صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

چه بخوريم تا عينکي نشويم ؟

کد خبر: 5004

بيتوته/ چشم‎هاي من هم مثل خيلي از شما ضعيف است. مصائب چشم ضعيف داشتن و عينک زدن را فقط کساني درک مي‌کنند که خودشان عينکي هستند. يک زماني فکر مي‌کردم چقدر بد است آدم دنيا را تار ببيند و از آن بدتر اينکه به کمک دو تا شيشه ببيند. اما حالا هواي شهرمان آن قدر آلوده است که دنياي اطرافمان چه با عينک و چه بي عينک هميشه تيره و تار است.
براي همين مدتي است عطاي شفاف ديدن را به لقايش بخشيده‌ام و به جز کار با رايانه يا تماشاي تلويزيون سراغ عينک نمي‌روم و سعي مي‌کنيم با خوردن مواد غذايي مناسب از ضعيف‌تر شدن آن جلوگيري کنم. البته مشکلات چشمي و ديگر بيماري‌هاي مربوط به بينايي دلايل زيادي دارند از جمله عوامل ژنتيکي و غيره.
اما باز هم مي‌توان با مصرف مواد غذايي سرشار از ويتامين‌ها و مواد مغذي به سلامت چشم‌ها کمک کرد و جلوي ضعيف شدن آن‌ها، دژنراسيون ماکولاي چشم، خشکي چشم، آب مرواريد و غيره را گرفت. با ما همراه باشيد تا مواد مغذي مورد نياز چشم‌ها را بازگو کنيم.

بتاکاروتن و دوستان
حتماً شما هم از بچگي شنيده‌ايد که هويج براي تقويت قوه بينايي مفيد است. بله کاملا درست است. هويج سرشار از بتاکاروتن است که براي سلامتي چشم‌ها لازم و ضروري است. بتاکاروتن جزو آنتي‌اکسيدان‌هاي کاروتنوئيد است که در ميوه‌ها و سبزيجات به وفور وجود دارد. بدن ما بتاکاروتن را به ويتامينA تبديل مي‌کند.
اين ترکيبات مغذي علاوه بر تقويت قوه بينايي و پيشگيري از شب کوري، خطر پيشرفت دژنراسيون ماکولاي چشم مربوط به پيري و همچنين آب مرواريد را کاهش مي‌دهند. بايد بدانيد که وجود ميزان زياد اين ترکيبات آنتي‌اکسيداني در خون خطر ابتلا به بيماري‌هاي مزمن را نيز کاهش مي‌دهند.منابع غذايي بتاکاروتن: هويج، سيب‌زميني شيرين، کدوتنبل، فلفل دلمه‌اي نارنجي، پرتقال، روغن جگر ماهي، جگر، زرده تخم‌مرغ، اسفناج و تمام سبزيجات رنگي.

امگا 3ها
اسيدهاي چرب امگا 3 سه نوع هستند: اسيد آلفا لينولئيک (ALA)، ايکوزاپنتانوئيک اسيد (EPA) و دوکوزاهگزانوئيک اسيد (DHA). روغن ماهي حاوي EPA و DHD هستند در حالي اسيد آلفا لينولئيک يا همان ALA در آجيل‌ها، دانه کتان و برخي از روغن‌هاي گياهي مانند روغن آفتاب‌گردان وجود دارد.
مصرف ماهي زياد باعث مي‌شود خطر ابتلا به دژنراسيون ماکولاي چشم مربوط به پيري از سرتان رفع شود. اگر از مشکل خشکي چشم رنج مي‌بريد روغن ماهي و روغن دانه کتان را دريابيد. توصيه اکيد داريم که هر هفته حداقل دو مرتبه ماهي‌هاي چرب ميل کنيد و از مصرف روغن‌هاي گياهي غافل نشويد. بايد بدانيد که روغن ماهي خطر و شدت بيماري‌هاي قلبي عروقي، ميزان کلسترول خون، آرتريت و خطر زوال عقل را نيز کاهش مي‌دهد.منابع غذايي اسيدهاي چرب امگا 3: ماهي‌هاي چرب مانند ماهي آزاد، ماهي تن، ساردين، مارک و تخم‌مرغ و ماست‌هاي غني‌شده با امگا 3 نيز جزو منابع خوب اين اسيدهاي چرب هستند.

ويتامين C را دريابيد
ويتامين C جلوي آسيب‌هاي راديکال‌هاي آزاد را مي‌گيرد و از سلول‌ها محافظت مي‌کند. براي همين هم مي‌تواند از بروز مشکلات چشمي پيشگيري کند. اين ويتامين به ميزان زياد در خود عدسي چشم وجود دارد و از فشار داخلي چشم افرادي که از بيماري کوري تدريجي رنج مي‌برند مي‌کاهد.منابع غذايي ويتامين C: مرکبات، هندوانه، خربزه، ميوه‌هاي ريز، توت‌ها، گوجه‌فرنگي، فلفل دلمه‌اي، کيوي و سيب‌زميني جزو منابع غذايي ويتامين C محسوب مي‌شوند.

مقابله با آب مرواريد
اين ويتامين از چشم‌ها در برابر بيماري‌هايي مانند آب‌مرواريد و دژنراسيون ماکولاي مربوط به پيري محافظت مي‌کند. اين بيماري يک بيماري چشمي است که در آن ماکولا، بخش کوچکي از شبکيه چشم آسيب مي‌بيند که متأسفانه با مرور زمان و پيري مي‌تواند منجر به کوري شود.منابع غذايي ويتامين E: بادام، روغن‌هاي گياهي، دانه‌ها و مغزهاي روغني، سبزيجات برگ‌دار، جوانه گندم و... جزو منابع خوب ويتامين E هستند.

زينک
زينک(روي) براي تقويت بدن به خصوص براي سلامت چشم‌ها بسيار مفيد و موثر است. اين ماده معدني از چشم‌ها در برابر اثرات منفي اشعه‌هاي ماوراي بنفش خورشيد و پيري محافظت مي‌کند. زينک در تمام سلول‌هاي بدن وجود دارد به خصوص در غدد فوق کليوي، پوست، برخي از قسمت‌هاي مغز، پانکراس و غشاهاي چشم.
بايد بدانيد که نتايج پژوهش‌هاي اخير نشان مي‌دهد مصرف زياد زينک يا مکمل آن به طور چشمگيري از بروز بيماري دژنراسيون ماکولاي چشم پيشگيري مي‌کند. محققان به خانم‌ها توصيه مي‌کنند که روزانه 8 ميلي‌گرم زينک دريافت کنند.منابع غذايي زينک: گوشت قرمز، گوشت پرندگان، غلات، ماست، شير و آجيل‌ها جزو منابع غذايي زينک محسوب مي‌شوند

لوتئين و زآگزانتين
لوتئين و زآگزانتين جزو کاروتنوئيدها محسوب مي‌شوند. اين دو کاروتنوئيد به عنوان رنگدانه‌هاي موجود در شبکيه چشم شناخته شده‌اند. نتايج بررسي محققان آمريکايي نشان مي‌دهد که اين دو رنگدانه خطر ابتلا به دژنراسيون ماکولاي چشم را کاهش داده و آسيب اشعه‌هاي ماوراي بنفش خورشيد را کاهش مي‌دهند.
بايد بدانيد که لوتئين نيز مانند ويتامين A ديد شبانه را تقويت مي‌کند.منابع غذايي لوتئين و زآگزانتين: فلفل دلمه‌اي زرد، انبه، مورد صحرايي، اسفناج، نخودفرنگي، کاسني فرنگي، کاهو، ذرت، بروکلي، سبزيجات برگ سبز، تخم‌مرغ، مرکبات.

نظرات بینندگان

ارسال نظر