صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

پيش از بارداري چه واکسن‌هايي ضروري هستند؟

سيستم ايمني بدن شما، خط مقدم مبارزه با بسياري از بيماري‌ها و عفونت‌ها براي جنين محسوب مي‌شود. پس اگر باردار هستيد يا قصد باردار شدن را داريد، مطمئن شويد که واکسن‌هاي لازم را دريافت کرده‌ايد.

کد خبر: 5279

سلامت نيوز/ سيستم ايمني بدن شما، خط مقدم مبارزه با بسياري از بيماري‌ها و عفونت‌ها براي جنين محسوب مي‌شود. پس اگر باردار هستيد يا قصد باردار شدن را داريد، مطمئن شويد که واکسن‌هاي لازم را دريافت کرده‌ايد.
اما دريافت هرگونه واکسني، خصوصا در دوران بارداري، توصيه نمي‌شود. واکسن‌ها را مي‌توان به سه دسته کلي تقسيم کرد: ويروس‌هاي زنده، ويروس‌هاي مرده، پروتئين‌هاي بي‌ضرر گرفته شده از باکتري‌ها يا ويروس‌ها. ويروس‌هاي زنده نبايد وارد بدن خانم‌هاي باردار شوند. از جمله اين نوع واکسن‌ها مي‌توان به ويروس سرخک، اوريون و سرخجه اشاره کرد. احتمال اينکه اين واکسن‌ها به جنين آسيب برسانند وجود دارد. واکسن‌هاي تشکيل شده از ويروس‌هاي مرده يا پروتئين‌هاي بي‌ضرر گرفته شده از باکتري‌ها يا ويروس‌ها، مانند واکسن آنفلوانزا و کزاز، بي‌خطر محسوب مي‌شوند.

پيش از بارداري چه واکسن‌هايي ضروري هستند؟
عفونت‌هاي مي‌توانند در دوران بارداري خطرناک محسوب شوند. به همين دليل است که شما بايد پيش از باردار شدن از طريق آزمايش خون متوجه شويد که بدنتان در برابر بعضي ازبيماري‌ها مقاوم است يا خير اگر مقاومت بدن شما در برابر بيماري‌هاي خاصي کم است، بايد به دستور پزشک واکسن‌هاي لازم را دريافت کنيد. توجه داشته باشيد که بين دريافت واکسن‌ها و بارداري بايد حداقل يک ماه فاصله باشد

واکسن سرخجه
بيماري سرخجه علائمي شبيه به سرماخوردگي دارد که معمولا با ضايعات پوستي همراه است. اين بيماري در دوران بارداري خطرناک است. حدود 85 درصد از نوزاداني که مادرانشان در سه ماهه اول بارداري به اين بيماري مبتلا شده‌اند دچار عارضه‌هاي جدي مادرزادي نظير مشکل در شنوايي و يا اختلالات ذهني شده‌اند.

واکسن آبله مرغان
آبله مرغان يک بيماري شديدا واگيردار است. اين بيماري موجب تب و ايجاد ضايعات جلدي همراه خارش و سوزش مي‌شود. حدود 2 درصد از خانم‌هايي که در پنج ماهه اول بارداري به اين بيماري مبتلا مي‌شوند، فرزندانشان با اختلالات مادرزادي، از جمله غير طبيعي بودن شکل پاها، متولد مي‌شوند. همچنين اگر مادر هنگام زايمان به اين بيماري مبتلا باشد، احتمال انتقال ويروس به نوزاد وجود دارد.ابتلا به ابله مرغان شانس سقط و زايمان زودرس را بالا ميبرد.اين واکسن در ايران موجود نيست معمولا يکبار ابتلا به ابله مرغان فرد را در برابر اين بيماري ايمن ميکند

واکسن هپاتيت B
بهتر است اين واکسن پيش از بارداري زده شود، خصوصا براي خانم‌هايي که با افراد مبتلا به اين بيماري تماس دارند. هپاتيت ب يک عفونت ويروسي است که منجر به هپاتيت، تهوع، خستگي و زرد شدن پوست صورت و چشم‌ها مي‌شود. در برخي موارد، وجود اين ويروس در بدن به بيماري‌هاي مزمن کبدي، سرطان کبد و حتي مرگ منجر مي‌شود. خانم مبتلا به هپاتيت ب مي‌تواند اين ويروس را به نوزادش هنگام زايمان منتقل کند. همچنين اگر نوزاد سريعا درمان نشود، احتمال ايجاد بيماري‌هاي شديد کبدي در بزرگسالي براي او وجود دارد. برخي پزشکان توصيه مي‌کنند همه خانم‌ها آزمايشات مربوط براي تشخيص اين بيماري را انجام دهند زيرا ممکن است در مراحل اوليه اين ويروس علائمي نداشته باشد.

واکسن هپاتيتA
اين واکسن از بدن در برابر بيمار شدن کبد به دليل وجود آلودگي در آب يا غذا جلوگيري مي‌کند. علائم اين بيماري عبارتند از تب، خستگي و حالت تهوع. اين بيماري به اندازه هپاتيت نوع B جدي نيست و در اکثر موارد به نوزاد منتفل نمي‌شود، اما گاه مي‌تواند موجب زايمان زودتر از موعد و ايجاد عفونت در نوزاد شود. هرچند اين واکسن و خطرات آن هنوز در حال بررسي هستند، اما از آنجا که عناصر تشکيل دهنده ويروس‌هاي مرده هستند، اصولا خطر خاصي براي فرد ايجاد نمي‌کند. اگر قصد سفر به مناطق محروم و يا آلوده را داريد، حتما براي دريافت واکسن اين بيماري با پزشک خود مشورت کنيد.

واکسن ذات‌الريه
اگر شما مبتلا به شرايط مزمن خاصي هستيد، مانند ديابت يا بيماري کليوي، يا اسم ممکن است پزشک شما به شما توصيه کند واکسن ذات‌الريه را دريافت کنيد. اين واکسن مانع از ابتلا به نوع خاصي از ذات‌الريه مي‌شود.
اگر قصد باردار شدن را داريد، بايد حتما به پزشک مراجعه کرده و براي دريافت واکسن‌هاي لازم با او مشورت کنيد. واکسن‌ها در اين دوره نه تنها براي حفظ سلامتي خود شما ضروري هستند، بلکه سلامت فرزند شما را نيز تحت تاثير قرار مي‌دهند

کدام واکسن‌ها در دوران بارداري خطرناک نيستند؟

واکسن آنفلوانزا
واکسن تزريقي آنفلوانزا به همه خانم‌هايي که در فصل پاييز و زمستان باردار خواهند بود توصيه مي‌شود. (يعني همه خانم‌هاي حامله‌) اين واکسن از ويروس‌هاي مرده تشکيل شده است، به همين دليل نه براي مادر خطري دارد نه براي فرزند. البته نوعي خاصي از واکسن‌ها هستند که به صورت اسپري مخصوص بيني توليد مي‌شوند. اين واکسن‌ها از ويروس‌هاي زنده تشکيل شده‌اند به همين دليل بايد از آنها اجتناب کرد.
بهترين زمان دريافت واکسن آنفلوآنزا بين مهر تا آبان ماه است. در اين دوران هنوز اين بيماري شيوع زيادي ندارد. همچنين ويروس‌هاي مولد آنفلوانزا هر سال تغيير مي‌کنند. در نتيجه اگر سال گذشته اين واکسن را دريافت کرده‌ايد، امسال نيز بايد اينکار را بکنيد. خانم‌هاي بارداري که در سه ماهه دوم بارداري دچار آنفلوانزا مي‌شوند، بيش از ديگران در معرض ابتلا به عوارضي، نظير ذات‌الريه قرار دارند. خوشبختانه انستيتو پاستور ايران واکسن آنفلوانزا را توليد و به موقع در دسترس قرار ميدهد

واکسن کزاز / ديفتري
اگر شما واکسن کزاز/ديفتري را طي 10 سال گذشته دريافت نکرده‌ايد، حتما براي دريافت آن پيگير شويد. اين واکسن نيز براي مادر و فرزند خطري ندارد. کزاز، نوعي بيماري است که موجب انقباض و اسپاسم شديد و دردناک عضلات بدن مي‌شود. باکتري ايجاد کننده اين بيماري در خاک و ضايعات حيوانات وجود دارد. اگر قسمتي از بدن بريده شده باشد، اين ويروس به راحتي مي‌تواند وارد بدن شود. در نتيجه اگر زخمي آلوده در بدنتان ايجاد شد، حتما فورا به پزشک مراجعه کنيد. کزاز در دوران بارداري بسيار خطرناک‌تر است.
ديفتري نوعي عفونت دستگاه تنفس است که مي‌تواند موجب مشکلات تنفسي، فلج، کما و حتي مرگ فرد شود. اين بيماري در حال حاضر بسيار نادر است اما بايد هر فرد در هر صورت هر 10 سال يکبار واکسن آن را دريافت کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر