صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

درمان سريع تبخال، چه طور و چگونه؟

تبخال چيست و چرا ظاهر مي‌شود؟ يک بيماري ويروسي است که توسط ويروسي به همين نام ايجاد مي‌شود و موضع درگير به صورت التهاب و مجموعه تاول‌هاي ريز نمايان مي‌شود. ويروس هرپس سيمپلکس عامل بيماري تب‌خال در صورت، آلات تناسلي هر دو جنس، مغز، چشم و گاهي حتي فلج بل نيز مي‌گردد. براي تب‌خال هنوز درمان قطعي وجود ندارد و اگر ويروس وارد بدن شود تا پايان عمر همراه شخص خواهد ماند و در هنگام ضعف دفاعي بدن بروز مي‌نمايد. اگرچه در برخي بيماران و پس از چندين سال عود بيماري، به ناگهان تظاهر مجدد تب‌خال از بين مي‌رود اما همچنان ناقل ويروس به ديگران خواهند بود.

کد خبر: 4493

نمناک/ درمان سريع تبخال لب راه و روش‌هايي دارد که با توجه به دلايل ايجاد تبخال بايد انجام شوند تا به سرعت نتيجه آن‌ها ظاهر شود. بهترين و سريع‌ترين درمان تبخال بازهم در دل طبيعت نهفته است.

تبخال چيست و چرا ظاهر مي‌شود؟
يک بيماري ويروسي است که توسط ويروسي به همين نام ايجاد مي‌شود و موضع درگير به صورت التهاب و مجموعه تاول‌هاي ريز نمايان مي‌شود. ويروس هرپس سيمپلکس عامل بيماري تب‌خال در صورت، آلات تناسلي هر دو جنس، مغز، چشم و گاهي حتي فلج بل نيز مي‌گردد. براي تب‌خال هنوز درمان قطعي وجود ندارد و اگر ويروس وارد بدن شود تا پايان عمر همراه شخص خواهد ماند و در هنگام ضعف دفاعي بدن بروز مي‌نمايد. اگرچه در برخي بيماران و پس از چندين سال عود بيماري، به ناگهان تظاهر مجدد تب‌خال از بين مي‌رود اما همچنان ناقل ويروس به ديگران خواهند بود.

درمان‌هاي طبيعي و سريع تبخال

گل هميشه بهار
گل هميشه بهار از ديگر داروهاي طبيعي و گياهي براي درمان تبخال به‌ويژه تبخال دهاني است. شست و شوي تبخال با کمک عصاره هميشه بهار علاوه بر آن‌که به کنترل و از بين رفتن ويروس‌ها کمک مي‌کند موجب تسريع روند درمان در بيمار نيز مي‌شود. اين مرهم علاوه بر خاصيت ضدويروسي موجب کاهش درد و سوزش تبخال نيز مي‌شود. براي تهيه اين عصاره کافي است ۳ قاشق از گياه خشک شده گل هميشه بهار را در ۲ ليوان آب بجوشانيد تا يک ليوان از اين عصاره باقي بماند، سپس محل تبخال را با کمک پنبه و عصاره اين گياه شست و شو دهيد.

روغن چاي
استفاده از روغن چاي تأثير زيادي در پيشگيري از انتقال تبخال به ساير قسمت‌هاي عضو درگير از قبيل لب و داخل دهان دارد.
روزي دو بار پنبه اي تميز را به روغن چاي آغشته کنيد و روي تب خال قرار دهيد.
اين روغن به دليل تحريک سيستم ايمني بدن و افزايش توان آن براي مقابله با ويروس تبخال، تأثير زيادي روي از بين رفتن تبخال دارد.

سير رنده شده
يک حبه سير برداريد و آن را به دو نيم کنيد. آن را به مدت 10 دقيقه روي تبخال تان بگذاريد. اين کار را روز چند مرتبه تکرار کنيد.
سير روند گسترش تبخال را به‌سرعت کاهش مي‌دهد و به اصطلاح آن را خشک مي‌کند. بعد از دو الي سه روز تأثير فوق العاده اين ماده غذايي بد بود اما پرخاصيت را به چشم خواهيد ديد.

درمان سريع تبخال با سير

روغن اسطوخودوس
اسطوخودوس دارويي گياهي است که اگر به مدت يک هفته روي تب خال قرار بگيرد، علاوه بر ضدعفوني کردن محل تب خال، موجب درمان آن نيز مي‌شود.

مصرف لبنيات
براي درمان تب خال، مصرف لبنيات و سيب زميني به دليل دارا بودن ليزين بايد افزايش يابد و از خوردن شکلات، کاکائو، غلات، بادام زميني و ژله خودداري کنيد.

درمان‌هاي ديگر
کمپرس يخ مي‌تواند به کاهش التهاب و ورم تب خال کمک کند، اما قرار گرفتن در معرض باد و آفتاب بهبودي تب خال را به تأخير مي‌اندازد.
استفاده از کرم ضد ويروس آسيکلووير و قرار دادن لايه نازکي از آن با استفاده از گوش پاک کن بر روي تب خال هر شش ساعت دوره تب خال را کوتاه نمي‌کند، اما ريزش ويروس را از روي زخم افزايش مي‌دهد، بنابراين در بهبود آن مؤثر است.
مراقبت نکردن و دست‌کاري کردن زخم ممکن است منجر به ايجاد عفونت ثانويه شود. وي همچنين به ارائه راهکارهاي درماني اين ضايعه پرداخت و اظهار کرد: پماد آسيکلوير و در مواردي استفاده از برخي کمپرس‌ها که روي تب خال قرار مي‌گيرد، مي‌تواند موجب تسريع در روند بهبودي شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر