صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

توهمات دوران بارداري کدامند؟

زنان باردار اغلب با سخن ها و شنيده هاي کوچه و بازاري عقيده و نظرشان برميگردد و يک سري باورهاي مختلف در بين آنان رواج پيدا مي کند که برخي از آنان را در اين مطلب آورده ايم.

کد خبر: 5252

دکتر سلام/ زنان باردار اغلب با سخن ها و شنيده هاي کوچه و بازاري عقيده و نظرشان برميگردد و يک سري باورهاي مختلف در بين آنان رواج پيدا مي کند که برخي از آنان را در اين مطلب آورده ايم.
سه متخصص زنان و زايمان کاليفرنيايي که از تماس هاي خانم هاي باردار متوهم در ساعت سه صبح که آنها را بيدار کرده و چيزهايي نظير اينکه گوشت خام خورده اند و مي خواهند معده آنها شست و شو داده شود يا اينکه حالت خوابيدنشان در رختخواب آنها را نگران کرده، کلافه شده بودند، تصميم به نوشتن کتابي دراين زمينه گرفته و يک برنامه تلويزيوني را در شبکه تلويزيوني ديسکاوري اجرا کردند. از آنها سوالاتي در مورد رايج ترين افسانه ها و باورهاي مربوط به دوران بارداري که به خيلي از آنها در کتب بارداري هم اشاره شده، پرسيده شد. مطالعه اين توضيحات براي خانم هاي باردار ضروري است.

ا.کره کاکائو خطوط روي شکم بعد از زايمان را از بين مي برد. اين باور غلط است. درواقع کره کاکائو پوست خانمها را حساس تر مي کند و خيلي از خانمها به آن آلرژي دارند.
2.در سه ماهه نخست و سه ماهه آخر بارداري نمي توانيد پرواز کنيد. چنين باوري غلط است. شما مي توانيد هرجا که مي خواهد پرواز کنيد. بعضي از شرکت هاي هوايي در سه ماهه آخر بارداري شما را سوار هواپيما نمي کنند ولي اين به دليل نگراني آنها از احتمال وضع حمل شما و مجبور شدن هواپيما فرود اضطراري است.
3.بچه بزرگ تر بچه بهتري است. غلط. ميانگين وزن نوزادان 3.40 کيلوگرم است. بچه هايي که بزرگ تر هستند از بيماريي هايي نظير ديابت و چاقي در زندگي خود رنج خواهند برد.
اين را هم مد نظرداشته باشيد که بيرون رفتن در زمن خسوف موجب ايجاد شکاف در سقف دهان بچه نمي شود. احتمالا اين را مي دانستيد…
4. نبايد در دوران بارداري ماهي سالمون دودي بخوريد. اين غلط است. سالمون براي مادرها مفيد بوده و سرشار از اسيدهاي چرب امگا3 است و تحقيقات نشان داده که فوايد متنوعي براي خانمهاي باردار و جنين داخل شکم آنها دارد. سالمون درعين حال ماهي آبهاي تازه بوده و احتمال مسموميت جيوه آن پايين است.
5. خانمهاي باردار بايد به اندازه دو نفر غذا بخورند. غلط است. حمل يک بچه در رحم درواقع تنها 300 کالري بيشتر در روز مي طلبد. بنابراين شما بايد به اندازه يک نفر و يک پنجم غذا بخوريد. اگر به جاي دو نفر غذا بخوريد، بچه شما بزرگ تر مي شود.
6. قدم زدن موجب تسريع زمان زايمان مي شود. غلط است. ممکن است اين کار به شما احساس بهتري بدهد ولي هيچ فعاليتي موجب تسريع زايمان نمي شود.
7.موقعيت بچه در رحم مي تواند جنسيت آن را مشخص کند. اين غلط است. حتي خط پوست زير شکم هم هيچ ربطي به تعيين جنسيت بچه ندارد. از بيرون رحم نمي توان جنسيت او را تعيين کرد. شما فقط پنجاه درصد شانس درست حدس زدن آن را داريد.
8-9-. نبايد دستهايتان را بالاي سرتان ببريد يا انگشتان پاهايتان را در لمس کنيد. اينها باورها اشتباه است. مگر اينکه شما شرايط جسمي خاصي داشته باشيد که پزشک انجام اين امور را براي شما ممنوع کرده باشد.
10. نبايد در اين دوران دوش آب داغ بگيريد. اين درست است. بايد از رفتن به سونا، جکوزي و هرچه موجب افزايش دماي بدن نوزاد مي شود، خودداري کنيد.
11. نبايد در زمان بارداري قهوه بنوشيد. غلط است. يک فنجان قهوه در روز به کودک شما آسيبي نمي زند.
12.از نوشيدن مشروبات الکلي پرهيز کنيد. اين درست است. تحقيقات پزشکي هم اين گفته را تصديق کرده است.
13. خانم هاي باردار بايد به پهلو بخوابند. غلط است. هر طور که مي خواهيد بخوابيد. اين متخصصان زنان و زايمان اين باور که خانم هاي باردار نبايد به پشت بخوابند را مزخرف دانسته اند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر