صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

دگزامتازون، دوست يا دشمن؟

دگزامتازون دارويي از دسته کورتيکو استروئيدهاست. از داروهاي معروف ديگر در اين دسته مي‌توان به بتامتازون- کورتيزون -پردنيزولون و هيدروکورتيزون اشاره کرد.

کد خبر: 546

ميگنا/ کامران دهقان معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي اروميه ضمن توصيه به مردم جهت انجام دستورات پزشکان در به حداقل رساندن مصرف داروهاي تزريقي اظهار داشت: دگزا متازون يا آنطور که بعضاً گفته مي‌شود دگزا يکي از داروهايي است که در اشکال مختلف خود (شربت، قرص، قطره، آمپول و پماد و محلولها) يکي از پرکاربردترين داروهاست.

وي ادامه داد: دگزامتازون دارويي از دسته کورتيکو استروئيدهاست. از داروهاي معروف ديگر در اين دسته مي‌توان به بتامتازون- کورتيزون -پردنيزولون و هيدروکورتيزون اشاره کرد.

دهقان بيان داشت: کورتيکواستروئيدها يا همان کورتون‌ها داراري اثرات گسترده‌اي در قسمت‌هاي مختلف بدن هستند که اين اثرات گسترده همانطور که مي‌توانند در درمان طيف زيادي از بيماري‌ها مفيد باشند، مي‌توانند عوارض جانبي زيادي هم به جا بگذارند.

وي با اشاره به اينکه در رابطه با عوارض داروي دگزامتازون اظهار داشت: متأسفانه پزشکان و بيماران علاقه‌ خاصي به اين دارو دارند، چون به سرعت التهاب، تب و عوارض کوفتگي عضلاني را از بين مي‌برد، داروي بتامتازون، دگزامتازون، تريامسينولون، داروهاي تزريقي کورتون‌دار است، اين دارو مانند شمشير دو لبه عمل کرده و عوارض خطرناکي به سيستم ايمني بدن وارد مي‌سازد.

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي اروميه افزود: کورتون هر چند علائم بيماري را کاهش مي‌دهد اما بيماري را از ميان نمي‌برد.
دهقان نخستين عارضه‌ دگزامتازون را پوکي استخوان دانست و گفت: کورتون مانع رسوب کلسيم در استخوان‌ها مي‌شود و فرآيند استخوان‌سازي را کاهش مي‌دهد وي گفت: فشار خون، چاقي، مشکلات بينايي از قبيل کاهش بينايي، آب مرواريد، آب سياه، خونريزي گوارشي، اختلالات بسيار شديد هورموني از ديگر عوارض دگزامتازون است معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي اروميه در رابطه با افرادي که از ديابت و فشار خون رنج مي‌برند، عنوان کرد: اين افراد پيش از استفاده از اين دارو با پزشک خود مشورت کنند.
دهقان خاطرنشان کرد: پزشکان و مردم مصرف داروهاي تزريقي را به حداقل برسانند و بيشتر از داروهاي خوراکي مصرف کنند

نظرات بینندگان

ارسال نظر