صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

طريقه جلوگيري از چرب شدن مو

اگر موهاي چربي داريد و نمي‌دانيد چه راهکاري بايد پيش بگيريد که سختيهاي داشتن چنين جنس موهايي را کاهش دهيد، مي‌توانيد با مطالعه اين نوشتار چند شيوه ساده را فرا بگيريد که با عمل به آن‌ها درصد چربي و در نتيجه کثيفي زودهنگام مو‌هايتان کاهش يابد.

کد خبر: 5951

جام جم/ اگر موهاي چربي داريد و نمي‌دانيد چه راهکاري بايد پيش بگيريد که سختيهاي داشتن چنين جنس موهايي را کاهش دهيد، مي‌توانيد با مطالعه اين نوشتار چند شيوه ساده را فرا بگيريد که با عمل به آن‌ها درصد چربي و در نتيجه کثيفي زودهنگام مو‌هايتان کاهش يابد.
شست و شوي موها
مو‌هايتان را در فواصل زماني کم بشوييد؛ اما نه هر روز. شستن روزانه مو‌ها ممکن است باعث شود چربي مو‌ها خيلي سريع برگردد و حتي براي جبران چربي از دست رفته، بيشتر از قبل چربي توليد کند. اگر به طور طبيعي موهاي چربي داريد، توصيه مي‌شود که آن‌ها را ۲- ۳ روز يکبار بشوييد.
دنبال شامپويي باشيد که مخصوص موهاي چرب باشد. بهترين نوع شامپو آن است که چربي اضافي مو‌هايتان را بدون خشک کردن آن‌ها بگيرد. ممکن است براي پيدا کردن يک شامپوي خوب، نياز به کمي آزمون و خطا داشته باشيد. همچنين مي‌توانيد با آرايشگرتان هم در اين زمينه مشورت کنيد.
يک بار در ماه از يک شامپوي شفاف کننده (clarifying) استفاده کنيد. اين نوع شامپو طراحي شده تا هر گونه رسوبات چربي و محصولات آرايشي را از مو‌ها پاک کند. از شامپوي شفاف کننده هر روز استفاده نکنيد؛ چرا که مي‌تواند چربي مو‌هايتان را از بين ببرد و باعث شود مو‌هايتان در واکنش، چربي بيشتري توليد کند. در عوض، براي شستشوي روزانه از يک شامپوي ملايم استفاده کنيد که چربي مورد نياز مو‌هايتان را از بين نبرد.
اثر نرم کننده ها
مراقب استفاده از نرم کننده‌ها باشيد و آن را روي ريشه مو‌هايتان نزنيد؛ چرا که اين قسمت از مو‌ها، در عرض چند ساعت پس از شست و شو، با چربي‌اي (گريس) که مو‌ها توليد مي‌کنند، مرطوب مي‌شود. استفاده از نرم کننده در واقع به منظور تغذيه انتهاي خشک‌تر موهاست. پس سعي کنيد از آن براي نيمه پاييني مو‌هايتان استفاده کنيد.
بعضي افراد اصلاً از نرم کننده استفاده نمي‌کنند يا به ندرت –مثلاً هفته‌اي يکبار– از آن استفاده مي‌کنند تا از مرطوب شدن بيش از حد مو‌ها جلوگيري کنند.
اگر مو‌هايتان به راحتي در هم مي‌رود از چيزي استفاده کنيد که آن‌ها را مرطوب و نرم کند؛ مثلاً مقدار بسيار کمي روغن زيتون تأثير خيلي خوبي دارد. فقط به اندازه‌اي که دستتان کمي براق شود، کف دستتان بريزيد و پس از آن دست‌ها را به مو‌ها بماليد و طوري اين کار را انجام دهيد که روغن زيتون به پوست سرتان نرسد.
اگر مو‌هايتان خيلي چرب است، ممکن است اصلاً نيازي به نرم کننده نداشته باشد. اما به هر حال بهتر است که براي جلوگيري از خشک شدن انتهاي مو‌هايتان، از نرم کننده استفاده کنيد.
آب و ترکيبات طبيعي
مو‌هايتان را با آب گرم بشوييد و سپس با گرفتن آب سرد کوتيکول‌هاي مو را ببنديد تا موهاي درخشاني داشته باشيد. آب داغ چربي مو‌هايتان را از بين مي‌برد و پوست سرتان بلافاصله آن را توليد خواهد کرد. بنابراين مو‌هايتان دوباره چرب خواهد شد و حتي به سختي شانه مي‌شود.
مقدار کمي سرکه را براي شست و شوي نهايي امتحان کنيد. اين کار را با يک قاشق غذاخوري سرکه در هر ۲۳۶ ميلي ليتر آب شروع کنيد. بوي آن با خشک شدن مو‌هايتان از بين مي‌رود.
يا، استفاده از ليموي تازه را امتحان کنيد. ريشه مو‌هايتان را با نصف يک ليمو برس بکشيد. (مي‌توانيد هر دو برش ليمو را استفاده کنيد.) ليمو را به مدت ۵ دقيقه قبل از اينکه حمام کنيد روي مو‌هايتان نگه داريد. اين کار را در هر بار حمام کردن، تکرار کنيد و تفاوت را در عرض دو هفته مشاهده کنيد.
حالت دهنده ها
براي مو‌هايتان محصولات حالت دهنده انتخاب کنيد. بيش از حد از اين محصولات استفاده نکنيد چرا که مو‌هايتان سنگين مي‌شود و مقدار اضافي آن روي سرتان ته نشين مي‌شود. از ژل‌هاي چسبناک استفاده نکنيد، چون باعث مي‌شود مو‌هايتان چرب به نظر برسد، در حالي که اينطور نيست!
محصولات مطمئن
هنگام استفاده از محصولاتي که به مو‌هايتان درخشندگي زيادي مي‌دهد، مراقب باشيد. استفاده از اين محصولات براي کساني که موهاي چربي دارند، باعث چرب‌تر به نظر رسيدن مو‌ها مي‌شود.
وقتي در مورد محصولي شک داريد، اصلاً از آن استفاده نکنيد.
چگونه و چقدر برس مي‌کشيد؟
فقط به اندازه‌اي مو‌هايتان را برس بکشيد که مرتب باشند. چرا که برس کشيدن، باعث تحريک غدد چربي مي‌شود و به احتمال زياد توليد چربي را افزايش مي‌دهد.
تا جايي که ممکن است از دست زدن يا برس زدن مو‌ها خودداري کنيد. اين امر به خصوص بعد از خوردن يا آماده کردن غذا‌هاي چرب مهم است؛ چرا که ممکن است چربي غذا را به مو‌هايتان منتقل کنيد. در مورد لوازم آرايشي چرب هم، قبل از آرايش، مو‌ها را از صورتتان کنار بزنيد و با يک سنجاق ببنديد و انگشتان چرب خود را به مو‌هايتان نزنيد. همچنين براي مرتب کردن مو‌ها به آن‌ها دست نزنيد، يعني براي باز کردن گره مو‌ها به جاي انگشتانتان از يک شانه استفاده کنيد.
نظافت و کوتاه کردن مو
به طور مرتب پايين مو‌هايتان را که دچار موخوره شده، کوتاه کنيد. اين کار از آسيب بيشتر مو‌ها جلوگيري کرده و آن‌ها را ضخيم‌تر و قوي‌تر خواهد کرد. اگر اين کار را هر چه سريع‌تر انجام ندهيد، بعداً بايد مقدار بيشتري از مو‌هايتان را کوتاه کنيد، چرا که موخوره بد‌تر مي‌شود.
نوع شامپو
براي مواقعي که مي‌خواهيد بيرون برويد، اما حس مي‌کنيد مو‌هايتان خيلي چرب به نظر مي‌رسد، راه حل سريعي پيدا کنيد. مي‌توانيد از پودر بچه يا شامپو‌هاي خشک استفاده کنيد تا مو‌هايتان کمتر چرب به نظر برسد. به آساني آن را روي ريشه مو‌هايتان بماليد، اما مراقب باشيد که بيش از حد از آن استفاده نکنيد، چرا که روي مو‌هايتان سفيدي‌هايي باقي مي‌ماند! بعد از آن سعي کنيد با شانه زدن، اين سفيدي‌ها را از مو‌هايتان خارج کنيد.
جلوگيري از افتادن مو روي پيشاني
در هنگام سشوار کشيدن، مو‌ها را از پيشانيتان دور نگه داريد. پيشاني يکي از مناطق چرب پوست است؛ بنابراين دور نگه داشتن مو‌ها از اين قسمت، اين اطمينان را به شما مي‌دهد که چربي پوست جذب مو‌هايتان نمي‌شود. اگر نمي‌خواهيد از سشوار استفاده کنيد، مو‌هايتان را با يک کليپس از صورتتان جمع کنيد و بگذاريد به طور طبيعي خشک شود. يا اينکه جلوي مو‌هايتان را با يک کليپس عقب نگه داريد تا زماني که خشک شود.
به موهايتان دست نزنيد!
مرتب مو‌هايتان را صاف نکنيد. صاف کردن مو‌ها، -چه با گرما و چه با استفاده از فرايندهاي شيميايي- واقعاً به مو‌ها آسيب مي‌زند. گرماي اتو باعث مي‌شود مو‌ها چربي توليد کند، و از آنجا که براي صاف کردن به آن‌ها دست مي‌زنيد، ريسک توليد چربي بيشتر هم مي‌شود
فري ها خوشبخت ترند!
موهاي فر خود را دوست داشته باشيد! موهاي فر يا مجعد به طور طبيعي دير‌تر چرب مي‌شوند، چرا که روي پوست سر نمي‌خوابند. اگر مو‌هايتان فر طبيعي است، آن را به رخ ديگران بکشيد!
نکات و هشدار‌ها
استفاده از شامپو‌هاي کم اسيد و خيلي قوي، مي‌تواند باعث چرب شدن و شوره سر شود.
از شامپو‌هايي که به طور ويژه براي نرم کردن مو‌ها درست شده‌اند استفاده نکنيد که بد‌تر باعث چرب شدن مو‌هايتان مي‌شود!
صاف کردن موهاي فر بدون استفاده از محافظ حرارتي مي‌تواند آسيب زيادي به مو‌ها وارد کند. مراقب باشيد که چقدر و با چه حرارتي مو‌هايتان را صاف مي‌کنيد!

نظرات بینندگان

ارسال نظر