صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

خلط گلو شما را اذيت مي‌کند؟

ترشحات اضافي بيني به شکل آبريزش، بيرون مي‌آيد. اين ترشحات که از پشت بيني به گلو مي‌ريزد، خلط پشت بيني يا خلط گلو ناميده مي‌شود.

کد خبر: 5812

ايسنا/ ترشحات اضافي بيني به شکل آبريزش، بيرون مي‌آيد. اين ترشحات که از پشت بيني به گلو مي‌ريزد، خلط پشت بيني يا خلط گلو ناميده مي‌شود.

نقي رحماني، جراح و متخصص گوش و حلق و بيني، درباره خلط گلو گفت: به دليل آنکه وجود خلط، گلو را تحريک مي‌کند و حاوي مواد التهابي است، باعث سرفه مي‌شود و البته اغلب شب‌ها بدتر مي‌شود.

وي با بيان اينکه در حالت عادي، بيني داراي ترشحات طبيعي است که به صورت آبريزش از آن خارج مي‌شود، خاطرنشان کرد: مجموعه ترشحات بيني، گلو و راه تنفسي، روزانه حدود نيم ليتر است و ضمن آن که عامل مرطوب ماندن اين نواحي شده، با گير انداختن مهاجمان خارجي مانند باکتري، ويروس و قارچ تا حدودي آن‌ها را از بين مي‌برد و قبل از ورود آن‌ها، مانند سدي مقابل‌شان قرار مي‌گيرد.

به گفته رحماني، در حالت عادي، به خاطر مکانيسم‌هاي متفاوت، فرد متوجه خلط گلو نمي‌شود، ولي در صورتي که ترشحات، بيشتر از حد معمول باشد يا غليظ‌تر از حالت عادي باشد، متوجه آن خواهد شد و علت آن نيز تحريک گلو به واسطه مواد التهابي است که عامل تحريک و سرفه مي‌شود.
وي توضيح داد: عوامل التهابي مانند سرماخوردگي، آنفلوآنزا، سينوزيت و آلرژيک، جسم خارجي، برخي از داروها، انحراف بيني و مشکلات شاخک‌هاي بيني و تغييرات بيش از حد آب و هواي سرد يا خشک، برخي علل ايجاد خلط گلو است.

اين متخصص گوش و حلق و بيني افزود: هوا، گازها، مواد شيميايي، عطرها، مواد شوينده، سيگار و مواد محرک ديگر، بزرگي لوزه‌هاي کامي و سوم بويژه در اطفال، ديگر علل ايجاد خلط گلو است که گاهي مشکل ترشح زياد نيست اما مکانسيم دفع خلط دچار مشکل شده است.
وي اضافه کرد: در برخي از بيماران که مشکل بلع ترشحات حلق دارند، تجمع خلط اذيت کننده است که بيشتر در افراد مسن و برخي بيماران عصبي ديده مي‌شود.

رحماني در مورد علايم خلط گلو اشاره کرد: به علت تجمع خلط، مرتب بيمار اقدام به پاک کردن گلوي خود مي‌کند، سرفه شبانه تشديد مي‌شود، خشونت صدا، درد گلو، درد گوش يا تجمع مايع در پشت گوش، کاهش شنوايي و عفونت گوش به علت انسداد شيپور استاش اتفاق مي‌افتد.
به گفته وي در صورتي که خلط، مجراي سينوس‌ها را مسدود کند، علايم سينوزيت را تقليد مي‌کند و در صورتي که عوامل التهابي باشد علايم عمومي سرماخوردگي ديده مي‌شود.
اين پزشک جراح و متخصص گوش و حلق و بيني افزود: بيدار کردن بيمار در شب، تحريک ديگر اعضاي خانواده (به علت سرفه‌هاي مکرر)، احساس بوي بد دهان توسط بيمار، به هم خوردن خواب بيمار و سير نشدن از خواب، کسالت روزانه و به دنبال آن ايجاد مشکلات اجتماعي براي بيمار، ديگر علايم خلط گلو است.

وي درباره مواجهه پزشک با بيمار داراي خلط گلو، خاطرنشان کرد: اولين نکته که بسيار اهميت دارد، تشخيص علت ايجاد خلط گلو است که اگر علت، عوامل التهابي باشد، درمان آن با آنتي بيوتيک و شست‌وشوي بيني است و اگر علت، رينيت آلرژيک باشد حذف عوامل حساسيت‌زا از محيط بيمار از اهميت بسزايي برخوردار است و سپس اقدام به درمان طبي شود.

رحماني در توصيه‌هايي براي افراد دچار خلط گلو گفت: اگر جسم خارجي علت اين موضوع است، خارج کردن جسم و اگر علت آن بزرگي لوزه‌هاي کامي و سوم باشد، انجام عمل جراحي کارگشا است.

به گفته وي، در صورتي که انحراف بيني يا ديگر تغييرات ساختماني بيني مشکل‌زا باشند، اصلاح انحراف بيني و مشکلات آن و در صورتي که تغييرات محيط از لحاظ درجه حرارت و مقدار رطوبت هوا عامل آن است، اصلاح آن‌ها لازم است. براي افراد سيگاري، تشويق بيمار به ترک سيگار و اخطار دادن به آنان درباره ابتلا به سرطان حنجره و همچنين در افرادي که مشکل بلع دارند، مشاوره با پزشک گوارش و اعصاب، توصيه مي‌شود.

رحماني يادآور شد: رقيق کردن خلط با مصرف مايعات بيشتر بويژه مايعات گرم، شست‌وشوي بيني با سرم و مصرف داروهاي رقيق کننده خلط، استفاده از بخور در منزل و محل کار و بلند کردن زير سر در شب از توصيه‌هاي کلي براي بيماران است.

به گفته وي، در منزل، استفاده از بالش و ملحفه تميز و شست‌وشوي زود به زود آن‌ها و گردگيري منزل و جارو زدن آن فراموش نشود. همچنين در صورتي که خلط مداوم و داراي رنگ بود، حتما جدي گرفته شود و خلط خوني، غيرعادي دانسته شود و براي درمانش به پزشک متخصص مراجعه شود.

اين متخصص گوش و حلق و بيني تاکيد کرد: در صورتي که همراه خلط، بيمار علايم ديگري مانند پر بودن گوش، درد گوش، تغييرات در سيستم بينايي يا ديگر مشکلات غيرعادي حس کرد، بايد براي مداوا به پزشک مراجعه کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر