صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

پرفشاري خون شايع‌ترين علت سکته مغزي در ايران

عضو تيم علمي نخستين کنگره بين المللي نفرولوژي و اورولوژي با بيان اينکه ۵۴ درصد ايراني‌ها دچار عارضه پرفشاري خون هستند، گفت: ايران در بين ۱۹۲ کشور از نظر ابتلا به عارضه پرفشاري خون، رتبه ۶۷ را دارد.

کد خبر: 5922

شفا آنلاين/ عضو تيم علمي نخستين کنگره بين المللي نفرولوژي و اورولوژي با بيان اينکه ۵۴ درصد ايراني‌ها دچار عارضه پرفشاري خون هستند، گفت: ايران در بين ۱۹۲ کشور از نظر ابتلا به عارضه پرفشاري خون، رتبه ۶۷ را دارد.
دبيرخانه نخستين کنگره بين المللي نفرولوژي و اورولوژي، اقليم نعمتي افزود: پرفشاري خون شايع‌ترين علت سکته مغزي در ايران و سومين علت مرگ و مير است که با افزايش سن به بيش از ۵۰ سال اهميت آن نيز افزايش مي‌يابد.
وي ادامه داد: اين بيماري اغلب يا بدون علامت است و يا علائم باليني جزئي دارد و چنانچه پرفشاري خون کنترل نشود و تحت درمان قرار نگيرد از علل اصلي ابتلا به بيماري‌هاي سيستم مغزي، سکته قلبي و نارسايي کليه است و معمولا از زماني که فشار خون به بيش از ۷۵/۱۱۰ برسد، فرد در معرض اين خطرات قرار مي‌گيرد.

عضو تيم علمي نخستين کنگره بين المللي نفرولوژي و اورولوژي افزود: يکي از مهم‌ترين درمان‌هاي توصيه شده در اين بيماري تغيير سبک زندگي فرد است که کاهش ميزان مصرف نمک در رژيم غذايي، کم کردن وزن بدن در افرادي که اضافه وزن دارند، قطع مصرف دخانيات، افزايش تحرک و فعاليت‌هاي ورزشي و حداقل ۳۰ دقيقه ورزش در طول روز و استفاده نکردن از مشروبات الکلي از مهم‌ترين موارد است.
نعمتي گفت: زماني که پزشک و يا پرستار فشار خون را بيان مي‌کنند اغلب ۲ عدد عنوان مي‌شود به طور مثال ۹۰/۱۴۰يا‌‌ همان ۹/۱۴ عدد نخست مربوط به شريان‌ها و زماني که قلب منقبض و يا به عبارتي در حال پمپاژ خون است و عدد دوم مربوط به فشار شريان‌ها در حالتي است که قلب در حالت استراحت و خونگيري است.
وي اضافه کرد: به طور کلي فشار خون به نيرويي گفته مي‌شود که توسط خون در جريان به ديواره رگ‌ها وارد مي‌شود و اين از علائم اصلي حيات است. (فشار خون سيستوليک)
نعمتي با بيان اينکه پر فشاري خون فرد را در معرض خطر حملات سکته مغزي، قلبي و بيماري‌هاي کليه قرار مي‌دهد، ادامه داد: در اکثر موارد هيچ علامتي ندارد اما اين بيماري کاملاً جدي است.

اين فوق تخصص نفرولوژي افزود: به فشار خون ۸۰/۱۲۰ طبيعي، بيش از اين ميزان و کمتر از ۹۰/۱۴۰ در مرحله پيش از عارضه پرفشاري خون، بيش از ۹۰/۱۴۰ و کمتر از ۱۱۰/۱۶۰ پرفشاري خون درجه يک و بيش از ۱۱۰/۱۶۰ پرفشاري خون درجه دو گفته مي‌شود.
نعمتي يادآور شد: چنانچه به طور مداوم فشار خون بيش از ۹۰/۱۴۰ باشد بايد دارو درماني بايد آغاز شود. در مواردي نظير ابتلاء به بيماري پلاک‌هاي چربي داخل عروق (آترواسکلروزيس)، سکته مغزي، قلبي و بيماري‌هاي منتشر عروق و بيماري‌هاي مزمن کليوي بايد درمان از فشارهاي کمتر آغاز شود.
نخستين کنگره بين‌المللي نفرولوژي و اورولوژي از ۲۰ تا ۲۲ خرداد ۹۴ در مرکز همايش‌هاي رازي برگزار مي‌شود. اين کنگره داراي امتياز بازآموزي است و مهلت ارسال مقالات تا ۱۰ ارديبهشت ۹۴ تعيين شده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر