صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

دهان و دندان/ علت بيمار شدن لثه چيست؟

بيماري‌هاي لثه به علت پلاک‌هاي باکتريايي به وجود مي‌آيند. اين پلاک‌ها باکتري ها و ويروس‌هايي هستند که در دهان بوجود مي آيند و وجود برخي‌ از آن‌ها در بزاق دهان ضروري است. زماني که افراد مسواک نمي‌زنند پلاک‌هاي ميکروبي در شيار لثه‌ها يعني بين لثه و دندان جايگزين مي‌شوند و در آن‌جا کلوني تشکيل مي‌دهند.

کد خبر: 3648

دکتر سلام/ بيماري‌هاي لثه به علت پلاک‌هاي باکتريايي به وجود مي‌آيند. اين پلاک‌ها باکتري ها و ويروس‌هايي هستند که در دهان بوجود مي آيند و وجود برخي‌ از آن‌ها در بزاق دهان ضروري است.
زماني که افراد مسواک نمي‌زنند پلاک‌هاي ميکروبي در شيار لثه‌ها يعني بين لثه و دندان جايگزين مي‌شوند و در آن‌جا کلوني تشکيل مي‌دهند.
ايجاد کلوني ميکروب‌ها و باکتري‌ها را با ترشح اسيد آمينه همراه دانست که به تدريج باعث قرمز شدن لثه دانست که به تدريج، عروق خوني منبسط و نازک مي‌شود و در اثر کوچک‌ترين برخورد مثل غذا خوردن، مسواک زدن يا حتي سيگار کشيدن دچار خونريزي خواهند شد.
اگر هنوز باکتري‌ها به استخوان نرسيده باشند، مي‌توان با مسواک زدن صحيح و جرم‌گيري، ورم لثه را از بين برد، اظهار داشت؛ در روش صحيح مسواک زدن بايد توجه داشت که مسواک نرم باشد و موهاي مسواک نسبت به محور دندان‌ها به گونه‌اي باشد که مسواک زير لثه برود.
حرکات مسواک، سکون ميکروب‌ها را به هم مي‌زند ضمن اين‌که نخ کشيدن بين دندان‌ها هم واجب است به اين دليل که پوسيدگي از بين دندان‌ها شروع مي‌شود.
جرم‌گيري اگر به روش صحيح انجام بگيرد هيچ ضرري براي دندان‌ها نخواهد داشت و افرادي که بيماري‌هاي لثه دارند هر سه ماه يکبار و ساير افراد هر شش ماه تا يک سال يک بار بايد براي جرم‌گيري اقدام کنند.
خام خواري و خوردن ميوه‌هايي مثل سيب و گاز زدن آن بسيار مفيداست؛ شکلات، شيريني و غذاهاي نرم و شيرين و چسبنده محرک پوسيدگي دندان‌ها و بيماري‌هاي لثه هستند.
با مسواک نزدن، به تدريج اسيدها و آنزيم‌ها از شيار لثه به استخوان مي‌رسند و استخوان در مقابل عوامل خارجي ميکروبي نمي‌تواند از خود دفاع کند، اظهار داشت؛ زماني‌که استخوان از بين مي‌رود پاکِت ايجاد مي‌شود و بايد طي عمل جراحي لثه، استخوان تميز شود. از سوي ديگر افرادي که بيماري‌هاي لثه‌ي ارثي دارند دندان‌هاي آن‌ها در سنين جواني شروع به ريزش مي‌کند.
اگر نفوذ ميکروب‌ها کم باشد يعني به اندازه‌ي چهار تا شش سانتي‌متر، طي عمل جراحي، پاکِت لثه کنار زده شده، جاي آن تميز مي‌شود و دوباره لثه در جاي خود قرار مي‌گيرد و دوخته مي‌شود. همچنين براي برخي افراد که لثه‌هايشان از بين رفته پيوند لثه از سقف دهان هم انجام مي‌گيرد.
زماني که نفوذ مواد ميکروبي تقريبا بيشتراز شش سانتي‌متر باشد از استخوان مصنوعي براي بازسازي لثه استفاده مي‌شود که اين استخوان مي‌تواند پودر استخوان مصنوعي يا از استخوان خود بيمار باشد. همچنين وي مراقبت‌هاي پس از جراحي را که شامل رعايت بهداشت و تغذيه‌ي مناسب، مسواک زدن و نخ کشيدن دندان هستند بسيار ضروري دانست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر