صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

تغذيه/ کاهش خطر «بيماري هاي قلبي» با خوردن يک «ميوه» در روز

نتيجه تازه ترين مطالعات دانشمندان انگليسي نشان مي دهد که خوردن يک ميوه در روز خطر ابتلا به سکته مغزي و حملات قلبي را کاهش مي دهد.

کد خبر: 3427

زيست نيوز/ نتيجه تازه ترين مطالعات دانشمندان انگليسي نشان مي دهد که خوردن يک ميوه در روز خطر ابتلا به سکته مغزي و حملات قلبي را کاهش مي دهد.
هر چند که کارشناسان بهداشت و سلامت توصيه مي کنند که خوردن پنج واحد ميوه و سبزي در روز سلامت ما را تضمين مي کند، اما نتايج مطالعه اخير دانشمندان انگليسي که در کنگره قلب اروپا ارائه شده است، نشان مي دهد که حتي خوردن يک واحد ميوه نيز مي تواند خطر ابتلا به سکته مغزي و حملات قلبي را کاهش دهد.
محققان دانشگاه آکسفورد انگليس در اين مطالعه اطلاعات پزشکي 500 هزار نفر از مردم چين را که در شهر و خارج از شهر زندگي مي کردند و همچنين ميزان مصرف ميوه را در آنها بررسي کردند تا تاثير آن را بر سلامت قلب و حداقل مقدار ميوه اي که بايد مصرف شود، دريابند.
دانشمندان اين داوطلبان را که در آغاز مطالعه هيچ مشکل قلبي يا فشار خون بالا نداشتند به مدت هفت سال تحت نظر قرار دادند.

در اين مطالعه، 18 درصد شرکت کنندگان روزانه يک ميوه مصرف مي کردند و 6.3 دهم درصد آنها هيچ ميوه اي در روز نمي خوردند.
مقدار متوسط ميوه اي که در اين مطالعه در نظر گرفته شده بود ، 150 گرم يعني به اندازه يک سيب بود.
محققان متوجه شدند، در افرادي که ميوه مي خورند خطر ابتلا به حملات قلبي 15 درصد ، خطر ابتلا به سکته مغزي (از نوع ايسکميک) 25 درصد و سکته مغزي خونريزي دهنده نيز 40 درصد کاهش مي يابد.

دکتر هوايدونگ دو، از مسئولان اين مطالعه مي گويد: اين اطلاعات به روشني نشان مي دهد که حتي خوردن فقط يک ميوه در روز مي تواند خطر ابتلا به سکته مغزي و قلبي را کاهش دهد.
محققان در مطالعه ديگري ارتباط ميان مصرف ميوه را با ميزان مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي در 61 هزار فرد مبتلا به بيماري هاي قلبي عروقي يا فشار خون بالا مورد بررسي قرار دادند و متوجه شدند خطر مرگ زودرس در افرادي که روزانه يک ميوه مي خورند در مقايسه با کساني که ميوه نمي خورند ، 32 درصد کمتر است.

همچنين در اين افراد خطر مرگ ناشي از سکته مغزي 27 درصد و مرگ ناشي از حملات قلبي حدود 40 درصد کاهش مي يابد.
به گفته دکتر هوايدونگ دو، بهبود رژيم غذايي و سبک زندگي در کاهش ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي که مهمترين عامل مرگ و مير در جهان به شمار مي رود، موثر است.
بيماري هاي قلبي عروقي در اروپا دو برابر سرطان موجب مرگ و مير مي شود و سالانه چهار ميليون نفر را مي کشد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر