صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

اگر «غلظت خون» داريد، بخوانيد

کد خبر: 3725

بيتوته/ افزايش غلظت خون از اين جهت خطرناک است که موجب کند شدن حرکت خون در عروق شده و خطر سکته را افزايش مي دهد.
افزايش تعداد گلبول هاي قرمز خون در واحد حجم را غلظت خون مي گويند.
در اين حالت هموگلوبين‌ خون بيمار بيشتر از يک فرد عادي است. به اين معني که هموگلوبين بالاتر از 18 در مردان و بيشتر از16 در زنان به عنوان غلظت خون تشخيص داده مي شود.
بيماري غلظت خون به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم مي شود که در بيماري غلظت خون اوليه، توليد گلبول‌هاي قرمز خون توسط سيستم خون ساز بدن به صورت خودکار بالاست. در غلظت خون ثانويه، سيستم خون ساز بدن سالم است ولي بيماري‌هايي مانند بيماري‌هاي مزمن ريوي، کليوي و قلبي و يا تومورها، کاهش اکسيژن رساني بافتي، بودن در ارتفاعات، سيگار کشيدن و زندگي در هواي آلوده موجب افزايش غلظت خون مي شوند.
افزايش غلظت خون از اين جهت خطرناک است که موجب کند شدن حرکت خون در عروق شده و خطر سکته را افزايش مي دهد.
برخي از افراد مبتلا به افزايش غلظت خون هيچ گونه علايمي ندارند و در برخي افراد اختلالاتي مانند برافروختگي پوست صورت، قرمزي چشم‌ها، اختلالات هوشياري، منگي، سردرد، خواب آلودگي و گزگز دست و پا مشاهده مي شود. خارش پوست به ويژه پس از استحمام، برجسته شدن وريدهاي چشم، بزرگي کبد و طحال نيز از علايم شايع اين مشکل هستند.
در صورت عدم کنترل و درمان غلظت خون، بيماري هايي مانند زخم معده ، دردهاي استخواني و در مراحل بعد نقرس و سنگ کليوي بروز مي کنند.
در شرايطي که غلظت خون به صورت اوليه باشد، درمان از طريق خون گيري و مصرف برخي داروها است. در نوع ثانويه مي بايست علت زمينه اي غلظت خون برطرف شود.
برخي پزشکان روش حجامت را نيز براي کاهش غلظت خون پيشنهاد مي نمايند. در مورد مقايسه حجامت و خون دادن بايد گفت که اگرچه حجامت مي تواند به عنوان يک روش درماني در بعضي بيمارهاي خاص مورد استفاده قرار گيرد ولي نمي تواند در اين مورد، جاي خون دادن را بگيرد. زيرا حجم خوني که در حجامت از بدن خارج مي شود زياد نيست و ما در اين مورد نياز به خارج کردن مقاديري از خون بدن داريم.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر