صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

آسيب هاي «ماساژ» غيراصولي

مراکزي مجاز هستند که مجوز ارائه اين خدمات را از فدراسيون دريافت کرده باشند و مسئول فني نيز بايد حتماً پزشک يا فيزيوتراپ باشد. لطفعلي پورکاظمي گفت: در کشور تنها مکاني که مجوز رسمي براي ماساژ را مي‌دهد فدراسيون پزشکي ورزشي است که با تصويب کميسيون ماده 5 و وزارت ورزش و جوانان، متولي ماساژ ورزشي است.

کد خبر: 3892

فارس/ رئيس فدراسيون پزشکي ورزشي کشور نسبت به ارائه ماساژ ورزشي و درماني از سوي مراکز غيرمجاز هشدار داد و گفت: مراکزي مجاز هستند که مجوز ارائه اين خدمات را از فدراسيون دريافت کرده باشند و مسئول فني نيز بايد حتماً پزشک يا فيزيوتراپ باشد.
لطفعلي پورکاظمي گفت: در کشور تنها مکاني که مجوز رسمي براي ماساژ را مي‌دهد فدراسيون پزشکي ورزشي است که با تصويب کميسيون ماده 5 و وزارت ورزش و جوانان، متولي ماساژ ورزشي است.

وي ادامه داد: ماساژ ورزشي با ماساژ درماني متفاوت است و ماساژدرماني به وزارت بهداشت مربوط است اما آيين‌نامه و قانون مشخصي براي ماساژ تدوين شده که از سوي بخش آموزشي فدراسيون پزشکي ورزشي اعلام شده است.
پورکاظمي در رابطه با مؤسسات مجاز براي ماساژ درماني گفت: مسئول فني اين نوع مراکز حتماً بايد پزشک يا فيزيوتراپ باشد و افرادي که ماساژ را انجام مي‌دهند بايد دوره‌هاي درماني را از سوي فدراسيون گذرانده باشند.
رئيس فدراسيون پزشکي ورزشي افزود: افرادي هم که در خارج از کشور دوره‌هاي آکادمي و کوتاه‌مدت ماساژ درماني را ديده‌اند مي‌توانند با تحويل مدارک خود به فدراسيون پزشکي ورزشي و پس از ارزيابي مدارک نسبت به ماساژ درماني اقدام کنند.
وي با اشاره به اينکه تمام مراکز و مؤسسات بايد مجوز ماساژ ورزشي را بر روي ديوار خود نصب کرده باشند گفت: ماساژ ورزشي به صورت رسمي حدود يک سال و نيم است که در کشور آغاز شده،با اين وجود بازرسي‌هايي از سوي فدراسيون پزشکي ورزشي، ادارات ورزش و جوانان و حراست انجام مي‌شود و افرادي که مجوز رسمي ندارند جلوي فعاليتشان گرفته مي‌شود.
پورکاظمي در رابطه با عوارض ماساژ درماني غيراصولي و غيرمجاز گفت: اگر افرادي که ماساژ انجام مي دهند دوره‌هاي رسمي ماساژ درماني و ورزشي را نگذرانده باشند امکان دارد به نواحي اعصاب، تاندون، ستون فقرات، گردن، کمر و زانوهاي افراد آسيب برسانند.
وي تصريح کرد: مسير عضلات در ماساژ درماني بايد رعايت شود چرا که ماساژ درماني بر مکانيزم عصبي، عضلاني و هورموني تأثير مي‌گذارد و علاوه بر آرام شدن بدن و حذف گرفتگي مفاصل و عضلات، هورمون‌هاي زيادي نيز از سوي بدن ترشح مي‌شود که به بدن شادابي مي‌دهند.
رئيس فدراسيون پزشکي ورزشي گفت: بنابراين افرادي که به ماساژ درماني اقدام مي‌کنند بايد نسبت به اين موارد ‌آگاهي داشته باشند چرا که ماساژ درماني از نظر جسمي، روحي و مغزي فرد را تحت تأثير قرار مي‌دهد.
پورکاظمي افزود: ماساژ درماني مانند طب سوزني، يوگا، آب درماني و فيزيوتراپي مي‌تواند طول عمر افراد را از طريق پيشگيري و درمان افزايش دهد.
به گزارش خبرنگار فارس، فدراسيون پزشکي ورزشي پيرو مشاهده و دريافت گزارش هاي مبني بر فعاليت برخي وب سايت ها، پايگاه هاي اينترنتي، مراکز و انجمن ها در حوزه هاي مختلف پزشکي ورزشي به ويژه ماساژ ورزشي اطلاعيه اي صادر کرد که ضمن تاکيد بر اين نکته که تنها مرجع برگزاري دوره ماساژ ورزشي و صدور گواهي حضور در دوره ماساژ ورزشي اين فدراسيون است، نسبت به هرگونه سوء استفاده از برند فدراسيون و همچنين برگزاري غير قانوني دوره هاي ماساژ ورزشي به متخلفان هشدار داد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر