صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

امکان «زايمان» "طبيعي" بعد از دو «سزارين»

مادري که قصد دارد از اين روش استفاده کند به هر حال تا حدي در معرض خطر پارگي رحم است بنابراين بايد از ابتداي شروع دردهاي زايماني در بيمارستان باشد و رگ باز و خون رزرو شده موجود باشد.

کد خبر: 4104

ني ني بان/ به طور کلي امکان زايمان طبيعي بعد از انجام يک عمل سزارين براي خانم ها وجود دارد البته به شرط اينکه 4 سال از زايمان اول گذشته باشد و فرد در طول بارداري تحت مراقبت متخصص باشد.
سوال مخاطب : تاکنون دو زايمان سزارين داشته ام، آيا در زايمان سوم مي توانم به شيوه طبيعي بچه ام را به دنيا بياورم؟

پاسخ دکتر الهام السادات هاشميان نائيني، جراح و متخصص زنان و زايمان:
به طور کلي امکان زايمان طبيعي بعد از انجام يک عمل سزارين براي خانم ها وجود دارد البته به شرط اينکه 4 سال از زايمان اول گذشته باشد و فرد در طول بارداري تحت مراقبت متخصص باشد. اما در موردي که فرد قبلا دو بار با سزارين بچه اي به دنيا آورده و حالا مي خواهد به روش طبيعي زايمان کند، بايد بگوييم که توصيه به چنين کاري نمي شود چون ممکن است رحم مادر در معرض خطر پارگي قرار داشته باشد و مشکلاتي را در روند زايمان طبيعي ايجاد کند. با اين حال همان طور که اشاره کردم کساني که يک زايمان سزارين داشته اند، لگن شان تنگ نيست و بعد از جراحي هم عارضه و عفونتي نداشته اند تحت نظارت يک متخصص در طول دوران بارداري مي توانند در حاملگي دوم زايمان طبيعي داشته باشند. البته اين موضوع کاملا بستگي به نظر خود فرد و پزشک معالجش دارد. مادري که قصد دارد از اين روش استفاده کند به هر حال تا حدي در معرض خطر پارگي رحم است بنابراين بايد از ابتداي شروع دردهاي زايماني در بيمارستان باشد و رگ باز و خون رزرو شده موجود باشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر