صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

با دلايل «تنگي نفس» آشنا شويد

يک فوق تخصص آسم و آلرژي با بيان اينکه گاه تنگي نفس به دليل بيماري‌هايي مانند سل ريه بروز مي‌کند، گفت: گاهي هم اين مشکل مربوط به ريه نيست و علت آن عصبي است، اما تنگي نفس مي‌تواند علت خوني داشته باشد يا در بيماران قلبي بروز کند.

کد خبر: 3868

يک فوق تخصص آسم و آلرژي با بيان اينکه گاه تنگي نفس به دليل بيماري‌هايي مانند سل ريه بروز مي‌کند، گفت: گاهي هم اين مشکل مربوط به ريه نيست و علت آن عصبي است، اما تنگي نفس مي‌تواند علت خوني داشته باشد يا در بيماران قلبي بروز کند.

دکتر نادر حيدرزاده در گفت‌وگو با ايسنا ، با اشاره به اينکه تنگي نفس در حقيقت اشکال در تنفس است که بسته به علت آن، مي‌تواند هنگام دم يا بازدم يا هر دو باشد، گفت: فرد مبتلا به آسم، هنگام خارج کردن نفس دچار مشکل مي‌شود، اما بيماري که دچار تنگي ناحيه ناي است، هنگام دم مشکل دارد.
وي با تاکيد بر اينکه علل و عوامل مختلفي در ايجاد اين بيماري نقش دارند که يکي از آنها آلرژي ريه است، گفت: ريه نسبت به ماده‌اي که در محيط اطراف بيمار است واکنش نشان مي‌دهد که به آسم معروف است. مورد ديگر، بيماري مجراي تنفسي است که شايع‌ترين آن برونشيت است. برونشيت مي‌تواند به صورت حاد و مزمن باشد.
وي يادآور شد: برونشيت حاد اغلب به دنبال سرماخوردگي که روي تنفس تاثير مي‌گذارد، ايجاد مي‌شود و عامل ايجاد برونشيت مزمن به طور معمول سيگار و هواي آلوده است.
حيدرزاده افزود: گاه تنگي نفس به دليل بيماري‌هايي مانند سل ريه بروز مي‌کند، گاهي هم مربوط به ريه نيست و علت آن عصبي است. تنگي نفس همچنين مي‌تواند علت خوني داشته باشد (افرادي که دچار بيماري‌هاي خوني هستند) يا در بيماران قلبي و در کل بيماري‌هاي مجراي تنفسي و بيماري‌هايي که در سطح سلول مي‌توانند اثر کنند، ايجاد مي‌شود. به عنوان مثال سيانور مانع ورود اکسيژن به سلول مي‌شود و تنگي نفس در سلول پديد مي‌آيد.
اين فوق تخصص آسم و آلرژي يادآور شد: تنگي نفس در هر سني مي‌تواند رخ دهد و اين بستگي به علت بيماري دارد. مثلا در دوران کودکي بيماري‌هاي مادرزادي مي‌توانند در بروز آن نقش داشته باشند. در دوران نوجواني سرماخوردگي و برونشيت حاد و در سنين بالا بيماري انسدادي مزمن ريه در افراد سيگاري يا کساني که در فضاهاي آلوده به سر مي‌برند، مي‌تواند علت ايجاد اين بيماري باشد.
حيدرزاده گفت: نوع تغذيه مي‌تواند موجب کاهش شدت يا بهبود اين بيماري شود. برخي مواد غذايي، تحريک‌ کننده هستند، از جمله اينکه از غذاهاي نفاخ و پرحجم، ادويه‌جات، آب بسيار سرد يا داغ نبايد استفاده شود. مبتلايان بايد بيماري خود را جدي بگيرند و به پزشک مراجعه کنند تا علت بيماري و راه درمان را بيابند و متوجه شوند که تنگي نفس آنها ريوي است يا قلبي.
اين فوق تخصص آسم و آلرژي تصريح کرد: نکته مهم ديگر اينکه بيشتر مردم تصور مي‌کنند که هر تنگي نفس، آسم است و اين در برخي موارد مشکلاتي ايجاد مي‌کند. بارها مشاهده شده که بيمار پس از پنج، شش ماه مراجعه کرده، به خيال اينکه بيماري‌اش آسم است، اما در معاينات معلوم شده که دچار بيماري قلبي است. بنابراين، بيماران بايد تنگي نفس خود را جدي بگيرند و هرچه سريع‌تر، قبل از تشديد بيماري، به پزشک مراجعه و درمان را آغاز کنند.
حيدرزاده گفت: تنگي نفس مي‌تواند روي همه اعضا تاثير بگذارد. کسي که تنگي نفس دارد، اکسيژن به خوبي به بدنش نمي‌رسد، مواد زائد دفع نمي‌شوند و حتي بسته به شدت بيماري روي ديد چشم، مغز و ساير اعضا بدن تاثير مي‌گذارد. نکته مهم آنکه تنگي نفس در کودکي مي‌تواند مانع رشد شود و به علت کمبود اکسيژن و نرسيدن آن به بافت‌هاي بدن، اختلالات جسمي و روحي در کودک ايجاد کند.
حيدرزاده با تاکيد بر اينکه تشخيص، بستگي به نشانه‌هاي بيماري دارد، گفت: گرفتن شرح حال بيمار بسيار مهم است. اين شرح حال، پزشک را در يافتن علت تنگي نفس راهنمايي و کمک مي‌کند که مثلا مشکل ريوي است يا قلبي؟ به طور مثال اگر بيمار فقط شب‌ها دچار تنگي‌نفس شود، نشانه آسم است. يا اگر کسي در حين انجام فعاليت دچار اين حالت شود، مي‌تواند ناشي از بيماري قلبي باشد.
وي گفت: در مواردي هم تنگي نفس به دلايل عصبي است که اغلب فرد احساس مي‌کند طنابي به دور گردنش افتاده است. بنابراين، با توجه به اين موارد، تشخيص بيماري بستگي به علائم و عوامل آن دارد.
اين فوق تخصص آسم و آلرژي گفت: درمان بيماري بستگي به تشخيص علت آن و اينکه در چه مرحله‌اي است، دارد. اگر تنگي نفس ناشي از آسم باشد، با توجه به اينکه آسم يک بيماري آلرژيک ريوي است، ابتدا سعي مي‌کنيم عامل حساسيت‌زا را کشف کنيم و آن را از بين ببريم.
وي افزود: اگر عامل اصلي کشف نشد، مجبوريم مدتي به آزمايش مواد گوناگون (اعم از غذايي يا محيطي) بپردازيم و ضمن اينکه به دنبال عامل اصلي هستيم، عوامل تشديدکننده را هم بررسي کنيم و به بيمار مي‌گوييم که مدتي فلفل يا مواد محرک نخورد يا سعي کند دچار هيجان و استرس نشود و ورزش نکند. بعد براي او در چند مرحله، دارو تجويز مي‌کنيم. در مرحله آخر، داروهاي کورتون‌دار تجويز مي‌شود.
حيدرزاده با ابراز تاسف از اينکه گاه از همان ابتدا بيمار يا پزشک از اين داروها استفاده مي‌کنند که کاري اشتباه است، گفت: مصرف نابجا و بي‌رويه کورتون موجب پوکي استخوان، فشارخون، عفونت و چاقي نامتناسب مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر