صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

آيا سلول هاي چربي ما را از عفونت محافظت مي کنند؟

در يک تحقيق جديد دکتر Richard Gallo استاد بيماري هاي پوست دانشگاه کاليفورنيا نشان داده است سلول هاي چربي پروتئين هايي با خاصيت ضد ميکروبي توليد ميکنند که ميتوانند بدن را از حمله باکتري ها حفظ کنند. نتايج اين مطالعه در مجله Science منتشر شده است

کد خبر: 3544

ايران ارتوپد/ آديپوسيت ها يا سلول هاي چربي که در بدن وجود دارند مخزن اصلي و محل حفظ انرژي ذخيره شده در بدن هستند ولي يک تحقيق جديد نشان داده است که فوايد ديگري هم در اين سلول ها هست. سلول هاي چربي که در زير پوست وجود دارند ميتوانند بدن را از عفونت محافظت کنند.
در يک تحقيق جديد دکتر Richard Gallo استاد بيماري هاي پوست دانشگاه کاليفورنيا نشان داده است سلول هاي چربي پروتئين هايي با خاصيت ضد ميکروبي توليد ميکنند که ميتوانند بدن را از حمله باکتري ها حفظ کنند. نتايج اين مطالعه در مجله Science منتشر شده است.
در اين تحقيق پوست تعدادي موش به باکتري استافيلوکوک آلوده شد. به فاصله چند ساعت بعد از آن تعداد و اندازه سلول هاي چربي در محل عفونت رو به افزايش گذاشت و اين سلول ها شروع به ترشح مقادير بالايي از يک پپتيد به نام cathelicidin antimicrobial peptide کردند.
محققين ميگويند عقيده قبلي اين بود که با ورود ميکروب هاي مهاجم به بدن سلول هاي دفاع ايمني بدن که در خون جريان دارند خود را به محل رسانده و با ميکروب مقابله ميکنند ولي اين کار نيازمند زمان است و در اين بررسي جديد که انجام شده نشان داده شده است که قبل از رسيدن گلبول هاي سفيد خون به محل اين سلول هاي چربي هستند که با ترشح پپتيد ضد ميکروب در مقابل آن دفاع کرده و مانع ورود آنها به درون بدن ميشوند.
در انسان ها کساني که اگزما دارند در پوستشان اين ماده پپتيدي کم است و به همين علت بيش از ديگران به عفونت هاي پوستي مبتلا ميشوند. برعکس در مبتلايان به بيماري هاي پسوريازيس و لوپوس که انواعي از بيماري هاي خود ايمني هستند ميزان اين پپتيد زياد است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر