صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

بانوان/ نشانه‌هاي سرطان که بايد بانوان جدي بگيرند!

معمولاً زنان بيشتر از مردان نسبت به انجام معاينات توصيه شده پزشکي و غربالگري‌ها توجه نشان مي‌دهند. اما وضعيت همواره اين گونه نيست و بايد به برخي نشانه‌ها توجه جدي کنند. 15 علامت را بايد زنان جدي بگيرند چرا که بروز آن امکان دارد با سرطان ارتباط داشته باشند درحالي که زنان اغلب آنها را ناديده مي‌گيرند.

کد خبر: 4739

مهرخانه/ معمولاً زنان بيشتر از مردان نسبت به انجام معاينات توصيه شده پزشکي و غربالگري‌ها توجه نشان مي‌دهند. اما وضعيت همواره اين گونه نيست و بايد به برخي نشانه‌ها توجه جدي کنند.
 15 علامت را بايد زنان جدي بگيرند چرا که بروز آن امکان دارد با سرطان ارتباط داشته باشند درحالي که زنان اغلب آنها را ناديده مي‌گيرند.

کاهش وزن ناگهاني
تعداد زيادي از زنان بسيار خوشحال مي‌شوند وزنشان کاهش يابد، بدون آنکه زحمتي به خود داده باشند. اما محققان مي‌گويند که در صورت کاهش يافتن توجيه‌ناپذير وزن بدن (به‌عنوان مثال 4.5 کيلوگرم ظرف مدت يک ماه از وزن بدن کاسته شود بدون آنکه فعاليت بدني افزايش‌يافته يا مقدار غذاي مصرفي کمتر شده باشد) بايد به پزشک مراجعه کرد، و اينکه کاهش توجيه‌ناپذير وزن بدن نشانه وجود سرطان است، مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.

احساس نفخ
نفخ آن قدر رايج است که بسياري از زنان صرفاً به آن عادت مي‌کنند. اما ممکن است نفخ به‌وجود سرطان تخمدان اشاره داشته باشد. ديگر علائم سرطان تخمدان شامل شکم درد يا درد لگن، احساس به سرعت سير شدن (حتي هنگامي‌که شخص زياد غذا نخورده باشد)، و مشکلات مربوط به دستگاه ادراري است، به‌عنوان مثال شخص احساس مي‌کند بايد فوراً به دستشويي برود.
اگر نفخ تقريباً هر روزه اتفاق افتد و به مدت بيشتر از چند هفته ادامه يابد، بايد با پزشک مشورت نمود.

وضعيت بالاتنه
اکثر زنان کاملاً از وضعيت سينه‌هاي خود آگاه هستند، حتي اگر به‌طور منظم خودشان آنها را معاينه نکنند، و مي‌دانند که بايد مراقب ظهور توده در آنها باشند. اما اين تنها علامتي نيست که در سينه ظاهر مي‌شود که احتمالاً به‌وجود سرطان اشاره دارد.
محققان مي‌گويند که بايد تغيير رنگ و ضخيم شدن پوست سينه هم بررسي شود، زيرا ممکن است نشانگر شکل نادر اما مهاجمي از سرطان به نام سرطان التهابي سينه باشد. اينکه اگر سينه جوش بزند و اين جوش تا چند هفته باقي بماند، بايد به پزشک مراجعه شود تا او اين جوش را ارزيابي کند ؛ و اينکه اگر ظاهر سينه هم تغيير کند، يا اگر زن متوجه ترشح کردن آن شود (زني که با پستان به کودک خود شير نمي‌دهد)، مراجعه به پزشک لازم خواهد بود.
خونريزي‌هاي غير عادي
محققان مي‌گويند زناني که هنوز يائسه نشده‌اند معمولاً به خونريزي بين دوره‌هاي قاعدگي توجه نمي‌کنند و همچنين تمايل دارند خونريزي دستگاه گوارش را ناديده بگيرند، زيرا دچار اين اشتباه مي‌شوند که اين خونريزي مربوط به دوره قاعدگي آنها است؛ و اينکه خونريزي بين دوره‌هاي قاعدگي، مخصوصاً اگر زن مربوطه معمولاً داراي دوره‌هاي قاعدگي منظمي باشد، نشان مي‌دهد که بايد به پزشک مراجعه نمود.

تغييرات پوستي
اکثر مردم مي‌دانند که بايد متوجه تغييرات در خال‌هاي پوستي باشند، زيرا اين تغييرات يکي از نشانه‌هاي کاملاً شناخته شده سرطان پوست است. اما محققان مي‌گويند ما بايد مراقب تغييرات در رنگدانه‌دار شدن (پيگمانتاسيون) پوست خود هم باشيم.
بر طبق نظر محققان، اگر پوست به‌طور ناگهاني خونريزي نمايد يا بسيار پوسته‌دار شود هم بايد به پزشک مراجعه نمود تا آن را معاينه کند.

سختي بلع
اگر عمل بلع مشکل شده باشد، شايد شخص پيش از فرارسيدن اين مرحله رژيم غذايي خود را تغيير داده است تا جويدن غذا چندان سخت نباشد، و شايد به خوردن سوپ يا غذا‌هاي آبکي رو آورده است. محققان مي‌گويند سختي بلع شايد يکي از نشانه‌هاي سرطان‌هاي دستگاه گوارش مانند سرطان مري باشد.
وجود خون در جايي که نبايد باشد
محققان مي‌گويند که اگر زني در ادرار يا مدفوع خود خون ببيند، نبايد تصور کند ناشي از بواسير (هموروييد) است، زيرا امکان دارد او دچار سرطان روده بزرگ و راست روده باشد؛ و اينکه ديدن خون در لگن توالت شايد در واقع ناشي از خونريزي مهبل باشد (اگر زن دوره قاعدگي خود را سپري مي‌کند)، اما اگر در دوره قاعدگي به سر نمي‌برد بايد به پزشک مراجعه کند تا او با انجام بررسي‌هاي لازم بتواند احتمال وجود سرطان مثانه يا کليه را رد کند.

درد آزاردهنده شکم و افسردگي
متخصصان مي‌گويند هر زني که شکم درد دارد و احساس افسردگي مي‌کند بايد به پزشک مراجعه نمايد. برخي از محققان متوجه شده‌اند بين افسردگي و سرطان لوزالمعده رابطه‌اي وجود دارد، اما اين رابطه هنوز کاملاً روشن نشده است.

سوء هضم
زناني که باردار شده‌اند شايد به خاطر داشته باشند که به هنگام افزايش وزن دچار سوء هضم شده بودند. اما سوء‌هضمي که دليل آشکاري ندارد شايد علامتي هشداردهنده بوده و امکان دارد خبر دهنده زودهنگامي از وجود سرطان مري، معده، يا گلو باشد.


تغييرات دهاني
بر طبق گفته محققان، زنان سيگاري بايد به شدت مراقب ظاهر شدن لکه‌هاي (پچ‌هاي) سفيد در داخل دهان يا تشکيل نقاط سفيد بر روي زبان خود باشند. امکان دارد هر دو علامت نشان‌دهنده بيماري پيش‌سرطاني به نام لکوپلاکي باشند که ممکن است پيشرفت کند و به سرطان دهان تبديل شود.
درد
به نظر مي‌آيد با پير شدن مردم شکايت آنها از ناراحتي‌ها و درد‌ها افزايش مي‌يابد، اما شايد درد، هر چقدر هم که مبهم است، از علائم اوليه برخي از سرطان‌ها هم باشد، گرچه اکثر شکايت‌هايي که از وجود درد اظهار مي‌شود ناشي از سرطان نيست.
دردي که پيوسته يا طولاني است و توجيهي براي آن وجود ندارد بايد بررسي شود.

تغييرات در غدد لنفاوي
محققان مي‌گويند تشکيل توده يا تورم در غدد لنفاوي زير بغل يا گردن يا هر جاي ديگري از بدن زن امکان دارد علامتي نگران کننده باشد، و اگر زني ببيند غده‌اي لنفاوي در بدن او بزرگتر و بزرگتر مي‌شود، و اين فرآيند به مدت بيشتر از يک ماه ادامه داشته است، بايد به پزشک مراجعه نمايد.

تب
اگر زن تب کند و نتوان تب را به آنفلوآنزا يا عفونتي ديگر نسبت داد، امکان دارد اين تب به‌وجود سرطان اشاره داشته باشد. محققان مي‌گويند موارد بروز تب به هنگامي‌بيشتر خواهد بود که سرطان از مکان اوليه خود گسترش مي‌يابد، اما امکان دارد تب به مراحل اوليه سرطان‌هاي خون مانند لوسمي يا لنفوم هم اشاره داشته باشد.
ممکن است ديگر علائم سرطان شامل زردي يا تغيير در رنگ مدفوع باشد.

خستگي
خستگي يکي از ديگر علائم مبهم است که امکان دارد به‌وجود سرطان و همچنين به‌وجود تعداد زيادي از مشکلات ديگر اشاره داشته باشد. محققان مي‌گويند که شايد خستگي پس ازآنکه سرطان رشد کرده است آغاز شود، اما ممکن است در مراحل اوليه برخي از سرطان‌ها، مانند لوسمي، يا در مراحل اوليه برخي از موارد سرطان‌هاي روده بزرگ يا معده هم اتفاق افتد.

سرفه پيوسته يا طولاني
انتظار مي‌رود افراد به دليل سرماخوردگي، آنفلوآنزا، آلرژي‌ها، و گاهي اوقات به‌عنوان يکي از عوارض جانبي دارو‌هاي مصرفي، دچار سرفه شوند. اما محققان مي‌گويند سرفه‌هاي بسيار طولاني مدت، که آن را به‌عنوان سرفه‌هايي تعريف مي‌کنند که به مدت بيش از 3 يا 4 هفته ادامه مي‌يابند، نبايد ناديده گرفته شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر