صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

بختک يا فلج خواب چيست؟

فلج خواب توجيه ساده اي دارد.خواب مراحل مختلفي دارد و متشکل از مراحل REM يا مرحله حرکات سريع چشم و مرحله غير REMيا NREMاست. هر چه چرخه خواب REM و NREM حدود 90 دقيقه طول مي کشد. مرحله NREMسه چهارم خواب را تشکيل مي دهد و طي آن بدن شل مي شود و استراحت مي کند ولي در خواب REM، چشم ها شروع به حرکات سريع مي کنند و ما رويا مي بينيم. در خواب REM عضلات ما قدر به حرکت نيستند. فلج خواب طي خواب REM رخ مي دهد. اگر در خواب REM ، فرد هوشياري خود را بازيابد قادر به صحبت يا حرکت نيست. فلج خواب مي تواند هم در هنگام به خواب رفتن رخ بدهد و هم در هنگام بيدار شدن از خواب.

کد خبر: 522

 
7روز زندگي/ پزشکان مي گويند آن چه به عنوان بختک ميان عموم رايج است، پديده اي موسوم به فلج خواب است. فلج خواب توجيه ساده اي دارد.خواب مراحل مختلفي دارد و متشکل از مراحل REM يا مرحله حرکات سريع چشم و مرحله غير REMيا NREMاست. هر چه چرخه خواب REM و NREM حدود 90 دقيقه طول مي کشد. مرحله NREMسه چهارم خواب را تشکيل مي دهد و طي آن بدن شل مي شود و استراحت مي کند ولي در خواب REM، چشم ها شروع به حرکات سريع مي کنند و ما رويا مي بينيم. در خواب REM عضلات ما قدر به حرکت نيستند. فلج خواب طي خواب REM رخ مي دهد. اگر در خواب REM ، فرد هوشياري خود را بازيابد قادر به صحبت يا حرکت نيست. فلج خواب مي تواند هم در هنگام به خواب رفتن رخ بدهد و هم در هنگام بيدار شدن از خواب.
دلايل ايجاد
تحقيقات انجام شده نشان مي دهند فلج خواب يک اختلال ژنتيک است و تمام افرادي که اين موضوع را تجربه مي کنند در سلول هايشان ماده اي به نام HLA-DR2دارند. از ديگر عواملي که مي توان براي فلج خواب در نظر گرفت، اضطراب و استرس، اختلال ترس و اختلال در نظم خواب است. به طوري که در برخي موارد افراد اظهار مي کنند زماني که روز خسته کننده يا پراسترسي را گذرانده اند بيشتر از هميشه اين حالت سراغشان آمده است. تغييرات در سبک زندگي يا مصرف قرص هاي خواب آور و آنتي هيستامين ها هم بي تاثير نيستند. هم چنين افرادي که به پشت مي خوابند بيشتر به اين حالت دچار مي شوند.
علايم
از مهم ترين نشانه هاي بختک ناتواني در حرکت دادن بدن و صحبت کردن است به طوري که فرد به دليل دلهره مي خواهد فرياد بزند اما انگار بي فايده است. از ديگر علايم احساس خفگي است به طوري که فرد تصور مي کند به زمان مرگ نزديک شده و انگار موجودي روي قفسه سينه اش قرارگرفته است. در اين وضعيت ممکن است توهمات شنيداري، ديداري يا حتي لمسي اما رويا مانند نيز اتفاق بيفتد، چيزهايي مثل احساس حضور فردي در اتاق، احساس فشردگي در قفسه سينه، ديدن منبع نور، شنيدن صداي افراد، ديدن شبح، تجربه خروج از بدن و... بارزترين علامت در اين حالت احساس وحشت و اضطراب است.
راه هاي پيشگيري
فلج خواب يک اختلال خواب بي خطر است بنابراين مي توان با رعايت برخي موارد آن را از بين برد يا تکرارش را به حداقل رساند.نخوابيدن به پشت، کاهش استرس، به اندازه کافي خوابيدن، انجام ورزش هاي منظم، زياد غذا نخوردن و ننوشيدن کافيين از عواملي هستند که مي توانند از چنين وضعيتي پيشگيري کنند. براي به دست آوردن سريع هوشياري بهتر است فرد سعي کند انگشتان دست و پا و سرش را به شدت حرکت دهد.در مواردي که فلج خواب به مدت شش ماه دست کم هفته اي يک بار در فرد رخ دهد بايد از دارودرماني استفاده کرد.
آيا خطرناک است؟
بنابر پژوهش ها حدود سي درصد از جمعيت کلي جهان در طول عمر خود يک بار فلج خواب را تجربه کرده اند که در اين ميان 95 درصد از آن ها تجربه حوادث وحشتناک را در خواب داشته اند. مجموعه اين عوامل نشان مي دهد اين پديده شيوع بالايي دارد. از طرف ديگر با توجه به نقش ژنتيک در بروز اين مشکل اگر يکي از اعضاي خانواده دچار اين مشکل باشد احتمال اين که ديگر اعضاي خانواده هم به آن مبتلا شوند وجود دارد. به طور معمول احتمال بروز فلج خواب در زنان دوتا چهار برابر بيشتر از مردان است. اگر بسياري از افرادي که با اين مشکل مواجه هستند از اتفاق هايي که مي افتد آگاه نبوده و دچار وحشت مي شوند ولي اين فرايند اصلا خطرناک نيست و در عرض چند لحظه پايان مي يابد و هيچ گونه عارضه جسمي در پي نخواهد داشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر