صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

شب ادراري کودک تا چه سني نگران کننده نيست؟

کد خبر: 519

ني ني سايت/ شب ادراري معمولا بخشي طبيعي از روند رشد است. بيشتر کودکان تا حدود 3 سالگي شب ها خودشان را خيس مي کنند و اين مسئله تا حدود 6 سالگي نبايد باعث نگراني والدين شود. راه هاي مختلفي براي خانواده وجود دارد تا با استفاده از آنها به کودک کمک کنند که دچار شب ادراري نشود.
کودکي که خودش را خيس مي کند به حمايت شما نياز دارد
با حمايتگري خود از کودک به او قوت قلب بدهيد. او عمدا رختخوابش را خيس نمي کند و شب ادراري عموما نشانه مشکل هيجاني يا فيزيکي نيست. به کودک توضيح دهيد که اين مسئله طبيعي و بسيار شايع است و او تا آخر عمر رختخوابش را خيس نخواهد کرد.
در مورد تجربياتتان با کودک حرف بزنيد
شب ادراري معمولا در اکثر خانواده ها اتفاق مي افتد. اگر شما يا همسرتان وقتي کوچک بوديد، رختخوابتان را خيس مي کرديد، در مورد آن با کودک صحبت کنيد. با اين کار به او کمک مي کنيد تا متوجه شود او هم مثل شما بزرگ خواهد شد . علاوه بر اين صحبت کردن در مورد تجربيات خودتان در اين مورد باعث مي شود کودک کمتر احساس تنهايي و خجالت کند.
علل شب ادراري چيست؟
عوامل مختلفي مي توانند باعث شب ادراري شوند که از آنها مي توان به رشد کندتر کنترل مثانه و يا خواب سنگين و يا اختلالات هورموني اشاره کرد. اضطراب و استرس هم مي توانند علت شب ادراري باشند. کودکي که تا چند وقت پيش خودش را خيس نمي کرده و ناگهان دچار شب ادراري مي شود ممکن است دچار عفونت شده باشد و يا يک تغيير بزرگ در زندگي مثل نقل مکان برايش اتفاق افتاده باشد. اگر کودک به تازگي دچار اين مشکل شده است، حتما با پزشک در اين خصوص صحبت کنيد.
به کودک اجازه بدهيد در پيدا کردن راه حل به شما کمک کند
اگر کودک 4 سال و يا بيشتر دارد، نظر خودش را هم در اين مورد جويا شويد که چه چيزي مي تواند به او کمک کند تا اين مشکل برطرف شود و همراه کودک شروع به بررسي کنيد. احتمالا نوشيدن مقدار کمتر آب در شب و يا کاهش ميزان مصرف نوشيدني هاي کافئين دار بهترين راهکارها هستند. علاوه بر اين مي توانيد استفاده از لباس زير يکبار مصرف يا ملحفه هاي ضد آب را پيشنهاد کنيد. با درگير کردن کودک براي پيدا کردن راه حل، اعتماد به نفس او را افرايش مي دهيد و عادات خوب خوابيدنش را مورد تشويق قرار دهيد.
براي شب هايي که کودک خودش را خيس نمي کند به او جايزه بدهيد
بعضي از خانواده ها با علامت گذاشتن روي تقويم ديواري شب هاي خشک و شب هاي خيس را علامت گذاري مي کنند. علامت گذاري با ستاره يا برچسب هاي رنگي جذاب تر است. اگر کودک براي چند شب پشت هم خودش را خيس نکرد، يک جايزه کوچک برايش در نظر بگيريد مثلا يک صبحانه بامزه برايش درست کنيد يا يک کتاب کوچک برايش بخريد و اگر خودش را خيس کرد حتما به او آرامش دهيد و يادآوري کنيد که اگر بيشتر تلاش کنيد حتما موفق خواهد شد.
مسائل کوچک را به کودک يادآوري کنيد
رفتن به دستشويي قبل از خواب را به بخشي از برنامه خواب تبديل کنيد و به کودک يادآوري کنيد که در طول شب مي تواند از دستشويي استفاده کند. بهتر است شب ها چراغ خواب روشن بگذاريد تا در صورت لزوم کودک بتواند به راحتي راه رفتن به دستشويي را پيدا کند.
آيا بيدار کردن کودک در طول شب کمکي مي کند؟
در برابر وسوسه بيدار کردن کودک به دفعات مقاومت کنيد. اگر از اين شيوه استفاده مي کنيد، يکبار بيدار کردن در طول شب کافي است. بهتر است اين يکبار زماني باشد که خودتان مي خواهيد به رختخواب برود. به ياد داشته باشيد اگر کودک را از خواب و استراحت شب محروم کنيد ممکن است ميزان استرس او را افزايش دهيد و همانطور که مي دانيد استرس مي تواند عامل اصلي شب ادراري باشد.
کودک را در تميز کردن مشارکت دهيد
وقتي کودک رختخوابش را خيس مي کند، مي تواند شلوارش را در سبد رخت چرک ها بيندازد و يا به شما در تعويض ملحفه ها کمک کند. دقت کنيد که کودک اين همکاري را به عنوان تنبيه تلقي نکند بلکه آن را به عنوان همکاري در کاري که بايد انجام شود ببيند. هدف اين است که او را بيشتر آگاه کنيد بدون اينکه او را خجالت زده کنيد يا مورد سرزنش قرار دهيد.
پاک کردن : از بين بردن بوي ادرار
ادرار مي تواند بوي شديد و ماندگاري را در لباس ها و يا ملحفه هاي تخت به جا بگذارد. براي از بين بردن اين بو مي توانيد نصف فنجان سرکه سفيد را به محلول شستشو اضافه کنيد تا بوي بد را از بين ببرد.
پاک کردن تشک : قدم اول
اگر بايد ادرار را از روي تشک پاک کنيد اول براي جذب لکه از حوله استفاده کنيد. حوله را روي لکه فشار دهيد و اين کار را چندين بار و تا جايي که ديگر حوله رطوبتي را جذب نکند، ادامه دهيد. دقت کنيد لازم نيست حوله را روي لکه بکشيد.
پاک کردن تشک : قدم دوم
بعد از اينکه رطوبت را با استفاده از حوله از بين برديد، تمام منطقه اي که به ادرار آلوده است را به آب اکسيژنه آغشته کنيد. پنج دقيق صبر کنيد و بعد دوباره براي خشک کردن محل رطوبت از حوله استفاده کنيد.
پاک کردن تشک : قدم سوم
بعد از خشک شدن تشک، روي محل مورد نظر جوش شيرين بپاشيد و اجازه بدهيد 24 ساعت روي آن باقي بماند. روز بعد جوش شيرين را از روي تشک بتکانيد. تشک تميز شده و ديگر بو نمي دهد!
صبور باشيد
از دست دادن کنترل يا سرزنش کردن به قطع شب ادراري کودک کمک نمي کند. به هيچ وجه براي شرمنده کردن کودک در اين خصوص در حضور ديگران صحبت نکنيد. خجالت زدگي باعث افزايش اضطراب و استرس مي شود. هميشه به ياد داشته باشيد شب ادراري در نهايت متوقف خواهد شد پس سعي کنيد صبور باشيد و در اين دوران از کودک حمايت کنيد.
خانه را به محيطي امن تبديل کنيد
شب ادراري مي تواند کودک را به هدفي براي نيش و کنايه زدن و دست انداختن تبديل کند. براي اينکه به او کمک کنيد محيط خانه را به محلي امن تبديل کنيد و به هيچ کس در خانواده اجازه ندهيد که کودک را به اين خاطر تحقير کند. براي خواهر ها و برادرها توضيح بدهيد که کودک کنترلي بر اتفاقي که مي افتد نداردو به همين خاطر آنها بايد عشق و حمايتشان را نشان دهند.
چه زماني بايد با پزشک مشورت کنيد
اگر بعد از هفت سالگي هنوز کودک دچار شب ادراري مي شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنيد چون با وجود اينکه معمولا در اين مواقع مشکل پزشکي وجود ندارد اما ممکن است علت شب ادراري کودک به آن مرتبط باشد. همچنين اگر بعد از اينکه 6 ماه يا بيشتر را بدون خيس کردن رختخوابش خوابيده است، ناگهان دچار شب ادراري شده است، لازم است با پزشک کودک ملاقات کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر