صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

افرادي که ارتودنسي کرده اند بخوانند

يک جراح دندانپزشک با بيان اينکه در زماني که براکت‌ها روي دندان‌هاست، محل مناسبي براي تجمع خرده‌هاي غذايي و باکتري‌ها به ‌وجود مي‌آيد که ممکن است موجب ايجاد پوسيدگي در محل شود، گفت: بايد در مورد خوراکي‌هاي شيرين دقت بيشتري شود و تا حد ممکن خوردن آنها را محدود کرد.

کد خبر: 5038

ايسنا/ يک جراح دندانپزشک با بيان اينکه در زماني که براکت‌ها روي دندان‌هاست، محل مناسبي براي تجمع خرده‌هاي غذايي و باکتري‌ها به ‌وجود مي‌آيد که ممکن است موجب ايجاد پوسيدگي در محل شود، گفت: بايد در مورد خوراکي‌هاي شيرين دقت بيشتري شود و تا حد ممکن خوردن آنها را محدود کرد.
دکتر ميترا برادران با اشاره به اينکه استفاده از براکت‌ها (دستگاه‌هاي ارتودنسي ثابت) براي رديف کردن دندان‌ها است، افزود: براکت‌ها را با مقادير کمي سيمان دندانپزشکي به دندان‌ها مي‌چسبانند و با سيم به يکديگر متصل مي‌کنند.
وي گفت: دندانپزشک در هر جلسه درمان، با تنظيم کردن اين براکت‌ها، نيروي مشخصي به دندان‌ها وارد مي‌آورد تا در جهت درست و مناسب حرکت کنند.
برادران با تاکيد بر اينکه در طول مدتي که اين براکت‌ها روي دندان‌هاست، لازم است نکاتي را در خصوص بهداشت و تغذيه رعايت کرد، گفت: هر بار که خوراکي‌هاي شيرين يا نشاسته‌اي را در دهان مي‌گذاريد، محيط مناسبي براي باکتري‌هاي دهان فراهم مي‌شود. اين باکتري‌ها با توليد اسيد، ميناي دندان را حل مي‌کنند و سبب ايجاد پوسيدگي مي‌شوند.
اين جراح دندانپزشک خاظرنشان کرد: در زماني که براکت‌ها روي دندان‌هاست، محل مناسبي براي تجمع خرده‌هاي غذايي و باکتري‌ها به‌وجود مي‌آيد که ممکن است موجب ايجاد پوسيدگي در محل شود. پس بايد در مورد خوردن خوراکي‌هاي شيرين دقت بيشتري به خرج داد و تا حد ممکن آنها را محدود کرد.
برادران گفت: کشمش، بيسکويت، عسل و ميوه‌هاي خشک خوراکي‌هايي هستند که احتمال بروز پوسيدگي در اين دوران را افزايش مي‌دهند.
وي افزود: خوردن خوراکي‌هاي سفت و چسبناک هم ممکن است سبب شکسته يا کنده شدن سيم‌ها و براکت‌هاي ارتودنسي شود. پس در اين زمان از جويدن يخ و آدامس‌هاي سفت، شکلات، تافي و ميوه‌هايي مانند هويج خام و سيب درسته يا نان‌هاي سفت اجتناب کنيد.
برادران با تاکيد بر اينکه ميوه، سبزي‌هاي خام و غذاهاي سفت را تکه تکه کنيد و سپس در دهان قرار دهيد، گفت: در روزهاي اول نصب براکت‌ها نيز چون دندان‌ها قدري حساس است، بهتر است تا حد امکان از غذاهاي نرم استفاده کنيد.
وي گفت: اگر براکت‌ها را به خوبي تميز نکنيد، لثه‌هاي ملتهب و خونين و بوي بد دهان و خطوط سفيد رنگ پوسيدگي در اطراف براکت‌ها در انتظارتان خواهد بود. پس بعد از هر وعده‌ غذا بايد دندان‌ها را به خوبي تميز کرد و وقت بيشتري براي مسواک زدن صرف کرد.
اين جراح دندانپزشک يادآور شد: اغلب توصيه مي‌شود که کودکان هميشه مسواک کوچکي همراه داشته باشند تا بتوانند خارج از خانه هم دندان‌هاي خود را تميز کنند. بعضي مسواک‌هاي مخصوص هم براي بيماران ارتودنسي ساخته شده است که تميز کردن اطراف براکت‌ها را ساده‌تر مي‌کند.
برادران تصريح کرد: استفاده‌ روزانه از دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد هم ضروري است تا احتمال بروز پوسيدگي کاهش يابد. نخ دندان را هم فراموش نکنيد؛ زيرا استفاده از آن در حالي که براکت روي دندان نصب شده به طور قطع ساده نيست، اما با کمي حوصله و تکرار مي‌توان اين کار را انجام داد. نخ دندان‌هاي مخصوص هم در بازار موجود است که براي بيماران ارتودنسي ساخته شده و استفاده از آن در اين دوران راحت‌تر است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر