صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

اگر دندانتان را جرم‌گيري نکنيد چه مي شود؟

اگر جرم‌گيري نکنيدبزاق ما به طور معمول املاح زيادي دارد که مي‌تواند تحت شرايطي، در مناطقي از دندان ها ايجاد رسوب کند که با غذا و مسواک کمتر در تماس هستند. اين رسوب بستري مناسب براي جايگزيني ميکروب‌هايي مي‌شود که به طور طبيعي در دهان وجود دارند و به مرور جرم دندان تشکيل مي‌شود،

کد خبر: 541

بيتوته/ اگر جرم‌گيري نکنيدبزاق ما به طور معمول املاح زيادي دارد که مي‌تواند تحت شرايطي، در مناطقي از دندان ها ايجاد رسوب کند که با غذا و مسواک کمتر در تماس هستند. اين رسوب بستري مناسب براي جايگزيني ميکروب‌هايي مي‌شود که به طور طبيعي در دهان وجود دارند و به مرور جرم دندان تشکيل مي‌شود،
بزاق ما به طور معمول املاح زيادي دارد که مي‌تواند تحت شرايطي، در مناطقي از دندان ها ايجاد رسوب کند که با غذا و مسواک کمتر در تماس هستند. اين رسوب بستري مناسب براي جايگزيني ميکروب‌هايي مي‌شود که به طور طبيعي در دهان وجود دارند و به مرور جرم دندان تشکيل مي‌شود، به طوري که کم‌کم در دهان قابل مشاهده مي گردد.
گاهي اين جرم در زير لثه تشکيل مي شود که از ديد مستقيم ما پنهان مي ماند و از قسمت زير، لثه را مورد حمله قرار داده و آسيب مي‌رساند. اين جرم‌ها پُر از ميکروب‌هاي مختلف هستند و با مسواک زدن هم تميز نمي‌گردند. اين جرم، بافت لثه را که محکم به دندان چسبيده کم‌کم خراب مي کند و باعث ناپايداري بستر دندان‌ها مي‌شود.
از طرفي جرم تشکيل شده کم‌کم لثه را فشرده و به طرف پايين مي‌برد، ولي چون اين عمل با سرعتي کم انجام مي‌شود، بيمار متوجه آن نمي شود و اهميتي به آن نمي‌دهد. اين امر باعث مي‌شود دندان‌ها لق شوند.
با توجه به اين توضيحات اهميت جرم‌گيري بر همگان روشن مي‌شود.

چرا مردم از جرم‌گيري وحشت دارند؟
وقتي جرم دور دندان با جرم گيري از بين مي رود، فضايي خالي در اطراف دندان ايجاد مي شود و دندان‌ مزبور کمي لق مي‌شود و بيمار فکر مي‌کند که جرم‌گيري باعث اين کار شده است.
مساله بعد اين است که وقتي جرم با ضخامت کافي روي دندان مي‌نشيند، مانع رسيدن سرما و گرما به دنداني که در اثر تحليل لثه، ريشه‌اش نمايان شده، مي‌گردد و به طور طبيعي از ايجاد درد ناشي از تغيير حرارت جلوگيري مي‌کند. موقعي که با جرم‌گيري اين جرم‌ها را پاک مي‌کنيم، ناگهان ريشه دندان در معرض سرما و گرما قرار گرفته و تير مي‌کشد و بيمار مي‌گويد با جرم‌گيري اين اتفاق برايم افتاده است.
مجموعه اين افکار بيمار را مي ترساند و فکر مي کند که جرم‌گيري دندان را خراب مي‌کند، در حالي که جرم دندان مسبب اين مشکلات بوده است.
اما اينکه عده‌اي فکر مي‌کنند جرم‌گيري درد دارد، اين هم تصور غلطي است. جرم‌گيري يا توسط قلم‌هاي دستي و يا با دستگاه صورت مي‌گيرد. نوک قلم دستگاه جرم‌گيري داراي لرزش و نوساناتي است که با زدن ضربه‌هايي بسيار کوتاه بر جرم، آن را پاک مي‌کند و دندان را نمي‌تراشد، بنابراين عاملي براي ايجاد درد وجود ندارد.

آيا خمير دندان‌هاي ضد جرم موثرند؟
نه، خمير دندان‌هايي که به‌ عنوان ضد جرم معرفي مي شوند، داراي مقدار زيادي مواد ساينده هستند که با ايجاد خراش‌هاي ظريف در سطح دندان‌ها، زمينه را براي تجمع و چسبندگي بيشتر پلاک ميکروبي فراهم مي‌آورند، بنابراين توصيه مي‌کنيم دندان هايتان را سالي دو بار جرم‌گيري کنيد و از اين کار هيچ ترسي نداشته باشيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر