صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

کودک/ شيرخشک دادن به بچه و عوارض آن

اگر به هر دليلي مي‌خواهيد فرزندتان را با شيرخشک تغذيه کنيد، ممکن است پرسش‌هايي در اين زمينه داشته ‌باشيد. در انتخاب شيرخشک مهم‌ترين نکته، کيفيت تغذيه‌اي، قيمت و حساسيت‌زا نبودن آن است. شايد فکر کنيد که مگر شيرخشک مخصوص شيرخواران هم مي‌تواند حساسيت‌زا باشد؟

کد خبر: 3641

دکتر سلام/ گاهي ممکن است اتفاقاتي بروز کند که شير مادر خشک شود يا براي تغذيه نوزاد کافي نباشد؛ در اين حالت تغذيه با شيرخشک توصيه مي‌شود
اگر به هر دليلي مي‌خواهيد فرزندتان را با شيرخشک تغذيه کنيد، ممکن است پرسش‌هايي در اين زمينه داشته ‌باشيد. در انتخاب شيرخشک مهم‌ترين نکته، کيفيت تغذيه‌اي، قيمت و حساسيت‌زا نبودن آن است. شايد فکر کنيد که مگر شيرخشک مخصوص شيرخواران هم مي‌تواند حساسيت‌زا باشد؟
پاسخ ما به اين پرسش مثبت است؛ حساسيت به شيرخشک را مي‌توان از روي علائمي تشخيص داد و با تعويض نوع شيرخشک واکنش‌هاي حساسيتي را از بين برد. از والدين مي‌خواهيم هنگام انتخاب شيرخشک به توصيه‌هايي که در اين مطلب ذکر مي‌شود، توجه داشته ‌باشند.

انواع اصلي شيرخشک
شيرخشک توليد شده از شير گاو: بيشتر انواع شيرخشک موجود در بازار از شيرگاو تهيه شده‌اند و اصلي‌ترين مواد مغذي مورد نياز کودک را دارند. توليد‌کنندگان ضمن خشک کردن شير، پروتئين‌ اين شيرها را تغيير مي‌دهند به‌طوري که دستگاه گوارش کودک بتواند آنها را به‌ راحتي هضم کند. البته برخي کودکان به پروتئين‌هاي شيرگاو حساسيت نشان مي‌دهند بنابراين به نوع خاصي از شيرخشک مخصوص کودکان احتياج دارند.
شير خشک تهيه شده از سويا: اين نوع شيرخشک براي شيرخواراني مناسب است که به پروتئين‌هاي حيواني حساسيت نشان مي‌دهند. البته اگر شيرخوار به شيرگاو يا لاکتوز هم حساسيت دارد مي‌تواند از اين نوع شير تغذيه شود. يادآوري مي‌شود که لاکتوز يک نوع قند است که در شيرگاو وجود دارد. با وجود اين گاهي مي‌بينيم بعضي بچه‌هايي که به شيرگاو حساسيت دارند به شير سويا هم آلرژي دارند.
شير‌خشک با پروتئين‌هاي تجزيه شده: اين نوع شيرخشک حاوي پروتئين‌هاي تجزيه شده است که بسته به نوع آن ممکن است کل يا بخشي از پروتئين شير تجزيه شده باشد. شيرخواراني که به شير گاو و شير سويا واکنش نشان مي‌دهند، بهتر است از اين نوع شير تغذيه شوند. اين نوع شير خشک همچنين براي کودکاني که کاملا به انواع پروتئين حساسيت دارند هم مناسب است.
شيرخشک خاص: برخي انواع شيرخشک هم براي نوزاد نارس يا شيرخواراني که نيازهاي تغذيه‌اي به‌خصوصي دارند، توليد مي‌شوند.

تاريخ مصرف شير خشک مهم است؟
شيرخشک‌هاي تاريخ گذشته را نخريد يا اگر در خانه داريد از آنها استفاده نکنيد، زيرا بعد از گذشت تاريخ درج شده روي بسته کيفيت و ارزش غذايي شيرخشک دستخوش تغيير مي‌شود. يادتان باشد که کيفيت بسته شيرخشک هم براي ما مهم است. اگر بسته يا قوطي باد کرده، پاره شده يا سوراخ شده يا زنگ زده از خريد آن محصول خودداري کنيد.

از کجا بفهميم که فرزندمان به شيرخشک حساسيت دارد؟
تغييرات پوستي: در مدتي که اين شير را به فرزندتان مي‌دهيد بايد به پوست فرزندتان توجه ويژه‌اي داشته باشيد. بسياري از انواع حساسيت‌ شيرخوار به شيرخشک به صورت خارش، اگزما، خشکي پوست، پوسته‌پوسته شدن و کهير خود را نشان مي‌دهد و ممکن است قسمتي از پوست يا تمام آن را درگير کنند.

به شيرخوردن فرزندتان دقت کنيد: اگر کودک بعد از خوردن شير گاز زيادي دفع کند احتمال دارد به آن نوع شيرخشک حساسيت داشته باشد.

استفراغ و آب دهان: بچه‌ها در ماه‌هاي ابتداي زندگي دچار ريفلاکس مي‌شوند و بارها ممکن است هنگامي که مي‌خواهيد گاز معده آنها را خارج کنيد روي شانه شما شير بالا بياورند، اين حالت کاملا طبيعي است اما مراقب استفراغ‌هاي غيرطبيعي و مکرر و همچنين بيرون ريختن مقدار زياد بزاق کودک از دهانش باشيد زيرا اين دو تغيير مي‌توانند از نشانه‌هاي حساسيت به شيرخشک باشند.

تغييرات ناحيه مقعد: به مقعد فرزندتان توجه کنيد، اگر پوست اطراف اين ناحيه به صورت دايره‌اي قرمز شده باشد و با کرم‌هاي ضدسوختگي ناحيه پوشک بهبود نيابد شايد فرزندتان به آن شيرخشک حساسيت داشته باشد.

تغييرات روده‌اي: توجه به کارکرد روده کودک اهميت دارد. اگر بعد از مصرف نوع به‌خصوص شيرخشک کارکرد روده فرزندتان تغيير قابل توجهي داشت مي‌توانيد احتمال دهيد فرزندتان به آن نوع شيرخشک حساسيت دارد.

تغييرات صورت: ببينيد زبان، دهان يا صورت فرزندتان باد نکرده باشد. گاهي در موارد شديد حساسيت تورم‌هايي در ناحيه صورت ديده مي‌شود که ممکن است تنفس کودک را دشوار کند.

مدفوع غيرعادي: اگر فرزندتان را از شيرخود گرفته‌ايد و مي‌خواهيد او را با شيرخشک تغذيه کنيد، ممکن است مدفوع فرزندتان تغيير شکل دهد و بوي متفاوتي داشته باشد اما اگر بوي مدفوع متعفن است و مدفوع خيلي سفت يا خيلي شل شده ممکن است شيرخشک انتخابي شما براي فرزندتان حساسيت‌زا باشد.

ناراحتي در هضم غذا: اگر در مدتي که آن نوع شيرخشک را به فرزندتان مي‌دهيد شيرخوار دچار پريشاني شد، گريه‌هاي شديدکرد ، پيچ‌و تاب خورد يا ديگر علائم ناراحتي را از خود نشان داد و براي اين ناراحتي‌ها علت به‌خصوصي نيافتيد، احتمال دارد شيرخشک مصرفي‌تان براي کودک حساسيت‌زا باشد.

افزايش يا کاهش وزن: اگر فرزندتان در طول مصرف نوع به‌خصوصي از شيرخشک اسهال و استفراغ شود ممکن است وزن لازم را نگيرد. بنابراين به وزن فرزندتان هم توجه داشته باشيد.

تنفس: گرفتگي بيني، آسم، عطسه يا تنگي نفس شيرخوار مي‌تواند در اثر ناراحتي‌هاي ويروسي يا برخي مشکلات تنفسي ايجاد شود اما اگر تمام اين احتمال‌ها رد شده ممکن است ناراحتي تنفسي کودک به‌دليل حساسيت او به شيرخشک باشد.

خواب: در مواردي مشکلات خواب کودک از قبيل پريشاني و از خواب پريدن او ممکن است ناشي از حساسيتش به شيرخشک باشد.

هشدار
اين موارد براي اين‌که والدين مشکل کودک‌شان را تشخيص داده و درمان کنند، کافي نيست. اينها احتمال‌هايي است که با توجه به وضعيت فرزندتان مي‌توانيد در نظر بگيريد و هنگام مراجعه به متخصص کودکان آنها را شرح دهيد. تشخيص قطعي و درمان حساسيت به عهده پزشک متخصص کودکان است.

فرزندم به شيرخشکش حساسيت دارد، چه بايد بکنم؟
قبل از اين که خودسرانه به داروخانه يا فروشگاه مواد بهداشتي برويد، به متخصص کودکان معالج فرزندتان سري بزنيد و علائم فرزندتان را براي او شرح دهيد. متخصص مي‌تواند نوع مناسبي از شيرخشک را به شما پيشنهاد کند تا فرزندتان دوباره دچار حساسيت به شيرخشک نشود. يادآوري مي‌شود تغذيه کودک با شيرمادر تا 6 ماه اول زندگي احتمال بروز حساسيت به انواع شير و به خصوص شيرخشک را کاهش مي‌دهد.

حساسيت به شير با تحمل‌ناپذيري لاکتوز چه فرقي دارد؟
اگر کودک به شير حساسيت داشته باشد سيستم ايمني بدن او نسبت به پروتئين شيرگاو واکنش نشان مي‌دهد. گاهي شيرخواراني که از شيرمادر تغذيه مي‌شوند هم به شيرگاوي که مادرشان مصرف کرده، حساسيت نشان مي‌دهند. در هر صورت اگر کودکي به پروتئين‌هاي شير گاو حساسيت داشته باشد و اين پروتئين‌ها به هر طريقي وارد بدن او شوند سيستم ايمني کودک، پروتئين گاو را ماده‌اي مهاجم تلقي مي‌کند و در برابر آن هيستامين و برخي مواد شيميايي ديگر را ترشح مي‌کند.
اين مواد آزاد شده در کنار هم سبب بروز واکنش‌هاي حساسيتي در کودک مي‌شوند از جمله : خارش، استفراغ، درد شکمي، کوليک، گريه‌هاي پريشان، اسهال، وجود خون در مدفوع، کاهش وزن، کهير، سرفه، عطسه، آبريزش چشم، آبريزش بيني و مشکلات تنفسي. در تحمل ناپذيري لاکتوز سيستم ايمني کودک و پروتئين شير نقشي ندارند بلکه قند شير( لاکتوز) و سيستم گوارش شيرخوار سبب اين واکنش‌ها مي‌شوند: دفع گاز، نفخ، اگزما، پريشاني، کوليک و تغيير ناگهاني وزن.

نظرات بینندگان

ارسال نظر