صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

دهان و دندان/ «ارتودنسي» راه حل نهايي زيبايي دندان

مسلما زيبايي چهره ، به طور قابل توجهي اعتماد به نفس شما را تحت تاثير قابل توجهي اعتماد به نفس قرار مي دهد. شايد ايرادي در صورت يا دهان شما باشد که به طور مستقيم يا غير مستقيم بر اعتماد به نفس و سلامت عمومي تان اثر گذاشته باشد. پيشرفت تکنولوژي به رشته دندانپزشکي هم رسيده و ارتودنسي هم از اين قاعده مستثنا نيست. درمان شکاف لب و کام يکي از نمونه هاي پيشرفت اعجاب آور علوم دندانپزشکي محسوب مي شود.

کد خبر: 4101

شفا آنلاين/ شکاف لب و کام مشکل دردناکي است که امرزه توسط برخي متخصصان ارتودنسي حل شده است.
مسلما زيبايي چهره ، به طور قابل توجهي اعتماد به نفس شما را تحت تاثير قابل توجهي اعتماد به نفس قرار مي دهد. شايد ايرادي در صورت يا دهان شما باشد که به طور مستقيم يا غير مستقيم بر اعتماد به نفس و سلامت عمومي تان اثر گذاشته باشد. پيشرفت تکنولوژي به رشته دندانپزشکي هم رسيده و ارتودنسي هم از اين قاعده مستثنا نيست. درمان شکاف لب و کام يکي از نمونه هاي پيشرفت اعجاب آور علوم دندانپزشکي محسوب مي شود.

نقش متخصص ارتودنسي در شکاف لب و کام
درمان اين عارضه بايد با متخصص ارتودنسي مشورت شود تا در صورت لزوم دستگاه هاي ارتودنسي ساخته شود تا تغذيه کودک بهتر انجام شود. لب و کام اين بيماران نياز به جراحي براي بسته شدن شکاف دارد که اين کار توسط جراح فک و صورت انجام مي شود. معمولاً لب ها در 10 هفتگي بعد از زايمان و کام قبل از يک سالگي توسط جراح فک و صورت بسته مي شوند.درمان ارتودنسي متحرک معمولا از پنج تا شش سالگي شروع مي شود و تا حدود 12 سالگي ادامه مي يابد. هدف از اين درمان وسيع کردن قوس دنداني فک بالا ، رديف کردن دندان هاي قدامي و تصحيح ناهنجارهاي فکي است. فاز اول درمان هاي ارتودنسي بايد قبل از انجام پيوند استخوان صورت گيرد تا باعث ايجاد بستر مناسب جهت رويش دندان ها در فک و محل شکاف شود. در اين مرحله دندان هاي اضافه اطراف شکاف بايد با يک طرح درمان مناسب خارج شوند. در بسياري از بيماران داراي شکاف لب و کام تعداد زيادي از دندان ها غايب هستند که در اين بيماران بايد بر حسب مورد ، فضاي دندان غايب با ساير دندان ها پر يا در صورت نياز فضاي دندان غايب حفظ شود و در ناحيه دندان غايب ايمپلنت قرار داده شود. با درمان هاي متحرک ارتودنسي بايد دندان هاي فک بالا و پايين رديف شوند و از آن جايي که در اين بيماران تمايل به عقب ماندگي رشد فک بالا وجود دارد ، بايد با دستگاه هاي متحرک فک بالا را به سمت جلو هدايت کرد تا هم دندان ها و هم اسکلت فک بالا به سمت جلو حرکت کنند. پس از 12 سالگي با رويش دندان هاي دائمي بيمار نياز به ارتودنسي ثابت فکين دارد و با کمک ارتودنسي ثابت مي توان دندان هاي هر دو فک را رديف و با يکديگر هماهنگ کرد. در حين درمان ارتودنسي ، بيمار ممکن است نياز به گفتار درماني داشته باشد که معمولا فرد به متخصص گفتار درماني ارجاع داده مي شود يا ممکن است به علت وجود شکاف در ناحيه فک بالا بيمار نياز به پيوند استخوان در ناحيه شکاف داشته باشد. اگر تمام درمان هاي ارتودنسي به موقع انجام شود مي توان اين گونه از بيماران را به خوبي درمان کرد.
* بسياري از کودکاني که با شکاف لب و کام به دنيا مي آيند با مديريت درماني بهينه چهره اي مناسب پيدا مي کنند و گفتارشان مطابق همسالان شان مي شوند و اين وظيفه مهم متخصصان ارتودنسي است که به نحو مقتضي آن ها را راهنمايي کنند.

عوارض شکاف لب و کام کدام است ؟
مشکلات تغذيه اي : شکاف لب مشکل چنداني در تغذيه کودک ايجاد نمي کند ولي شکاف هايي که در ناحيه کام وجود دارد باعث مي شود کودک نتواند به خوبي سينه مادر يا شير را بمکد. کودکان داراي شکاف کام ممکن است هنگام شيرخوردن ، مقداري شير در گلوي شان بپرد يا شير از بيني شان بيرون بريزد. استفاده از دستگاه ارتودنسي مي تواند مانع انتقال شير از دهان به بيني شود. دستگاه ارتودنسي هنگام شير خوردن نوزاد در ناحيه سقف دهان قرار مي گيرد و با مسدود کردن شکاف ، باعث تسهيل شير خوردنش مي شود.

مشکلات تکلمي : در گروهي از بيماران داراي شکاف ، مشکلات تکلمي ايجاد مي شود. اين کودکان معمولا ديرتر حرف مي رنند يا تو دماغي صحبت مي کنند. ترميم شکاف باعث رفع مشکلات تکلمي مي شود.

مشکلات شنوايي : هر ناهنجاري دستگاه تنفس فوقاني مي تواند عملکرد شيپور استاش در گوش را مختل کند و احتمال تجمع مايع در گوش مياني را افزايش دهد. اين امر احتمال عفونت گوش مياني را زياد مي کند. کاهش شنوايي نيز نتيجه عفونت هاي مکرر گوش مياني است. کودکان مبتلا به شکاف کام ، بايد بين سه تا شش ماهگي توسط متخصص گوش و حلق و بيني معاينه شوند.

مشکلات دندان فکي : شکاف کام تعداد دندان ها را تحت تاثير قرار مي دهد. در اين بيماران از جوانه هاي دنداني وجود ندارند و ممکن است دندان هاي اضافه و تغيير رنگ روي ساير دندان ها ديده شود که اين مشکلات مي تواند توسط متخصص ارتودنسي رفع شود.

مشکلات روحي رواني : اين کودکان به دليل ظاهري ناخوشايند و مشکلات تکلمي ، دچار عدم اعتماد به نفس و مشکلات روحي مي شوند. در ضمن ، والدين دچار مشکلات روحي ، احساس گناه و نگراني از وضعيت آينده کودک مي شوند. والدين بايد با کودک مبتلا به شکاف لب و کام مانند يک کودک عادي رفتار کنند. اگر والدين اجازه ندهند کودک وارد اجتماع شود ، کودک مهارت هاي زندگي و حرکتي را فرا نمي گيرد.

چرا شکاف لب و کام ايجاد مي شود ؟
پارگي يا بسته نشدن کامل لب را لب شکري و شکاف سقف دهان را شکاف کام مي گويند که يکي از نقايص مادرزادي شايع است. هنگامي اين شکاف ها ايجاد مي شوند که بافت کافي براي ايجاد لب و کام وجود ندارد و با درمان هاي ارتودنسي و جراحي قابل درمان هستند. به طور کلي لب ها در هفته ششم بارداري و کام در آخر سه ماهگي اول به صورت يک قطعه کامل ايجاد مي شوند. هرگونه اختلالي در ايجاد لب و کام در دوران جنيني منجر به شکاف لب و کام مي شود. اين بيماري در تمام کشورهاي دنيا شيوع دارد و از شايع ترين ناهنجاري هاي مادرزادي سر و صورت است به طوري که از هر 700 تولد زنده در کل دنيا يک نفر به شکاف لب و کام مبتلاست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر