صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

پوکي استخوان در کمين ايرانيان + راه درمان

در همين زمينه حسين چمني، کارشناس صنعت شير اظهار داشت: مستند کاهش مصرف شير ما گزارش مستند بانک مرکزي است که براين اساس مصرف شير در کشور طي اجراي مرحله اول هدفمندي يارانه ها 42 درصد کاهش يافته است.

کد خبر: 3560

صبحانه آنلاين/ پوکي استخوان يکي از شايع‌ترين بيماري‌هاي موجود در کشور است، بيماري که با تغذيه مناسب به راحتي مي‌توان از آن پيشگيري کرد و حذف بسياري از مواد غذايي از جمله لبنيات مي‌تواند خطر ابتلا به آن را افزايش دهد.
با وجود آنکه لبنيات نقش بسيار مهمي در سلامت جامعه ايفا مي‌کنند، کمتر مورد توجه مصرف کنندگان قرار دارند و کمتر از ساير مواد غذايي در سبد غذايي خانوار جاي مي‌گيرند.
در همين زمينه حسين چمني، کارشناس صنعت شير اظهار داشت: مستند کاهش مصرف شير ما گزارش مستند بانک مرکزي است که براين اساس مصرف شير در کشور طي اجراي مرحله اول هدفمندي يارانه ها 42 درصد کاهش يافته است.

چمني ادامه داد: همچنين براساس اعلام مرکز تحقيقات استئوپروز کشور بين سال‌هاي 80 تا 91 تراکم استخوان ايرانيان بين 8 تا 14 درصد کاهش يافته است."
محمد فربد، نايب رئيس هيات مديره انجمن صنايع لبني کشور هم در گفتگو با مهر، ميزان مصرف سرانه لبنيات در کشور را حدود 85 کيلوگرم عنوان کرد و افزود: اين ميزان بايد به 160 تا 170 کيلوگرم افزايش پيدا کند.
فربد گفت: ميزان مصرف سرانه لبنيات در سال گذشته نسبت به سال ماقبل آن، 5 درصد کاهش يافته و از 90 به 85 کيلوگرم رسيده است.

محمدرضا اسماعيلي، مديرعامل اتحاديه سراسري فراورده هاي لبني نيز در گفتگو با مهر، اين عدد را خوشبينانه خواند و افزود: مصرف سرانه لبنيات در خوشبينانه‌ترين حالت، 85 کيلوگرم و به اعتقاد ما، بسيار پايين‌تر از اين ميزان است.
وي با بيان اينکه بايد فکري جدي براي اين مساله کرد و تصميمي براي آن گرفت، اضافه کرد: کارخانجات لبني معتقدند دريافت شير آنها نسبت به سال گذشته با کاهش همراه بوده است.
در اين ميان مسئولاني هم هستند که با بحث کاهش مصرف سرانه مخالفند. در اين راستا سيد احمد مقدسي، رئيس هيات مديره انجمن صنفي گاوداران کشور به مهر گفت: بنده اين موضوع را قبول ندارم؛ اگرچه مطرح شدن موضوع روغن پالم بر کاهش مصرف لبنيات پرچرب تاثيرگذار بود اما در عوض مصرف انواع کم پرب اين محصولات بالا رفت.
وي افزود: اگر مصرف سرانه کاهش مي‌يافت، کارخانجات شيرخام را از دامدار خريداري نمي‌کردند در حالي که آنان اين کار را انجام مي‌دهند.
با وجود اين، خود مقدسي نيز با اصل مساله مخالف نيست و ميزان سرانه مصرف فراورده‌هاي لبني را بسيار کم مي‌داند.
مقدسي در اين رابطه تصريح کرد: البته سرانه مصرف در کشور ما نسبت به ميانگين جهاني که 160 کيلوگرم و ميزان استاندارد آن که 300 کيلوگرم است، بسيار کم است و وزارت بهداشت، توليدکنندگان و ساير دستگاه‌هاي مسئول موظفند در زمينه ارتقاي مصرف سرانه لبنيات در کشور تلاش کنند و ما بايد اين فرهنگ را ترويج کنيم.
اسماعيلي، مديرعامل اتحاديه فراورده‌هاي لبني نيز با مقدسي هم‌عقيده است. وي به مهر اظهار داشت: مسئولان مربوطه مانند وزارت بهداشت بايد در مورد اين محصولات تبليغات گسترده‌اي انجام دهند؛ بايد مصرف محصولي که همه مي‌دانند سلامت جامعه را تضمين مي‌کند به مردم آموزش داده شود.

اسماعيلي ادامه داد: در برخي از کشورهاي پيشرفته در متروها شير و لبنيات رايگان بين مردم توزيع مي‌شود.
وي افزود: زماني که يک نفر پوکي استخوان بگيرد و در منزل بستري شود، حداقل دو نفر ديگر بايد از او مراقبت کنند، ضمن اينکه سن مردم ايران رو به افزايش و پيري است و ما بايد از بروز اين بيماري در ميان آنان پيشگيري کنيم.

علاوه بر اين، اسماعيلي گراني فراورده‌هاي لبني را نيز يکي از مهم‌ترين علت کاهش مصرف آنان در ميان مردم عنوان کرد و گفت: قيمت ظروف، حمل و نقل و در نتيجه بهاي تمام شده توليد افزايش يافته است که همين امر سبب کاهش تقاضاي مردم مي‌شود، مردم به جيب‌شان نگاه مي‌کنند و اگر کسي پولي براي خريد نداشته باشد، اين محصولات را نمي‌خرد يا کمتر مي‌خرد.
مديرعامل اتحاديه فراورده‌هاي لبني با بيان اينکه ارزاني محصولي مانند نوشابه باعث مي‌شود که مردم آن را جايگزين لبنيات کنند، گفت: ما معتقديم دولت بايد با همکاري ما فکري جدي براي کاهش قيمت اين محصولات کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر