صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

چطوري بدانيم که ريزش موها طبيعي نيست؟

موهاي ريخته شده، هر جايي هستند. روي ميز کارتان، روي رختخواب و در کف حمام! آنها اذيت کننده هستند، و برخي اوقات هم مي‌توانند علامت يک مشکل جدي تر باشند.

کد خبر: 4875

دکتر سلام/ موهاي ريخته شده، هر جايي هستند. روي ميز کارتان، روي رختخواب و در کف حمام! آنها اذيت کننده هستند، و برخي اوقات هم مي‌توانند علامت يک مشکل جدي تر باشند.
در اغلب اوقات، پيداکردن تارهاي ريخته‌ي مو طبيعي است، اما چگونه مي‌توان فهميد که ريزش موها غير طبيعي است؟ ما با «لري شاپيرو» متخصص و جراح ترميم مو در مورد ريزش مو صحبت کرديم.

شايع ترين علل ريزش مو چيست؟
دکتر شاپيرو مي‌گويد: ريزش مو مي‌تواند به دلايل بسياري اتفاق بيفتد. آسيب گرمايي ناشي از سشوار، اتوهاي فرکننده و صاف کننده و همچنين رنگ کردن و اکستنشن مو، منجر به شکنندگي موها مي‌شوند.
استرس و رژيم غذايي نيز عوامل مهمي‌هستند. اگر ويتامين و پروتئين کافي دريافت نکنيد، فوليکول‌هاي موي شما قوي و سالم نخواهند ماند. دلايل متابوليکي بسياري نيز وجود دارد. اختلال تيروئيد هم يکي از علل شايع ريزش مو مي‌باشد.
دکتر شاپيرو مي‌گويد: سر انسان بطور متوسط حدود ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار تار مو دارد. ريزش ۳۰ تا ۵۰ تار مو در روز طبيعي است. اما اگر روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰، تار مو از دست مي‌دهيد بايد به پزشک مراجعه کنيد.
آيا انواع خاصي از موها بيشتر از بقيه مي‌ريزند؟
دکتر شاپيرو مي‌گويد: احتمال ريختن موهاي فر، بيشتر از موهاي معمولي است. دليلش آن است که اغلب اوقات، زناني که موي فر دارند دوست دارند با ابزارهاي حرارتي، موهايشان را صاف کنند، که اين کار به فوليکول موهايشان آسيب مي‌رساند.
حرارت، رطوبت مورد نياز مو را از بين مي‌برد، و ساقه‌ي مو را خشک، شکننده، و نازک مي‌کند. زناني که موهاي بلندتري دارند، شايد فکر کنند که ريزش موهايشان بيشتر است، زيرا راه آب حمام زودتر مي‌گيرد. اما اين به دليل آن است که موهاي بلندتري در آن گير مي‌کند، نه صرفا اينکه موهايشان بيشتر مي‌ريزد.

نشانه هاي فوليکول سالم چيست؟
دکتر شاپيرو مي‌گويد: بافت موي شما نشان دهنده‌ي آن است که فوليکول‌هاي شما سالم هستند يا نه. با استفاده از دو يا چند آينه، موي قسمت وسط پشت سرتان را بررسي کنيد. روي سر هر کس، بطور طبيعي يک برآمدگي وجود دارد که به برآمدگي اکسيپيتال معروف است.
شما بايد در اينجا به دنبال تغيير بافت مويتان بگرديد. موي اين قسمت، هرگز نبايد تغيير کند. بنابراين اگر کيفيت اين قسمت از موهايتان مانند بقيه‌ي موهايتان نيست، يا نازکتر است و درخشان نيست، فورا به متخصص مراجعه کنيد. چون اگر مشکلي درموهايتان وجود داشته باشد ۴ تا ۶ ماه طول مي‌کشد تا اثرات آن را ببينيد.
يک راه ديگر براي کنترل موها اين است که در ريشه‌ي موهاي ريخته شده، به دنبال حباب‌هاي عمودي باشيد. اين مسئله، نشانه‌ي آن است که تار موي شما عمر کامل خود را سپري کرده و بطور طبيعي ريخته است.

علاوه بر اجتناب از وسايل حرارتي، براي جلوگيري از ريزش مو چه کاري مي‌توان انجام داد؟
دکتر شاپيرو مي‌گويد: تغييرات در عملکرد غده‌ي تيروئيد، معمولا با ريزش مو در ارتباط است. او توصيه مي‌کند از سويا استفاده نکنيد، زيرا مشخص شده که سويا بر عملکرد تيروئيد اکثر افراد، تاثير منفي مي‌گذارد.
اما موثرترين راه براي سالم نگه داشتن موها و جلوگيري از ريزش مو؟ مطمئن شويد که از رژيم غذايي‌تان، به اندازه‌ي کافي ويتامين‌هاي B، آهن و پروتئين دريافت مي‌کنيد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر