صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

عوامل خطرساز در ابتلا به «سرطان‌»هاي مغز

نشانه‌هاي تومور مغزي بستگي به اندازه تومور، نوع و محل آن دارد. علائم زماني بروز مي‌کنند که تومور در عصب‌هاي يک قسمت از مغز فشار مي‌آورند يا مانع جريان مايع در داخل يا اطراف مغز شوند.

کد خبر: 3664

فارس/ مهران بهادري گفت: تومورهاي خوش‌خيم مغزي داراي سلول‌هاي سرطاني نيستند معمولاً تومورهاي خوش‌خيم قابل برداشتن هستند و به ندرت دوباره رشد مي‌کنند. البته ممکن است اين تومورها به بدخيم هم تبديل شوند.
وي ادامه داد: تومورهاي مغزي بدخيم که سرطان مغز ناميده مي‌شود اغلب يک عامل جدي و تهديد کننده محسوب مي‌شوند که احتمال دارند که سريعتر رشد کرده و به بافت‌هاي مغزي ديگر حمله کنند.
بهادري ادامه داد: هنوز عامل اصلي در بروز تومورهاي مغزي شناخته نشده است اما برخي از عوامل خطرساز احتمال ابتلاي افراد را به اين بيماري افزايش مي‌دهند.مثلاً پرتوهاي يونيزه‌کننده که از اشعه‌هاي X و ديگر منابع منتشر مي‌شوند و مي‌توانند باعث صدمه به سلول‌ها شده و منجر به ايجاد تومور شوند.
يک متخصص آنکولوژي و سرطان گفت: سابقه خانوادگي نيز از ديگر عوامل خطرساز است البته به ندرت رخ مي‌دهد که تومورهاي مغزي در يک خانواده به طور مستمر بروز کند و تعداد کمي هستند که چند عضو در خانواده مبتلا به اين بيماري مي‌شوند.
وي در پاسخ به اينکه استفاده از تلفن همراه باعث ابتلا به اين بيماري مي‌شود گفت: محققان در حال مطالعه هستند که آيا استفاده از تلفن همراه يا قرار گرفتن در معرض مواد شيميايي خاص در محل کار يا ميدان‌هاي مغناطيستي از عوامل خطرزا محسوب مي‌شوند يا خير در اين رابطه هنوز نتايج قطعي به دست نيامده است.
وي در مورد علائم اين بيماري گفت: نشانه‌هاي تومور مغزي بستگي به اندازه تومور، نوع و محل آن دارد. علائم زماني بروز مي‌کنند که تومور در عصب‌هاي يک قسمت از مغز فشار مي‌آورند يا مانع جريان مايع در داخل يا اطراف مغز شوند.
بهادري رايج‌ترين علائم تومورهاي مغزي را سردرد، (معمولاً در اوايل صبح شديدتر هستند)، حالت تهوع و استفراغ، تغييرات در صحبت‌ کردن، ديدن و شنيدن،‌ايجاد مشکل در راه رفتن و حفظ تعادل، تغييرات در تمرکز و شخصيت فرد، مشکلاتي در حافظه و حرکات ناگهاني عضلات (حمله عصبي يا تشنج)، خواب‌رفتگي و سوزش در بازوها و پاها، عنوان کرد.
وي گفت: اغلب اوقات اين علائم به دليل وجود تومور مغزي نيستند و برخي ديگر از مشکلات ممکن است باعث بروز آن شود در هر صورت اگر هر يک از اين علائم بروز يابد بايد حتماً به پزشک مراجعه کرد.
يک متخصص آنکولوژي و سرطان گفت: تشخيص بيماري و درمان تومورهاي مغزي ابتدا توسط معاينه دقيق از سطح شنوايي، بينايي و هوشياري گرفته مي‌شود و در صورت نياز توسط پزشک MRI، سي‌تي‌اسکن، آنژيوگرافي، نمونه‌برداري از مايع مغزي نخاعي انجام مي‌شود البته گاهي نيز نمونه‌برداري براي بررسي سلول‌هاي توموري انجام مي‌شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر