صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

تفاوت «ديسک کمر» و درد «سياتيک»

حقيقت اين است که هم ديسک و هم سياتيک عضوي از بدن انسان‌ است و بيماري محسوب نمي‌شوند. بين هر مهره يک ديسک بين مهره‌اي نرم و قابل انعطاف با عملکرد خاص خود وجود دارد که مي‌تواند بيماري‌هاي خاص خود از بيماري‌هاي تخريبي عفوني و التهابي گرفته تا پارگي و بيرون زدگي و يا به اصطلاح هرني ديسک را داشته باشد.

کد خبر: 3403

شبکه خبر/ اين سوالي است که بسياري از بيماراني که با دردکمر و پا روبه‌رو هستند، از پزشک معالج خود مي‌پرسند. بسياري از افراد تعريف دقيقي از اين دو بيماري ندارند و اکثرا کلمات را جابجا استفاده مي‌کنند.
دکتر محمد حسن بهرامي، متخصص طب فيزيکي و توانبخشي در نوشته‌اي با بياني ساده به تفاوت ميان اين دو پرداخت که به اين شرح است:
حقيقت اين است که هم ديسک و هم سياتيک عضوي از بدن انسان‌ است و بيماري محسوب نمي‌شوند. بين هر مهره يک ديسک بين مهره‌اي نرم و قابل انعطاف با عملکرد خاص خود وجود دارد که مي‌تواند بيماري‌هاي خاص خود از بيماري‌هاي تخريبي عفوني و التهابي گرفته تا پارگي و بيرون زدگي و يا به اصطلاح هرني ديسک را داشته باشد.

همچنين سياتيک از بزرگترين عصب‌هاي بدن است که از چندين ريشه عصبي از ناحيه کمر در چندين سطح منشاء گرفته و سپس از ناحيه کمر به پشت ران و ساق پا رسيده و شاخه‌هاي حسي و حرکتي خود را حس مي‌دهد و مسئول حس و حرکت پاها است. عصب سياتيک مي‌تواند در صدمات، شکستگي‌ها و بريدگي‌هاي عميق دچار ضايعه شود. چنانچه ريشه‌هاي کمري عصب سياتيک به‌واسطه فشار ديسک بيرون زده تحت تاثير قرار گيرند مي‌تواند موجب درد انتشاري، ضعف و بي‌حسي پا شده که به اصطلاح و غلط کلمه سياتيک استفاده مي‌شود.

شايع‌ترين علامت اين بيماري کمر درد است. کمر درد بسيار شايع بوده و علل و عوامل بسيار زياد و متنوعي دارد. يک نوع خاص از کمر درد که حالت انتشار به پا دارد مي‌تواند ناشي از بيرون زدگي ديسک بين مهره‌اي و فشار به ريشه‌هاي عصب سياتيک در ناحيه کمر باشد که در اين مورد خاص بايد از کلمه هرني ديسک کمري و درگيري عصب سياتيک استفاده شود که البته پزشکان از اصطلاح ديسکوپاتي و راديکولوپاتي استفاده مي‌کنند. در اين مورد بسياري از بيماران از کلمه ديسک و سياتيک استفاده مي‌کنند که اين باور غلط بايد تغيير يابد.

چنانچه ذکر شد کمردرد انواع مختلفي داشته و علل و عوامل مهمي را در بر مي‌گيرد. از بيماري‌هاي التهابي، عفوني گرفته تا بيماري‌هاي متابوليکي و روماتولوژيکي و حتي بيماري‌هاي خطرناکي چون سرطان و ....، همچنين علل ساده‌اي مثل اسپاسم عضلاني و عوامل مکانيکال و در نهايت عواملي که منشاء آن ديسک بين مهره‌اي است. بنابراين کمر درد يک نشانه و علامت است و نه بيماري، مثل تب که مي‌تواند به علت‌هاي ساده و گاهي خطرناک ايجاد شود و نياز به بررسي و معاينات دقيق‌تري دارد
بنابراين بيماران دچار کمردرد ابتدا بايد به پزشک مراجعه کرده و با شرح حال و معاينه دقيق و در صورت نياز انجام تست‌هاي خاص، بررسي‌هاي تصوير‌برداري و «ام ار آي»، نوار عصب و عضله و ... نوع ، شدت و علت کمر درد مشخص شده و سپس درمان اختصاصي انجام شود.

به فرض وجود بيماري هرني ديسک کمر و درگيري ريشه‌هاي عصب سياتيک و وجود درد در کمر با انتشار به پا و بي‌حسي و ضعف اندام ، ابتدا پزشک با معاينه و تست‌هاي تشخيصي دقيق بايد نوع و شدت بيماري را مشخص کند و سپس درمان‌هاي مرحله‌اي و تخصصي انجام گيرد. اگر چه درصد کمي از اين بيماران نياز به جراحي فوري پيدا مي‌کنند ولي تقسيم بندي بيماران به موارد جراحي و غير جراحي مهم‌ترين وظيفه پزشک معالج است.

خوشبختانه اکثر اين نوع کمر دردها با اقدامات غير جراحي نظير استراحت مطلق يا نسبي، دارو درماني، تجويز ورزش‌هاي طبي، استفاده از کرست هاي کمري، انجام فيزيوتراپي، استفاده از استخر و حرکت درماني در آب و تغيير روش زندگي و احتياطات لازم نتيجه مي‌گيرند.

نکته مهم بعد از درمان کمر درد، جلوگيري از عود مجدد بيماري بوده که لازم است آموزش‌هاي خاص به بيمار داده شود و جنبه‌هاي پيشگيرانه بسيار مهم است.
ضمنا پرهيز از خود درماني و عدم مراجعه به افراد غير پزشک و غير متخصص توسط بيماران بسيار مهم بوده و لازم است با مشورت پزشکان متخصص جراحي اعضاب ، ارتوپدي، طب فيزيکي ، روماتولوژيست و ... مشکلات خود را به شکل علمي با کمترين هزينه و بهترين نتيجه حل کرده و قدر سلامتي خود را بدانند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر