صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

«تنگي ناي» و علائم آن چيست؟

تنگي ناي در افراد علائم و نشانه هاي متفاوتي دارد و با تشديد سرفه ،عدم توان در بلع غذا و تنگي و سختي نفس خود را نشان مي دهد و اگر به موقع درمان نشود پيامدها و عوارض خطرناکي به همراه دارد.

کد خبر: 3640

دکتر سلام/ تنگي ناي در افراد علائم و نشانه هاي متفاوتي دارد و با تشديد سرفه ،عدم توان در بلع غذا و تنگي و سختي نفس خود را نشان مي دهد و اگر به موقع درمان نشود پيامدها و عوارض خطرناکي به همراه دارد.
يک فوق تخصص ريه تروما را شايع‌ترين علت بروز تنگي ناي دانست و گفت: به افرادي که به دليل انواع تروماها، سکته مغزي و قلبي لوله‌گذاري‌ناي مي‌شوند توصيه مي‌شود در صورت بروز تنگي نفس، سرفه، شنيدن صدا در هنگام تنفس به مراکز درمان مراجعه کنند.
دکتر عليرضا اسلامي‌نژاد درباره عواملي که موجب ايجاد تنگي ناي مي‌شوند گفت: تنگي ناي يک بيماري نه‌چندان شايع است که بيماران به دليل آن به مراکز درمان‌ و بخش بيماري‌هاي ريه مراجعه مي‌کنند.تنگي ناي معمولا با علائمي نظير تنگي نفس، سرفه، شنيدن صداهاي غيرطبيعي در هنگام تنفس و… همراه است.
وي افزود: با معاينه و بررسي شرح حال بيمار پزشک به وجود اين بيماري پي مي‌برد اما براي نتيجه‌گيري قطعي بايد بيمار يک سري تست‌هاي ريه و برونکوسکوپي(مشاهده مجاري ريه با لوله) را انجام دهد.
اين فوق تخصص ريه در ادامه يادآور شد: بيماري‌هاي مختلفي منجر به بروز تنگي ناي مي‌شوند که اين بيماري‌ها به دو دسته خوش‌خيم و بدخيم تقسيم مي‌شود.بيماري‌هاي بدخيم شامل تومورهاي ريه، تيروئيد، مري و تنگي ريه است.
اسلامي‌نژاد تروما را شايع‌ترين علت تنگي ناي در بيماران دانست و گفت: برخي از بيماران که به علت تروما و تصادف، سکته مغزي و قلبي به مراکز درماني مراجعه مي کنند دچار تنگي نفس بسيار شديد مي‌شوند که در اين صورت پزشک ناچار به انجام لوله‌گذاري در ناي براي آنها است که بعد از لوله‌گذاري بيمار مدتي را بايد در ICU بستري بماند که ممکن است برخي از اين بيماران بعد از ترخيص به تدريج دچار تنگي نفس، سرفه، شنيدن صدا در هنگام تنفس شوند.
اين استاديار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي افزود: بعد از مراجعه اين افراد به مراکز درمان مشخص مي‌شود که متاسفانه آنها به دليل لوله‌گذاري در ناي دچار تنگي در ناي شده‌اند.هر چه زمان بستري در بيمارستان و مدت لوله‌گذاري در بيماران بيشتر باشد و هم‌چنين اگر بيمار دچار افت فشار خون شده باشد احتمال ابتلا به تنگي ناي در آنها افزايش مي‌يابد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر