صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

چرا زنان کابوس مي بينند؟

مغز در طول خواب تلاش مي‌کند تا حس‌هايي که ما را اذيت مي‌کنند يا ما نمي‌توانيم آن‌ها را به زبان آوريم پردازش کند و اين کار را با تصاويري که ما به‌صورت رؤيا يا کابوس مي‌بينيم انجام مي‌دهد.

کد خبر: 6628

جام نيوز/ مغز در طول خواب تلاش مي‌کند تا حس‌هايي که ما را اذيت مي‌کنند يا ما نمي‌توانيم آن‌ها را به زبان آوريم پردازش کند و اين کار را با تصاويري که ما به‌صورت رؤيا يا کابوس مي‌بينيم انجام مي‌دهد.
با سپري شدن شب، بر غيرعادي بودن رؤياها نيز افزوده مي‌شود و اين ميزان تا زمان کوتاهي پيش از بيدار شدن به بالاترين سطح باورنکردني بودن خواب شدت مي‌يابد. مطالعات قبل نشان داده بود زناني که دوره پيش از قاعدگي خود را مي‌گذرانند به‌احتمال بيشتري کابوس مي‌بينند که به دليل افزايش هورمون پروژسترون و تغييرات درجه حرارت در دوره‌هاي زماني مشخصي در سيکل زنان است.

حالا دانشمندان دريافته‌اند که خواب‌هاي ما در حقيقت با گذشت شب عجيب و غريب‌تر مي‌شود. علاوه بر آن عاطفي‌تر هم مي‌شود چه به معناي خوب و چه بد. در مراحل اوليه خواب، روياها بيشتر در مورد افرادي است که در آن با آن‌ها مواجه شده بوديم مانند برنامه تلويزيون يا کتاب. اما ديدن خواب‌ها در مورد وقايع زندگي با گذشت زمان بيشتر مي‌شود. با اين وجود، شرايط آب و هوايي و ابتلا به هر نوع بيماري يا يائسگي زنان مي‌تواند روياها و کابوس‌ها را عجيب و غريب‌تر کند. گاهي اوقات نيز کابوس ما منعکس‌کننده مشکلات سلامتي مانند مشکل در تنفس است. به‌طوري‌که مطالعه‌اي در سال 2006 نشان داده بود کساني که در زمان بيداري با مشکل تنفس مواجه بودند خواب‌هايي در مورد خفه شدن ديدند و آن‌هايي که به‌شدت تعريق داشتند خواب عرق کردن مي‌ديدند.

به‌عبارت‌ديگر مغز در طول خواب تلاش مي‌کند تا حس‌هايي که ما را اذيت مي‌کنند يا ما نمي‌توانيم آن‌ها را به زبان آوريم پردازش کند و اين کار را با تصاويري که ما به‌صورت رؤيا يا کابوس مي‌بينيم انجام مي‌دهد. به گفته محققان کشف اين خواب‌ها کمک مي‌کند تا بيشتر با جنبه عاطفي و رفتارمان در ارتباط باشيم و راه خوبي براي کشف خودمان است.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر