متابوليسم تستوسترون توسط باکتري‌هاي کورينه، بويي شبيه به بوي ادرار توليد مي‌کند، در حالي که باکتري‌هاي که عرق را متابوليزه مي‌کنند،‌ بويي شبيه به بوي پياز توليد مي‌کنند.
در مجموع، باکتري‌هاي زير بغل هر فرد،‌ بويي را توليد مي‌کنند که به آن فرد مربوط است و حتي ديگران از روي آن بو مي‌توانند وي را تشخيص دهند. مادران تنها از بوي عرق نوزادان،‌ مي‌توانند بدون هيچ مشکلي فرزند خود را پيدا کنند.
با اين همه، باکتري‌ها هنوز براي ما شناخته‌شده نيستند. دان مي‌گويد: "شما در لايه‌اي از يک زندگي ناشناخته زندگي مي‌کنيد. اين لايه به نفع شما و البته به ضرر شما کارهايي را انجام مي‌دهد. فکر نمي‌کنيد که بايد در مورد لايه زنده‌اي که روي شما زندگي مي‌کند بيشتر بدانيد؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر