صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

باورهاي قديمي و اشتباه درباره مو

شايد پيش از اين مي دانستيد که شستن روزانه موهايتان مي تواند آنها را خيلي خشک کرده و به موهاي شما آسيب برساند. به همين دليل متخصصان توصيه کرده اند که تنها دو تا سه بار در هفته موهاي خود را با شامپو يا صابون بشوييد. بيان اين مسئله، ممکن است ما را به اين فکر وادارد که به کدام يک از باورهاي قديمي رايج نبايد اعتماد کنيم؟

کد خبر: 3642

شايد پيش از اين مي دانستيد که شستن روزانه موهايتان مي تواند آنها را خيلي خشک کرده و به موهاي شما آسيب برساند. به همين دليل متخصصان توصيه کرده اند که تنها دو تا سه بار در هفته موهاي خود را با شامپو يا صابون بشوييد. بيان اين مسئله، ممکن است ما را به اين فکر وادارد که به کدام يک از باورهاي قديمي رايج نبايد اعتماد کنيم؟ براي رفع اين مشکل، در مورد هشت عقيده رايج در ميان عموم مردم، با متخصصين مو به گفت وگو نشستيم. براي اين که از آنچه آنها در مورد مسائل مربوط به درمان و مراقبت از موهاي چرب گرفته تا اطلاعاتي درباره بافت طبيعي موهاي خود، گفته اند آگاه شويد، اين مطلب را به دقت بخوانيد.
باور ۱ براي نرم شدن موها زياد از مايونز و روغن زيتون استفاده کنيد
با اين که بسياري از موادي که در آشپزخانه به کار مي روند مانند مايونز و روغن زيتون، خاصيت مرطوب کنندگي دارند، ماليدن انبوهي از مواد به موها، به معناي داشتن موهاي ابريشمي و نرم نيست. داگ دي کانيو، متخصص مد بلو در نيويورک سيتي، مي گويد: «موفقيت اين درمان به نوع و جنس موهاي شما بستگي دارد. اگر موهاي شما نرم، لخت يا کم پشت باشد، در نتيجه استفاده از اين مواد موهاي شما چرب و سنگين خواهد شد. اما اگر موهاي پرپشت، زبر و خيلي خشک داريد، تا وقتي به طور دائم و صحيح از مايونز و روغن زيتون استفاده مي کنيد، مي تواند يک پيشنهاد کم هزينه براي نرمي موهايتان باشد.» او توصيه مي کند که هنگامي که موهايتان تميز و نم دار است، يک قاشق سوپخوري از اين مواد را به کل موهاي خود بزنيد و حداقل حدود سي دقيقه آن را روي موهاي خود نگاه داشته و سپس با يک شامپوي ملايم سر خود را بشوييد.
باور ۲ شما بايد براي رسيدن نتيجه بهتر هر چند وقت يک بار شامپو و نرم کننده خود را عوض کنيد
اگر به نظرتان رسيد که شامپو و نرم کننده اي که استفاده مي کنيد ديگر مانند قبل خوب نيست، براي خريدن يک نوع تازه آن زياد عجله نکنيد. برخلاف تصورات عموم مردم، مو به محصولات تقويت کننده عادت نمي کند و اينکه افراد پس از مدتي استفاده از آنها از موهاي کدر خود انتقاد مي کنند و باقي شامپوي خود را استفاده نمي کنند، اصلا درست نيست. دي کانيو مي گويد: «برخي از شامپوها و نرم کننده هايي که به صورت نصفه رها مي کنيد و ديگر از آنها استفاده نمي کنيد، ممکن است در استفاده طولاني مدت تأثيرات و نتايج خود را آشکار سازند. هر دو هفته يک بار از يک شامپوي پاک کننده جهت از بين بردن مواد اضافي روي موهاي خود استفاده کنيد تا با اين عمل شاهد نتايج خوبي از محصولات مورد علاقه خود باشيد.
باور۳ کوتاه کردن مو، رشد آن را سريعتر مي کند
تا زماني که موهاي خود را با شيوه اي مناسب تميز و سالم نگهداريد، کوتاه کردن موها به صورت ماهيانه باعث پرپشت و بلند شدن موهايتان نخواهد شد. جني چو، متخصص مد سوآو پروفشنالز، مي گويد: «ميانگين رشد ماهيانه مو، صرفنظر از کوتاه کردن يا نکردن آن، حدود نيم اينچ يا يک سانتيمتر است. با اين که کوتاه کردن پايين موها از آسيب ديدن آنها جلوگيري مي کند و استحکام و سلامت آن را بيشتر مي کند، اما اين عمل سبب رشد سريعتر ساقه مو نمي گردد.» اگرچه موهاي سالم تا زماني که حالت خشکي، آسيب ديده و موخوره نداشته باشند، ممکن است بلندتر جلوه کنند. پس هر هشت تا دوازده هفته يکبار رفتن به سالن آرايشگاه براي کوتاه کردن موها، مانند کليدي است براي رسيدن به موهايي سالم و بلند.
باور۴ در دوران بارداري نبايد موها را رنگ کرد
براساس گفته دکتر ايمي بورکت، مدير اقامتگاه پزشکي براي کسب تخصص زنان و زايمان در سوما هلت سيستم اوهايو، هيچ پژوهشي به طور قطع ثابت نکرده است که رنگ کردن موها براي رشد جنين خطرناک است. او مي گويد: «به طور کلي، خانمهاي باردار بايد به آنچه بدن آنها در معرض اشعه هاي مختلف قرار مي دهد، اهميت دهند. بزرگ ترين نگراني من از اين است که برخي از محصولات مربوط به مو حاوي گاز سمي بي رنگي به نام فرمالدئيد است که يک ماده سرطان زاست و من توصيه مي کنم همه خانمها چه باردار باشند و چه نباشند، از آن دوري کنند.» به وجود گاز سمي فرمالدئيد در ليست ترکيبات محصول اشاره شده است، پس براي اطمينان بيشتر از رنگ موهايي استفاده کنيد که فاقد اين ترکيب سمي باشند و به جاي آن از محصولاتي استفاده کنيد که تا حد امکان ترکيبات طبيعي در آن بکار رفته باشند مانند رنگ موهايي که پايه آن حناست. درصورتي که براي رنگ کردن موهاي خود به سالن هاي آرايشي مي رويد، از آرايشگر خود حتماً درمورد ترکيبات به کار رفته در رنگ موي خود سؤال کنيد و آنهايي را انتخاب کنيد که طبيعي تر هستند. (هشدار: فرمالدئيد درمواردي که براي صاف کردن دايمي مو به روش برزيلي مصرف مي شود نيز موجود است.) او براي احتياط بيشتر توصيه مي کند که از مصرف هر نوع رنگ مويي در سه ماه اول بارداري، يعني تا زماني که رشد اصلي دستگاه عصبي جنين شکل نگرفته است، خودداري کنيد.
باور۵ اگر موهاي چرب داريد از نرم کننده استفاده نکنيد.
طبق گفته دکتر دي کانيو، موي چرب براثر توليد بيش از حد غده هاي چربي پوست سر، که ماده اي موم شکل و چربي از بافت سر توليد مي کند، ايجاد مي گردد. پس مصرف نکردن نرم کننده مو راه حل اين مشکل نيست. در عوض او پيشنهاد مي کند افرادي که موهاي چربي دارند، ريشه و کف سر خود را با يک شامپوي پاک کننده و پايين موها را با يک شامپوي مرطوب کننده بشويند. از نرم کننده هم تنها براي ساقه و پايين موي خود استفاده کنند و کف سر را به آن آغشته نکنند. اگر موهاي شما خشک است، به کار بردن شامپوهاي مخصوص موهاي خشک مي تواند به جذب چربي اضافه موي شما کمک کند. از آنجايي که چربي مي تواند برروي وسايلي که موهاي خود را با آن آرايش مي کنيد باقي بماند و دوباره روي پوست سر شما پخش شود، دي کانيو توصيه مي کند که موهايي که داخل برس هاي شما باقي مي مانند را با استفاده از يک شانه دندانه دار تميز کنيد. براي پاک کردن و از بين بردن چربي برروي آنها نيز شانه ها و برس هاي خود را در ظرفي حاوي آب گرم و مقداري شامپو خيسانده و سپس با آب گرم آنها را شستشو داده و بگذاريد تا خشک شوند.
باور۶ هميشه موهاي خود را از بالا به پايين شانه بزنيد.
با اين که در تمام آگهي هاي بازرگاني مخصوص محصولات مو نشان داده مي شود که خانم ها موهاي خود را از ريشه تا پايين شانه مي کنند، اما شانه زدن موهاي خيس با اين روش در واقع مي تواند به آنها آسيب برساند. از باعجله شانه کردن رشته هاي مو از بالا به پايين بپرهيزيد. «چو» پيشنهاد مي کند: «شانه کردن مو را از قسمت پايين آن آغاز کنيد تا کارتان راحت تر گردد. اين عمل فشار کمتري بر ريشه موهاي شما وارد مي آورد. اگر شانه کردن را از قسمت بالايي مو آغاز کنيد، موها در پايين به هم گره مي خورند و ايجاد دردسر مي کنند.» هنگام شانه زدن با دست ديگر قسمت بالاي موي خود را که کره خورده بگيريد تا به ريشه موهايتان فشار نيايد و کشيده نشود زيرا درغير اين صورت ممکن است موهايتان کنده شود.
باور۷ همه قسمت هاي مو به يک ميزان رشد مي کنند.
تا به حال توجه کرده ايد که چرا تقارن موهايي که تازه کوتاه شده اند پس از کمي رشد کردن از بين مي رود؟ طبق گزارش دکتر جوال شلزينگر، عضو انجمن تائيد متخصصين پوست و رئيس افتخاري انجمن جراحي پوست و زيبايي آمريکا، «ميزان رشد مو در هر قسمت از اعضاي بدن متفاوت است که اين قانون موهاي سر را هم شامل مي شود. مو براي رشد داراي سه مرحله است و هر قسمت از بدن شما داراي مرحله زماني متفاوتي است.» درحالي که شما نمي توانيد براي يکسان کردن زمان رشد موهاي خود کاري انجام دهيد، تنها کار ممکن اين است که مدل موهاي خود را با کوتاه کردن يکسان نگاه داريد.
باور۸ هيچ چيز نمي تواند جنس طبيعي موهاي شما را تغيير دهد.
ممکن است اين مسئله ذهن شما را هم درگير کرده باشد که چرا موهاي طبيعي صاف و لخت شما ناگهان موج دار و فر مي شوند؟ طبق عقيده دکتر شلزينگر، جنس مو پايدار نيست. «جنس مو به ميزان چرخه رشد، تقويت کردن و داروهايي که مورد استفاده قرار مي گيرند، مربوط است. وقتي موهاي اصلي ما ازنظر اصولي مرده باشند، پوست سر و ريشه موها هنوز زنده هستند. داروهاي تجويزي بر استحکام ريشه مو تأثير مي گذارند و مي توانند سبب فر شدن يا تغيير رنگ موها گردند. به علاوه، برخي از داروها هم مي توانند ريشه مو را سست کنند و سبب از دست رفتن موها گردند، همانند اتفاقي که در هنگام شيمي درماني روي مي دهد.» استرس و هورمونها هم ممکن است نقش مهمي را در چگونگي جنس موهاي شما ايفا کنند. به طور مثال موهاي ضخيم را به موهاي نازک و يا موهاي زبر را به موهاي نرم تبديل کنند./کیهان

نظرات بینندگان

ارسال نظر