صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

درمان شوره سر با روش هاي طبيعي

شوره سر با پوسته پوسته شدن پوست کف سر شناخته مي‌شود و مي‌تواند از عوامل ديگري هم ناشي شود. پوست خشک به طور معمول عامل پوسته پوسته شدن به حساب مي‌آيد اما برخي انواع شوره سر به دليل فعاليت بيش از حد غدد چربي بروز مي‌کنند.

کد خبر: 4854

ايسنا/ شوره سر با پوسته پوسته شدن پوست کف سر شناخته مي‌شود و مي‌تواند از عوامل ديگري هم ناشي شود. پوست خشک به طور معمول عامل پوسته پوسته شدن به حساب مي‌آيد اما برخي انواع شوره سر به دليل فعاليت بيش از حد غدد چربي بروز مي‌کنند.
بهترين روش درماني براي اين عارضه تا حد زيادي بستگي به عامل بوجود آورنده آن دارد. زمانيکه دليل شوره و پوسته پوسته شدن کف سر مشخص مي‌شود مي‌توان راه حل برطرف کردن آن را انتخاب کرد که البته تشخيص اين امر به عهده پزشک است.

- روغن بوته چاي: روغن بوته چاي روش درماني شناخته شده براي شوره سر است به خصوص در صورتي که علت اين عارضه قارچ‌ها باشند. مي‌توان اين روغن را با شامپوهاي بدون بو ترکيب و استفاده کرد. محققان استراليايي در يک بررسي مشاهده کردند ترکيب پنج درصد محلول روغن بوته چاي با شامپو در درمان شوره سر در نيمي از شرکت کنندگان در مطالعه موثر بوده است.

- روغن اوکاليپتوس: اين روغن نيز حاوي خواص ضدميکروبي و ضدقارچي است. نتايج يک بررسي در هند نشان مي‌دهد محلول حاوي روغن اوکاليپتوس و نارگيل تاثيرات قابل توجهي در درمان شوره سر دارد.

- محدود کردن استفاده از محصولات آرايشي و پيرايشي: برخي شامپوها، ژل‌ها نه تنها مي‌توانند موجب پوسته پوسته شدن کف سر شوند بلکه کف سر را تحريک کرده و موجب واکنش‌هاي حساسيت زا يا خشکي پوست مي‌شوند. برخي افراد مي‌توانند به راحتي و با کاهش استفاده از اين محصولات علائم شوره سر را در خود کاهش دهند.

- شست و شو و شانه کردن روزانه موها: تميز کردن موها اغلب در کاهش علائم شوره سر تاثير دارد. شانه کردن روزانه موها جريان خون را در پوست کف سر بهبود مي‌بخشد و شست و شوي مرتب سر در از بين بردن پوسته‌ها و شوره‌ها موثر است. اما مراقب باشيد نوع شامپويي که استفاده مي‌کنيد شوره سر را تشديد نکند و متناسب با پوست سرتان باشد.

- روغن گياه «چريش»: روغن چريش که از دانه‌هاي اين گياه با نام علمي «Azadirachta indica» گرفته مي‌شود بومي هند و بخش‌هاي ديگر آسياست. همچنين در برخي انواع شامپوها از اين روغن استفاده مي‌شود که مي‌تواند گزينه خوبي براي افرادي باشد که پوست سر آنان خشک و پوسته پوسته مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر