صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

کودک/ عوارض و بيماري هاي خطرناک بوسه بر کودکان‌

از جمله عوارض مضر و خطرناک بوسيدن کودک انتقال انواع بيماري ها به وي از طريق بزاق دهان افراد است پس سعي کنيد نگذاريد کودکتان را ببوسند.

کد خبر: 5793

دکتر سلام/ از جمله عوارض مضر و خطرناک بوسيدن کودک انتقال انواع بيماري ها به وي از طريق بزاق دهان افراد است پس سعي کنيد نگذاريد کودکتان را ببوسند.
پروفسور عمر جويت عضو هيات علمي بخش بيماري‌هاي کودکان دانشکده پزشکي دانشگاه جمهوريت ترکيه اظهار کرد: بيماري بوسه که در نوزادان بيشتر ديده مي‌شود سبب بروز بيماري‌هاي مختلفي در سنين بالا‌تر مي‌شود. به همين خاطر کودکان‌تان را زياد نبوسيد.
پروفسور جويت افزود: ويروس epstein-barr که سبب بروز بيماري بوسه يا با نام علمي‌اش مونونوکلئوز عفوني مي‌شود، پوست را به شدت تحريک مي‌کند.
وي گفت: ۳۰ درصد از کودکان در معرض اين بيماري قرار مي‌گيرند ولي در برخي موارد نشانه‌هايي از آن ديده نمي‌شود.
وي ادامه داد: اين ويروس از طريق بوسه از گونه سرايت نمي‌کند. بلکه بايد در پوست زخم يا خراشي وجود داشته باشد که ويروس به داخل پوست نفوذ نمايد. اين بيماري با بوسه‌هاي آبدار و بوسه از لب منتقل مي‌شود. بويژه بايد به بوسه افرادي که اعضاي خانواده نيستند دقت کرد.
پروفسور جويت يادآور شد: بيماري بوسه ممکن است سبب بروز بيماري‌هايي نظير التهاب لوزه، کبد، طحال و بزرگ شدن غدد لنفاوي شود. در افراد ابتلا به اين ويروس خستگي مزمن وجود دارد. خصوصا در سنين بالا ريسک ابتلا به سرطان در اين افراد بالاست. به همين علت به خانواده‌ها اکيدا توصيه مي‌کنم که کودکان‌تان را در آغوش بگيريد ولي نبوسيد. به بيگانگان هم اجازه ندهيد کودکان‌تان را ببوسند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر