صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

افتادگي «پلک» و «دوبيني» از عوارض تزريق بيش از حد «بوتاکس» است

'افشار رمضانپور' با اشاره به اينکه عوارض بوتاکس به عوامل متعددي باز مي گردد، افزود: تزريق بيش از اندازه، تزريق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف مي تواند مشکلاتي را براي فرد از قبيل افتادگي پلک و يا دوبيني بوجود آورد.

کد خبر: 4115

ايرنا/ عضو انجمن پوست ايران، افتادگي پلک، دوبيني، حساسيت، تورم و قرمزي محل را از مشکلات و عوارض جدي تزريق بيش ازحد بوتاکس عنوان کرد.
'افشار رمضانپور' با اشاره به اينکه عوارض بوتاکس به عوامل متعددي باز مي گردد، افزود: تزريق بيش از اندازه، تزريق نابجا و انتشار دارو به نقاط اطراف مي تواند مشکلاتي را براي فرد از قبيل افتادگي پلک و يا دوبيني بوجود آورد.
وي يادآوري کرد: بوتاکس سم استخراج شده از يک نوع مار است که به طور معمول موجب فلج عضلات مي شود.
رمضانپور ابرازکرد: بوتاکس دراغلب موارد براي پيشگيري از ايجاد و تشديد چين و چروک پوست مورد استفاده قرار مي گيرد و بيشتر جنبه زيبايي دارد.
وي افزود : براين اساس توصيه مي شود افراد کمتر از 30 سال از بوتاکس کردن خودداري کنند و علاوه بر آن زنان باردار و شيرده و کساني که سابقه حساسيت دارند، از جمله گروههاي هستند که نبايد به تزريق آن مبادرت کنند.
اين متخصص پوست و مو بيمارستان ولي عصر(ع) استان زنجان ادامه داد: عوارض احتمالي تزريق بوتاکس به استفاده از محصولات اصلي و يا غير استاندارد آن نيز بستگي دارد.
وي اظهار کرد: محصولات اصلي بوتاکس در مارک هاي مختلفي وجود دارد که در صورت استاندارد بودن و استفاده و تزريق صحيح آن عوارض خاصي را براي فرد ايجاد نمي کند.
رمضانپور افزود: برخي مواقع ممکن است نسبت به استفاده از ترکيبات موجود در اين نوع محصولات حساسيت هايي ايجاد شود.
وي، با تاکيد براينکه هم اکنون برخي محصولات چيني غيراستاندارد بوتاکس وارد بازار شده که استفاده آن عوارض متعددي دارد، اظهار کرد: دوز استاندارد اين محصولات مشخص نيست و حتي از ترکيبات مانده و تاريخ مصرف گذشته در آنها استفاده شده است که عوارضي از قبيل افتادگي پلک، دوبيني، حساسيت، تورم و قرمزي محل را دارد.
اين دانشيار دانشگاه علوم پزشکي استان زنجان ادامه داد: عمل هاي زيبايي پر هزينه بوده و بهتر است قبل از هر جراحي بررسي هاي لازم را در اين خصوص انجام شود.
وي يادآوري کرد: براي هرگونه انجام عمل هاي زيبايي بايد به پزشک متخصص و متبحر و داراي صلاحيت هاي لازم مراجعه کرد و در اين ميان به تبليغات گسترده ماهواره ها با عنوايني از قبيل انجام عمل ها با حداقل هزينه توجهي نداشت.
رمضانپور افزود: در زمان حاضر تقاضاي عمل هاي زيبايي به خصوص در ميان زنان بيش از گذشته افزايش يافته است که کسب اطلاعات و آگاهي هاي لازم در اين خصوص ضروري به نظر مي رسد.
وي ابراز کرد: تزريق بوتاکس توسط متخصصان پوست و مو و در حوزه فعاليت هاي کاري جراحان پلاستيک قرار دارد و افرادي خارج از اين دو حوزه صلاحيت لازم را براي انجام اين کار ندارند.
به گفته اين متخصص، پايداري بوتاکس به مدت چهار تا شش ماه است و تزريق مجدد آن در بازه زماني تعيين شده انجام مي شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر