صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

گلو درد "استرپتوکوکي" چيست؟

با اشاره به اينکه گلودرد استرپتوکوکي عفونت و التهاب حلق به وسيله باکتري‌هاي استرپتوکوکي است، گفت: اين بيماري مسري است و اغلب از هر چهار عضو خانواده يک نفر به مدت 2 تا 7 روز بعد از مواجهه مبتلا مي‌شوند.

کد خبر: 4255

شفا آنلاين/ با اشاره به اينکه گلودرد استرپتوکوکي عفونت و التهاب حلق به وسيله باکتري‌هاي استرپتوکوکي است، گفت: اين بيماري مسري است و اغلب از هر چهار عضو خانواده يک نفر به مدت 2 تا 7 روز بعد از مواجهه مبتلا مي‌شوند.
وي گفت: اين بيماري در کودکان شايع‌تر است. گاه عفونت در فرد وجود دارد، ولي علامتي ندارد و او به عنوان ناقل مي‌تواند ميکروب‌ها را منتشر کند.
فروزنده گفت: شروع سريع گلودرد که هنگام بلع شديدتر است همراه با بي‌اشتهايي، سردرد، تب، احساس ناخوشي کلي، درد گوش در هنگام بلع (گاهي اوقات)، غدد متورم و حساس به لمس در گردن، لوزه‌هاي قرمز و شفاف که ممکن است لکه‌هايي از چرک داشته باشد، از علايم آن است.
اين متخصص کودکان يادآور شد: علت اين بيماري، باکتري‌هاي استرپتوکوکي است که از طريق بزاق يا ترشحات بيني يا تماس فرد به فرد منتقل مي‌شود.
فروزنده با تاکيد بر اينکه براي پيشگيري از اين بيماري بايد از تماس با افراد مبتلا خودداري شود گفت: در صورت عدم درمان به موقع، عوارض احتمالي اين بيماري شامل عفونت گوش، سينوزيت، تب روماتيسمي و گلومرولونفريت (التهاب بافت کليه) است.
اين متخصص کودکان خاطرنشان کرد: براي تسکين درد گلو تا مي‌توانيد مايعاتي مانند شير، آبميوه، سوپ، چاي و نوشيدني‌هاي کربنات‌دار بنوشيد. در صورت اينکه دماي بدن طبيعي باشد و سپس تب بروز کند، بايد در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.
وي افزود: با ظهور علايم جديدي مانند تهوع، استفراغ، گوش درد، سرفه، تورم غدد، بثورات پوستي، سردرد شديد، آبريزش بيني يا تنگي نفس، مفاصل قرمز يا دردناک، ادرار تيره، درد قفسه سينه يا خستگي که ممکن است بروز کند نيز مراجعه زودهنگام به پزشک اهميت دارد.
اين متخصص کودکان گفت: بيماري با درمان آنتي‌بيوتيکي (خوراکي يا تزريقي) اغلب طي 10 تا 12 روز بهبود مي‌يابد و علائم 2 تا 3 روز پس از درمان فروکش مي‌کند، اما لازم است دوره درمان کامل شود تا از عوارض يا عود بيماري جلوگيري شود.
وي گفت: در صورت لزوم مي‌توان از مسکن‌هايي مانند استامينوفن نيز استفاده کرد. آزمون‌هاي تشخيصي مي‌تواند شامل بررسي‌هاي آزمايشگاهي مثل کشت گلو و شمارش سلول‌هاي خوني باشد.
فروزنده تصريح کرد: کشت گلو، دقيق‌ترين راه تشخيص عفونت استروپتوکوکي است. براي بزرگسالان يا کودکاني که بتوانند غرغره کنند، غرغره چاي غليظ، همچنين غرغره گرم يا سرد تسکين‌دهنده است.
فروزنده يادآور شد: در برخي موارد ممکن است لازم باشد 24 ساعت پس از شروع درمان با آنتي‌بيوتيک، کودک را قرنطينه کرد. پس از درمان، با بهبود علائم مي‌توان فعاليت طبيعي را از سر گرفت. کودکان پنج روز پس از شروع آنتي بيوتيک و قطع تب به مدت 24 ساعت، مي‌توانند به مدرسه بازگردند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر