صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

کودک/ آيا قد کوتاه بودن را بايد درمان کرد؟

زماني به يک کودک مي توان «قدکوتاه» گفت که حدود 30 درصد از سن و همسالان خود کوتاه تر باشد. قد کودکان با توجه به سن و جنسيت آنها تعاريف متفاوتي دارد.

کد خبر: 4392

بيتوته/ زماني به يک کودک مي توان «قدکوتاه» گفت که حدود 30 درصد از سن و همسالان خود کوتاه تر باشد. قد کودکان با توجه به سن و جنسيت آنها تعاريف متفاوتي دارد.

آيا کوتاهي قد در نتيجه بيماري است؟
کوتاه بودن قد کودک به اين معني نيست که حتما سلامتي کودک دچار مشکل است. شايد او کوتاهي خود را از والدينش به ارث برده باشد. يا شايد جزو افرادي باشد که رشد و قد کشيدن آنها دير آغاز مي شود و در سن بلوغ به بالاترين درجه رشد خود خواهند رسيد.

البته گاهي مواقع، کوتاهي قد کودکان در نتيجه بيماري هايي است که به آن دچار هستند. بيماري هايي که بايد آنها را درمان کرد. اگر متوجه شديد قد و جثه کودک از همسالان خود کوچک تر است يا روند رشد او به طور ناگهاني متوقف شده است، حتما او را نزد پزشک متخصص ببريد.

پزشکان مي توانند به درستي دليل اين کوتاهي را تشخيص دهند. از جمله بيماري هايي که باعث کوتاه ماندن قد مي شود، بيماري سلياک (مشکل تغذيه)، تيروئيد، کمبود هورمون هاي رشد در بدن يا بيماري هاي مزمن همچون کم‌خوني مديترانه اي (داسي گويچه)، سندرم ترنر (کمبود کروموزم در دختران) يا بيماري هاي زنانه همچون افزايش ترشح هورمون کورتيزول، هستند. بايد بدانيد فقط بيماري هاي مزمن و جدي مي توانند بر رشد کودکان تاثير منفي داشته باشند.

چه کاري از دست پزشک بر مي آيد؟
قد در بيشتر مواقع مساله اي ارثي و خانوادگي است. بنابراين، پزشک کودک با بررسي پيشينه خانوادگي فرد از خواهر و برادر گرفته تا پدر، مادر، عمه، دايي، خاله و عمو، همه را بررسي مي کند و ميانگين آن رقمي مي شود که نشان دهنده قد کودک است.

اگر پزشک اين اطلاعات را نداشته باشد، با توجه به سن و جنسيت و مقايسه با همسالان، حدود قد کودک را تعيين مي کند. البته پزشک بايد در مورد تغذيه کودک نيز از والدين سوالاتي بکند. نوع تغذيه نيز در رشد قد کودک بسيار مهم است.

پزشکان عموما تمرينات ورزشي به کودک مي دهند. البته شايد آزمايش خون يا ديگر آزمايشات را نيز براي تشخيص دقيق علت کوتاهي براي کودک تجويز کنند. حتي احتمال درخواست براي انجام آزمايش ايکس نيز وجود دارد تا پزشک ببيند آيا استخوان هاي کودک به اندازه سنش رشد دارند يا خير. آزمايشاتي که پزشک براي کودک تجويز مي کند، نشان دهنده مشکلات هورموني يا داخلي هستند.

آيا قد کوتاه بودن را بايد درمان کرد؟
اگر عدم رشد قد فرزند شما در نتيجه بيماري هاي ديرپا و مزمن همچون تيروئيد است، بايد آن را درمان کنيد. با درمان اين بيماري ها، روند رشد کودک نيز به حالت عادي باز مي گردد. اگر اين کوتاهي در نتيجه مشکلات هورموني است، با مشاوره و تجويز پزشک متخصص بايد به او داروهاي هورموني لازم را بدهيد. البته بايد درمان مناسب و بي خطر را انتخاب کنيد و مراقب عوارض جانبي آن روي بدن فرزند خود باشيد. هزينه و طولاني يا کوتاه بودن دوره درمان نيز از ديگر مسايلي هستند که بايد در نظر داشته باشيد.

در آخر بايد بدانيد، کودکاني که از کوتاهي قد رنج مي برند به حمايت هاي رواني از طرف والدين و اعضاي خانواده خود نياز دارند. در صورت لزوم، با دوستان و معلم هاي او در مدرسه نيز صحبت کنيد تا هرگز او را مورد تمسخر قرار ندهند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر