صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

درمان‌هاي نوين ديسک کمر

بيماران مبتلا به بيماري ديسک کمر با مراجعه به کلينيک‌هاي درد پس از انجام معاينه در صورت داشتن مشخصات لازم براي اين کار کانديد اين عمل بسته مي‌شوند . با انجام روش‌هاي کم تهاجم در درمان ديسک کمر در کلينيک‌هاي فوق تخصصي درد، تعداد جراحي‌هاي غيرضروري ديسک کاهش قابل ملاحظه‌اي داشته است.

کد خبر: 486

ايسنا/ يک فوق تخصص درد با تاکيد بر اينکه تزريق ازن داخل ديسک راهکاري ساده، بي‌خطر و موثر در درمان ديسک کمر است، گفت: اين عمل به صورت سرپايي در اتاق عمل انجام مي‌شود و بيمار ساعاتي پس از انجام آن با پاي خود بيمارستان را ترک مي‌کند.

دکتر مجيد حيدريان با اشاره به اينکه بيرون زدگي ديسک کمر يا فتق ديسک بيماري شايعي است که با روش‌هاي متنوعي قابل درمان است، گفت: در دو دهه اخير تلاش‌هاي محققان علم پزشکي بر انجام درمان با کمترين تهاجم و حداقل دستکاري در بافت‌هاي بدن است.
وي با تاکيد بر اينکه در مورد بيماري ديسک کمر نيز اين رويکرد تحولات اساسي را در پرهيز از جراحي‌هاي غيرضروري و انجام عمل‌هاي بسته بدون نياز به برش پوست و بيهوشي بوجود آورده است، گفت: عمل‌هايي که به صورت سرپايي در اتاق عمل انجام مي‌شود، بيمار ساعاتي پس از انجام آن با پاي خود بيمارستان را ترک مي‌کند.

حيدريان در خصوص چگونگي تخليه ديسک با ليزر گفت: استفاده از تزريق ديسکوژل نمونه‌اي از روش‌هاي بسته جراحي ديسک کمر است که مکانيسم تاثير همه آنها کوچک کردن اندازه ديسک با ايجاد حالت چروک يا اصطلاحا شيرينک در قسمت مرکزي ديسک است.
اين فوق تخصص درد تصريح کرد: استفاده از تزريق ازن داخل ديسک نتيجه روشي است که به عنوان يکي از جديد ترين راهکارهاي درمان ديسک کمر مورد استفاده قرار گرفته است و با توجه به سادگي روش و کم هزينه بودن و تاثير چشمگيري که در درمان بيرون زدگي ديسک دارد، به سرعت جايگاهش را در بهترين درمان‌هاي کم تهاجم ديسک تثبيت کرده است.

وي با اشاره به اينکه ازن گازي است که از سه مولکول اکسيژن ساحته شده است، گفت: دستگاه‌هاي توليد کننده ازن، اين گاز را از اکسيژن خالص توليد مي‌کنند. خصوصيات منحصر بفرد اين گاز در سال‌هاي اخير مورد توجه محققان علم پزشکي است. استفاده از اين گاز در زمينه طب داخلي، ارتوپدي، طب ورزشي، غدد و ديگر زمينه‌هاي پزشکي با موفقيت زيادي همراه بوده است.
اين فوق تخصص درد يادآور شد: خصوصيات بيولوژيکي ازن به نحوي است که تزريق غلظت مناسبي از آن به داخل ديسک سبب ايجاد تغييراتي در قسمت داخلي ديسک مي‌شود. تغييرات ايجاد شده سبب جمع شدن قسمت داخلي ديسک و کاهش اندازه قسمت بيرون زده ديسک و آزاد شدن عصب سياتيک مي‌شود.

حيدريان با بيان اينکه تزريق گاز ازن داخل ديسک در اتاق عمل و تحت مانيتورينگ مستقيم فلوروسکوپ و با انجام بي‌حسي موضعي انجام مي‌شود، گفت: اين کار توسط متخصص درد انجام مي‌شود و دقت نحوه تزريق در پاسخ دهي به آن تاثير زيادي دارد. بلافاصله پس از تزريق نيز بيمار از بيمارستان ترخيص مي‌شود و يک هفته استراحت نسبي دارد. در سه تا چهار هفته پس از عمل، ديسک به آرامي کاهش اندازه مي‌دهد و بيمار فعاليت‌هاي طبيعي خود را شروع مي‌کند.
اين فوق تخصص درد گفت: ازن يک گاز ضد عفوني کننده قوي است و انجام اين روش خطر عفونت را ندارد، وسيله مصرفي زيادي نياز نداشته و استفاده از يک دستگاه توليد کننده ازن طبي تاييد شده که از اکسيژن ازن را توليد مي‌کند، براي انجام کار کافي است. مزيت بکارگيري اين دستگاه، انجام اين روش را به عنوان يک روش بي‌عارضه و کم هزينه با تاثير زياد و تهاجم کم نسبت به ساير روش‌هاي بسته درمان ديسک مطرح کرده است. استفاده از ازن براي درمان دردهاي مربوط به آرتروز زانو نيز به عنوان يک روش جديد درمان با موفقيت زيادي همراه بوده است.

اين فوق تخصص درد در پايان گفت: بيماران مبتلا به بيماري ديسک کمر با مراجعه به کلينيک‌هاي درد پس از انجام معاينه در صورت داشتن مشخصات لازم براي اين کار کانديد اين عمل بسته مي‌شوند . با انجام روش‌هاي کم تهاجم در درمان ديسک کمر در کلينيک‌هاي فوق تخصصي درد، تعداد جراحي‌هاي غيرضروري ديسک کاهش قابل ملاحظه‌اي داشته است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر