صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

عوارض مصرف طولاني‎مدت داروهاي آرام‎بخش

براي مثال شايد حدود ۲ کيلو سم بوتوليسم براي از بين بردن کل جمعيت جهان کافي باشد، اما تحقيقات نشان داده همين سم داراي خواص درماني بسياري است و امروزه براي رفع بسياري از بيماري‎ها و مشکلات بدني مورد استفاده قرار مي‎گيرد.

کد خبر: 513

ايسنا/ دکتر حاتم زبردست اظهار کرد: گرچه بيشتر مواقع داروها داراي خواص معجزه‎آساي درماني بسياري هستند، اما اگر بيشتر از مقدار يا خارج از مدت توصيه ‎شده مصرف شوند، مي‎توانند براي بدن اثري همچون سم داشته باشند.

وي ادامه داد: براي مثال شايد حدود ۲ کيلو سم بوتوليسم براي از بين بردن کل جمعيت جهان کافي باشد، اما تحقيقات نشان داده همين سم داراي خواص درماني بسياري است و امروزه براي رفع بسياري از بيماري‎ها و مشکلات بدني مورد استفاده قرار مي‎گيرد.

زبردست خاطرنشان کرد: گاها مشاهده مي‎شود، بسياري از افراد بي‎تجربه و ناآگاه که داراي اطلاعات اندکي در حوزه داروها و نحوه مصرف هستند، توصيه‎هاي درماني براي مصرف برخي از داروها به بيماران ارايه مي‌دهند که ممکن است منجر به ايجاد عوارض و مشکلاتي در فرد شود.

اين متخصص مغز و اعصاب تصريح کرد: داروها از لحاظ مقدار و طول مدت درمان با هم تفاوت دارند و بسته به نوع بيماري، دوره درمان و مقدار مصرف هم تفاوت دارد.

وي افزود: اين داروها دو نوع عوارض در فرد بيمار ايجاد مي‎کنند، عوارض آني (همان عوارض ابتدايي مصرف دارو) و عوارض طولاني‎مدت ( مصرف در دوزبالا و مدت‎زمان طولاني) که بايد پزشک با عوض‎ کردن يا قطع دارو، جلوي اين عوارض را بگيرند. مصرف داروهاي آرام‏بخش به گونه‎اي است که از مقدار کم شروع و در فاصله يک هفته تا ۱۰ روز و بر اساس نظر پزشک، مقدار مصرف بيشتر مي‎شود تا بدن و سيستم اعصاب به تدريج و آرام خود را با دارو وفق دهند.

زبردست گفت: در شروع درمان ممکن است بدن واکنش‎هايي نشان داده و دچار ناسازگاري با دارو شود، اما بعد از طي اين مدت، اثرات مثبت دارو خود را نشان مي‎دهد.

وي تاکيد کرد: يک پزشک بايد ميزان حداکثر و حداقل دوز دارو را بداند و به تدريج بدن بيمار را با دارو وفق دهد. مصرف در دوز بالا و طولاني‎ مدت، ممکن است باعث ايجاد عوارض ناخواسته‎اي در فرد شده و وي را دچار عوارض گوناگون جسمي کند.

اين متخصص مغز و اعصاب تصريح کرد: داروهاي اعصاب معمولا اعتيادآور نيستند بلکه مصرف طولاني‎ مدت آن‎ها وابستگي و عادت به دارو را در فرد بيمار ايجاد مي‎کند.

وي تاکيد کرد: پزشک بايد مراقب مقدار مصرف داروي بيمار خود باشد، وي را از عوارض مصرف طولاني‎ مدت آن آگاه سازد، مراقب باشد از مصرف بيش از اندازه آن‎ها پرهيز کند و نهايتا اگر بيمار اصرار به ادامه دارو داشت، آن را با داروي مشابه و کم‎خطرتري جايگزين کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر