صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

از خواص درماني «اقاقيا» غافل نشويد

گياه اقاقيا مدت‌هاي زيادي در ميان مردم عرب و مصر باستان براي درمان سرماخوردگي تا جذام همچنين تسکين محل سوختگي، بيماري‌هاي گوارشي، سرفه، اسهال خوني، سوزاک کاربرد داشته است.

کد خبر: 3918

سلامت نيوز/ در گذشته مردم از اقاقيا براي درمان انواع مختلف بيماري‌ها استفاده مي‌کردند که هنوز هم در علوم دارويي و خوراکي مدرن نقش مهمي دارد.
گياه اقاقيا مدت‌هاي زيادي در ميان مردم عرب و مصر باستان براي درمان سرماخوردگي تا جذام همچنين تسکين محل سوختگي، بيماري‌هاي گوارشي، سرفه، اسهال خوني، سوزاک کاربرد داشته است.

سايت «هلث لاين» در مطلبي تازه به برخي از کاربردهاي مهم دارويي اين گياه که هم‌اکنون نيز مورد استفاده است، اشاره کرده که به شرح زير است:

- منبع غني از فيبر خوراکي است. گياه اقاقيا به دليل آنکه حاوي 90 درصد فيبر خوراکي است منبع غني از اين ماده به حساب مي‌آيد. اين نوع از فيبر که در آب حل مي‌شود بخش مهمي از رژيم غذايي را تشکيل مي‌دهد. همچنين به سيستم گوارشي کمک مي‌کند تا عملکرد بهتري داشته باشد و خطر ابتلا به ديابت و بيماري‌هاي قلبي را کاهش دهد.

- بيماري‌هاي گوارشي را تسکين مي‌دهد. فيبر مي‌تواند در تسکين علائم يبوست و ناراحتي‌هاي ناشي از اختلالات گوارشي از جمله سندرم روده تحريک‌پذير موثر باشد. با اين حال فيبر موجود در اقاقيا تنها دليل مفيد بودن اين گياه براي سيستم گوارشي نيست. شيره اين گياه به‌ تغذيه باکتري‌هاي مفيد در روده‌ها کمک مي‌کند.

- اين گياه اميدي براي کنترل ديابت در آينده است. برخي متخصصان ادعا مي‌کنند مکمل‌هاي اقاقيا در تنظيم قندخون موثرند. هرچند تاکنون شواهد کلينيکي محدودي در حمايت از اين ادعا وجود دارد اما اين موضوع بديهي است که فيبر غذايي نقش مهمي در تنظيم قندخون مبتلايان به ديابت نوع 2 بازي مي‌کند.

- به کاهش کلسترول خون کمک مي‌کند. همچون ديگر فيبرهاي خوراکي اقاقيا مي‌تواند در کاهش کلسترول خون موثر باشد. هرچند مطالعه انجام شده توسط اداره سلامت غذاي اروپا حاکي از ارتباط مستقيم بين مصرف اين گياه و سطح کلسترول نيست، اما برخي نتايج بررسي‌ها نشان مي‌دهد اضافه کردن فيبر خوراکي به رژيم غذايي به طور قابل توجهي در کاهش کلسترول نقش دارد.


- اقاقيا براي درمان گلودرد مفيد است. اقاقيا حاوي ترکيبي است که در تسکين التهاب غشاء مخاط دهان موثر است. به همين دليل است که در گذشته از اين گياه براي درمان زخم، زخم دهان و علائم سرماخوردگي استفاده مي‌شد. امروزه نيز اين گياه در توليد بسياري از داروهاي مورد استفاده براي سرماخوردگي کاربرد دارد.

- اقاقيا مورد تاييد دندانپزشکان است. بررسي‌ها حاکي از آن است که آدامس اقاقيا حاوي خواص ضدباکتريايي است که به کنترل باکتري‌هاي مضر در دهان و عامل بيماري‌هاي لثه کمک مي‌کند.

- اقاقيا در کاهش وزن موثر است. يکي از فوائد مصرف خوراکي‌هاي حاوي فيبر خوراکي اين است که به فرد کمک مي‌کنند براي مدت‌ زمان بيشتري احساس سيري داشته باشد. به همين دليل نتايج مطالعات نشان مي‌دهد مصرف آدامس اقاقيا به دليل برخورداري از فيبر در درمان چاقي موثر است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر