صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

بي دنداني منجر به کم شدن عمر مي شود

از بي دنداني فاصله بگيريد و نگذاريد اين عارضه منجر به پيري زودرس و ايجاد بيماري هاي مختلف در شما شود و سراغ ايمپلنت هاي دنداني برويد.

کد خبر: 5021

دکتر سلام/ از بي دنداني فاصله بگيريد و نگذاريد اين عارضه منجر به پيري زودرس و ايجاد بيماري هاي مختلف در شما شود و سراغ ايمپلنت هاي دنداني برويد.
کاوه سيدان دبير انجمن ايمپلنتولوژي ايران با عنوان اين مطلب اظهار داشت: زماني که فردي دندان‌هاي خود را از دست مي‌دهد با اين ذهنيت که مشکلي به ‌وجود نمي‌آيد مجبور به مصرف غذاهاي نرم ‌تر شود، اين دسته غذاها اغلب از کربوهيدرات‌ و موادغذايي پرکالري هستند از اينرو غذاهاي با پروتئين کمتر و فيبر کم مصرف مي کند و درنتيجه دچار چاقي و اضافه وزن مي‌شود و درکنار افزايش چربي‌هاي دور شکم و تنگي عروق، دستگاه گوارشي وي نيز دچار اشکال جدي مي‌شود.
وي با بيان اينکه تمام اين مشکلات موجب مي‌شود که اگر قرار باشد فردي 75 سال عمر کند به دليل اين تغذيه نادرست و در پي فقدان دندان، 5 تا 10 سال و يا بيشتر از سالهاي عمرش کم مي‌شود، گفت: بي‌دنداني هم بر طول عمر و هم بر کيفيت زندگي اثر سوء مي‌گذارد. اين موضوع آنقدر مهم است که سازمان بهداشت جهاني در بيانيه سال 2008 خود به موضوع بي‌دنداني در جوامع پرداخت و در يکي از بند‌هاي مصوبه جهاني بر داشتن دندان به عنوان يکي از لازمه‌هاي حقوق انساني تأکيد کرد.
دبير انجمن ايمپلنتولوژي ايران افزود: پيرشدن جمعيت و تغذيه نادرست نيز تأثيرات مخربي دارد که استفاده از ايمپلنت‌هاي دنداني را چندين برابر خواهد کرد.
اين متخصص پروتز دنداني با اشاره به اينکه در دهان هر انسان حداقل حدود 100 ميليون تومان سرمايه دنداني وجود دارد، تاکيد کرد: بهترين ابزار بيمه‌ کردن دندانها رعايت بهداشت و اصول مراقبتي آنهاست.
دبير اجرايي کنگره خاورميانه اي ايمپلنتهاي دنداني کيش گفت: براساس آمار کشورهاي اسکانديناوي و ژاپن برترين و پيشرفته‌ترين نقاط جهان در ارائه خدمات بهداشت و درمان مناسب محسوب مي‌شوند.
سيدان اظهارکرد: در سوئد و نروژ بيمه‌‌ها تا حدود زيادي درمان و بهداشت دندان را حمايت مي‌کنند ولي اين کشورها با جمعيت زير 10 ميليون نفري خود با ايران قابل مقايسه نيستند. بنابراين، بيمه‌هاي پايه کشور پوششي ندارند ولي برخي از بيمه‌هاي تکميلي تا حدودي براي بعضي از سرويسهاي دندانپزشکي تعهد دارند.
مشاور بين الملل رئيس کل سازمان نظام پزشکي ايران تصريح کرد: درحال حاضر هيچ نظارتي بر عملکرد دندانپزشکان جهت درمان با ايمپلنت صورت نمي‌گيرد و تازماني که تخلفي صورت نگيرد و يا شکايتي از دندانپزشک درمانگر نشود، وي مي‌تواند به ايمپلنت‌گذاري خود ادامه دهد.
سيدان گفت: اگرچه متولي رسيدگي به اين امر و شکايت احتمالي، سازمان نظام‌پزشکي، سازمان پزشکي قانوني، دادگاه رسيدگي به تخلفات و جرائم پزشکي و سازمان تعزيرات حکومتي محسوب مي‌شود ولي با اتفاقات و برنامه‌ريزي‌هاي در حال انجام، سازمان نظام پزشکي نقش پررنگتري براي رسيدگي خواهد داشت. انجمن ايمپلنتولوژي ايران اگر چه نوپا محسوب مي‌شود ولي افراد صاحب نامي در آن عضو شده‌اند. اين انجمن اعضاي مختلفي از ميان متخصصان رشته‌هاي مختلف دندانپزشکي تخصصي و دندانپزشکي عمومي دارد و هردو گروه مجاز به همکاريهاي علمي و عملي هستند.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر