صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

از «روغن نارگيل» و خواص آن چه مي دانيد؟

مصرف روغن نارگيل به صورت خوراکي اثرات مضري براي سيستم قلبي - عروقي نداشته بلکه به واسطه هضم آسان و تبديل سريع به انرژي اثرات محافظت‌کنندگي نيز دارد و نيز مي‌تواند با کاستن از فعاليت کبد، اثرات مفيدي نيز براي اين ارگان حياتي بدن داشته باشد، ولي بايد در نظر داشت چنانچه اين روغن در هنگام پخت در معرض حرارت بالا قرار بگيرد مي‌تواند خواص مفيد خود را از دست بدهد. اين روغن گياهي به سبب ترکيب و خواص متعددي که دارد به عنوان يک لوسيون طبيعي براي محافظت از پوست و مو شناخته مي‌شود.

کد خبر: 3579

جام جم/ نارگيل گياهي است که در اغلب مناطق استوايي يافت مي‌شود. ميوه اين گياه حاوي روغني است که با وجود بيش از ۹۰ درصد روغن اشباع در ترکيب آن، از خواص متعددي برخوردار است. عمده اين چربي‌ها از اسيدهاي چرب زنجيره کوتاه و متوسط تشکيل شده که پيوندهاي آن بسادگي شکسته مي‌شود و از طرف ديگر ميزان اسيدهاي چرب ترانس در ترکيب آن بسيار اندک است.
مصرف روغن نارگيل به صورت خوراکي اثرات مضري براي سيستم قلبي - عروقي نداشته بلکه به واسطه هضم آسان و تبديل سريع به انرژي اثرات محافظت‌کنندگي نيز دارد و نيز مي‌تواند با کاستن از فعاليت کبد، اثرات مفيدي نيز براي اين ارگان حياتي بدن داشته باشد، ولي بايد در نظر داشت چنانچه اين روغن در هنگام پخت در معرض حرارت بالا قرار بگيرد مي‌تواند خواص مفيد خود را از دست بدهد.
اين روغن گياهي به سبب ترکيب و خواص متعددي که دارد به عنوان يک لوسيون طبيعي براي محافظت از پوست و مو شناخته مي‌شود.
روغن نارگيل به سبب وجود آنتي‌اکسيدان‌ها اثرات مفيدي براي پوست دارند که علاوه بر رفع خشکي پوست، چه به شکل استفاده معمول و چه براي مقابله با مسائلي نظير اگزما و پسوريازيس، به جوانسازي آن نيز کمک مي‌کند و در پيشگيري و رفع چين و چروک پوستي مؤثر است.
اثر ضد ميکروبي اين روغن که به واسطه وجود اسيد لوريک است مي‌تواند هم تقويت‌کننده سيستم ايمني بدن باشد و هم به صورت موضعي از پوست در برابر عفونت‌هاي جلدي باکتريايي و ويروسي محافظت کند. به علاوه بوي مطبوع آن مي‌تواند حس خوشايندي براي مصرف‌کننده ايجاد کند.
اين روغن همچنين حالت‌دهنده خوبي براي موهاست و از آنجايي که مقاديري پروتئين نيز در ترکيب خود دارد، مصرف آن بويژه براي ترميم موهاي آسيب‌ديده بسيار مفيد است.
تمام اين خواص موجب شده تا از روغن نارگيل به عنوان يکي از مواد اصلي در ترکيب انواع کرم‌ها و صابون‌هاي محافظت‌کننده پوست و مو استفاده شود.
از آنجايي که اين روغن مي‌تواند موجب افزايش جذب مواد معدني نظير کلسيم و منيزيم شود لذا مصرف آن به رشد، استحکام و سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها کمک مي‌کند. هرچند روغن نارگيل به واسطه اسيدهاي چرب با زنجير متوسط و کوتاه هضم آساني داشته و در رژيم‌هاي کاهش وزن مي‌تواند کاربرد داشته باشد نبايد از خاطر برد که هر يک گرم آن مانند ساير روغن‌ها حاوي ۹ کيلوکالري انرژي بوده و مصرف بيش از نياز آن، مي‌تواند منجر به اضافه‌وزن شود.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر