صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

چگونه با حرکات کششي کمر درد را تسکين دهيم؟

بيشتر کمردردها به خاطر گرفتگي عضلات يا رگ‌به‌رگ شدن رباط‌ها است و مي‌تواند طي شش هفته زير نظر پزشک بهبود يابد. بعضي اوقات نيز، کمردرد به خاطر نشستن يا ايستادن طولاني در يک حالت بروز مي‌کند و يک کشش خوب مي‌تواند درد را کمتر کند. اگر مطمئن هستيد که کمردرد شما ناشي از بيماري يا آسيب ديدگي نيست، اين کشش‌ها را انجام دهيد.

کد خبر: 4990

سالم زي/ بيشتر کمردردها به خاطر گرفتگي عضلات يا رگ‌به‌رگ شدن رباط‌ها است و مي‌تواند طي شش هفته زير نظر پزشک بهبود يابد. بعضي اوقات نيز، کمردرد به خاطر نشستن يا ايستادن طولاني در يک حالت بروز مي‌کند و يک کشش خوب مي‌تواند درد را کمتر کند. اگر مطمئن هستيد که کمردرد شما ناشي از بيماري يا آسيب ديدگي نيست، اين کشش‌ها را انجام دهيد.

• دست‌ها را مقابل خود در حالي که آرنج‌ها خم شده و يک دست روي ساعد دست ديگر قرار گرفته به حالت ضربدري نگه داريد. صاف بايستيد، حالت بدن‌تان را خوب نگه داريد و پاها مساوي با عرض شانه باشند؛ سپس بدن خود را در يک جهت بچرخانيد، ۳ ثانيه مکث کرده و بعد در جهت ديگر بچرخانيد. حين چرخش، شانه‌ها رو به عقب، دست‌ها که خم کرده‌ايد رو به رو، و پاها به هيچ وجه خم نشوند.

• کف دست را روي دنبالچه قرار داده و در حالي که زانوها صاف‌اند، به طرف عقب خم شويد تا قسمت فوقاني کمر و مياني ستون فقرات کشش پيدا کند.

• حالت بدن را حفظ کرده و يک دست را روي ران و دست ديگر را به طرفين دراز کرده و آرنج را به بالا خم کنيد. دستي که دراز کرده‌ايد را به بالاي سر بياوريد تا جايي که به گوش سمت مخالف برسد. مي‌توانيد کشش را در دست‌ها و قفسه سينه حس کنيد.

• با يک دست از صندلي گرفته و با دست ديگر مچ پا يا دمپاي شلوار را بگيريد. مچ پا را بالا ببريد، طوري که زانو خم شود و پاشنه پا به باسن برسد. شايد نياز به تمرين بيشتري داشته باشيد تا بتوانيد پاشنه را به باسن برسانيد. اين کشش خوبي براي قسمت ران و پايين کمر است.

• بر روي شکم خوابيده و دست‌هاي خود را به عرض شانه روي زمين بگذاريد و بعد خود را روي آرنج ها بلند کنيد. ۱۰ ثانيه يا بيشتر در همين حالت بمانيد تا قسمت پايين کمر کشيده شود. حين کشش، پايين تنه را شل نگه داشته و ران‌ها را به زمين فشار دهيد. به آرامي بالا تنه را پايين بياوريد. اين کشش را چندين بار تکرار کنيد.

• به پشت خوابيده، زانوها را خم کرده و کف پا را روي زمين بگذاريد. ماهيچه‌هاي شکم را منقبض کرده و به آرامي پايين کمر را به زمين فشار دهيد. ۱۰ ثانيه نگه داشته و بعد رها کنيد. براي راحتي مي‌توانيد يک حوله را رول کرده و زير کمر قرار دهيد.

• به همان حالت قبلي روي زمين بمانيد. به آرامي زانوها را از يک طرف به طرف ديگر حرکت دهيد. حين حرکت، ران‌ها به زمين خورده و کمر مي‌پيچد. با حرکات کوچک آغاز کنيد تا رفته‌رفته ببينيد چقدر مي‌توانيد کمر را بپيچانيد.

• به پشت خوابيده، زانوها خم و کف پا روي زمين. پايين کمر و عضلات عقب ران را کشش دهيد. به اين صورت که اين بار پاها را به باسن نزديک‌تر کنيد، زانوي خود را گرفته و به طرف سينه بکشيد و کف پاي ديگر را روي زمين نگه داريد. بعد زانوي ديگر را به همين شکل به طرف سينه بياوريد و هر دو زانو را به مدت ۱۰ ثانيه نگه داريد. سپس پاها را به حالت اول برگردانده و استراحت کنيد.

نکته‌هاي مهم
• هر کشش را به مدت ۱۰ تا ۳۰ ثانيه انجام دهيد. حرکات را چندين بار در روز تکرار کنيد.
• هنگام کشش، نفس خود را حبس نکنيد. همه ي حرکات بايد به آرامي و حتماً به همراه تنفس انجام شوند.
• مجدداً توصيه مي‌شود که در صورتي که دچار کمردرد هستيد، اين حرکات را حتماً پس از مشاوره با پزشک انجام دهيد.
• اگر کمردردتان تازه است يا نمي‌دانيد از کدام قسمت است و درد شديدي دارد، مساله را با پزشک در جريان بگذاريد. اگر دردتان بدتر شد، حرکات کششي را ادامه ندهيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر