صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

کودک/ عوامل بيش‌فعالي چيست؟

جواد علاقبند راد، با اشاره به اختلال بيش‌فعالي و نقص تمرکز، اظهار داشت: بيش‌فعالي و نقص تمرکز، اختلال در سيستم‌هاي تنظيمي، شناختي، هيجاني و کنترلي است به اين معني که فرد مبتلا نمي‌تواند هيجان‌ها، تکانش‌ها، افکار و عوامل شناختي به ويژه تمرکز و توجه خود را تنظيم کند و در معرض حواس‌پرتي، فراموشي و کنترل هيجانات است.

کد خبر: 3543

عصر ايران/ جواد علاقبند راد، با اشاره به اختلال بيش‌فعالي و نقص تمرکز، اظهار داشت: بيش‌فعالي و نقص تمرکز، اختلال در سيستم‌هاي تنظيمي، شناختي، هيجاني و کنترلي است به اين معني که فرد مبتلا نمي‌تواند هيجان‌ها، تکانش‌ها، افکار و عوامل شناختي به ويژه تمرکز و توجه خود را تنظيم کند و در معرض حواس‌پرتي، فراموشي و کنترل هيجانات است.
وي افزود: ممکن است رفتارهاي فرد مبتلا متعادل نباشد، زيرا زود جوش مي‌آورد و نمي‌تواند هيجانات خود را کنترل کند.

* فرد مبتلا در حال دويدن نيست اما نمي‌تواند به مدت کافي يک جا باشد
اين متخصص حوزه بهداشت روان، گفت: بيش فعالي و نقص تمرکز در دوران کودکي با بيقراري، پرتحرکي شديد، گوش ندادن به حرف اطرافيان مخصوصاً معلمان، درجاتي از مقابله جويي و ضعف تحصيلي مشخص مي‌شود.
وي ادامه داد: اختلال در نوجواني با تمايل به ريسک‌طلبي، تنوع‌طلبي، توجه به کارهاي متفاوتي که فرد مبتلا هيچ‌کدام از آنها را به طور کامل انجام نمي‌دهد، خود را بروز مي‌دهد؛ همچنين پر تحرکي و بيش فعالي به بيقراري تبديل مي‌شود،‌ فرد مبتلا در حال دويدن نيست اما نمي‌تواند به مدت کافي يک جا باشد.
علاقبند راد گفت: به تدريج که فرد مبتلا بزرگ مي‌شود، اختلال بيش‌فعالي و نقص تمرکز خود را به صورت عدم موفقيت‌هاي مختلف در جنبه‌هايي از زندگي مانند شغلي، خانوادگي و رفتار بين فردي که موفقيت در آنها لازم است، نشان مي‌دهد.
وي افزود: در دوران بزرگسالي، بيش‌فعالي مساوي با ناموفقيت است، اگر ديگران يا فرد مبتلا مروري به گذشته داشته باشد، چنين استنباط مي‌کند که بايد موفق‌تر از آنچه که امروز است، باشد.

* اهميت درمان دارويي در سنين پايين زياد است
اين فوق تخصص روانپزشکي کودک و نوجوان اظهار داشت: درمان مبتلايان دارويي و غيردارويي است و اهميت درمان دارويي در سنين پايين زياد است، زيرا کنترل حرکات اضافه و تمرکز براي ارتباطات اوليه و درس خواندن حياتي است بعد از آن به تدريج درمان‌هاي غير دارويي اهميت بيشتري پيدا مي‌کند.
وي افزود: در دوران کودکي والدين بايد در درمان همراهي داشته باشند و توسط پزشک متخصص تحت آموزش قرار گيرند.
اين متخصص حوزه بهداشت و روان تصريح کرد: برخي درمان‌هاي جديد که براي تقويت قواي شناختي به خصوص حافظه و جنبه‌‌هاي مختلف تمرکز هستند، مورد بحث بوده و هنوز به طور کامل بررسي نشده‌اند.

* شکلات به بهتر شدن اشتها کمک مي‌کند
علاقبند راد با اشاره به جنبه ژنتيکي قوي که اختلال بيش‌فعالي و نقص تمرکز دارد، اظهار داشت: والدين اين کودکان درجاتي از اختلال را نشان مي‌دهند، حدود 40 تا 60 درصد والدين مبتلايان به بيش فعالي به اين اختلال مبتلا هستند.
وي ادامه داد: به جز ژنتيک عوامل ديگري مانند استرس‌هاي دوران بارداري، بارداري دشوار، زايمان طولاني، عفونت‌هاي حاملگي و اتفاقاتي که از نظر جسماني، موقع تولد براي جنين رخ مي‌دهد، در ابتلا به اختلال بيش‌فعالي و نقص تمرکز مؤثر است.
وي خاطرنشان کرد: يکي از نگراني‌هاي والدين مبتلايان به اين اختلال بي‌اشتهايي کودکاني است که دارو مصرف مي‌کنند، بر اين اساس استفاده از داروهاي ترکيبي، همراه کردن دارو با غذا و کم کردن غذاهايي که کالري بالايي داشته و حجم کمتري دارند، مانند شکلات به بهتر شدن اشتها کمک مي‌کند؛ همچنين بهترين زمان براي مصرف ريتالين که داروي اصلي اختلال بيش فعالي و نقص تمرکز است، همراه با غذا يعني حين خوردن غذاست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر