صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

«پوست و مو» / «سوختگي»، از درد تا «درمان»

براي درمان سوختگي ناحيه صورت، دستگاه تناسلي، دست‌ها و پاها نيز حتما به پزشک متخصص مراجعه کنيد. توجه داشته باشيد سوختگي در کودکان و افراد سالخورده خطرناک‌تر است و اين گروه از افراد بايد تحت مراقبت‌هاي بيشتري باشند.

کد خبر: 3374

جام نيوز/ البته در شخصي که دچار سوختگي مي‌شود، جوشگاه سوختگي بسته به عمق آن متفاوت است. به گفته دکتر محمدجواد فاطمي، متخصص جراحي عمومي و رئيس مرکز تحقيقات سوختگي دانشگاه علوم پزشکي ايران در زخم‌هاي درجه دوي عمقي، درجه سه و درجه چهار، حتما بيمار جوشگاهي را به‌عنوان يادگار از سوختگي با خود به همراه خواهد داشت و فقط ممکن است، بتوان با اقدامات جراحي يا دارويي ميزان آن را کاهش داد.

اين متخصص با اشاره به اين که سوختگي‌ها به چهار دسته تقسيم مي‌شوند، مي‌گويد: سوختگي‌هاي درجه يک که بارزترين نمونه آنها آفتاب سوختگي است معمولا طي سه تا پنج روز بهبود پيدا مي‌کنند و نياز به اقدام خاصي براي درمان ندارند و خوشبختانه هيچ جايگاهي از خود به‌جاي نمي‌گذارند. سوختگي‌هايي که به مراقبت و درمان نياز دارند از سوختگي‌هاي درجه دو به بالا هستند که با عوامل مختلفي از جمله مايعات داغ، شعله، انفجار، مواد شيميايي يا جريان برق ايجاد مي‌شوند.

اولين اقدام پس از بروز سوختگي‌ها
مهم‌ترين مساله‌اي که مردم بايد درباره سوختگي‌ها بدانند، روش‌هاي مواجهه اوليه با انواع سوختگي است.
دکتر فاطمي در اين باره توضيح مي‌دهد: پس از ايجاد سوختگي، در مواردي که سطح دچار سوختگي، کمتر از 10 درصد سطح بدن باشد، بهتر است با آب خنک و نه با آب يخ محل دچار سوختگي را خنک کرد تا عمق سوختگي کاهش يابد. در مواردي که سوختگي، قسمت‌هاي وسيعي از بدن را درگير کرده باشد به علت افت دماي مرکزي بدن بهتر است فقط لباس‌هاي بيمار از بدن وي خارج شود و بيمار در يک ملحفه تميز پوشانده و به مرکز سوختگي اعزام شود.

اين جراح عمومي تاکيد مي‌کند: سوزش و دردهاي ناشي از سوختگي معمولا به مسکن‌ها بخوبي پاسخ نمي‌دهند. در بيماراني که به صورت سرپايي از سوي پزشک تحت درمان قرار مي‌گيرند استامينوفن و آنتي‌هيستامين‌ها مي‌تواند در کاهش آلام و سوزش زخم سوختگي موثر باشد و در بيماراني که به علت وسعت يا عمق سوختگي در بيمارستان بستري مي‌شوند، مخدرها و ضد اضطراب‌ها مي‌تواند در بهبود علائم تاثيرگذار باشد.

چگونه از زخم سوختگي مراقبت کنيم؟
تاول‌هايي که در زخم‌هاي سوختگي ايجاد مي‌شود معمولا نياز به ترکاندن ندارند و بهتر است دست نخورده روي زخم باقي بمانند.

دکتر فاطمي با اشاره به اين مطلب مي‌گويد: توجه داشته باشيد خود تاول‌ها به‌عنوان پانسمان بيولوژيک از منطقه سوخته محافظت مي‌کنند، ولي در مواردي که تاول خوني شود يا روي مفاصل بزرگ باشد يا عامل سوختگي، مواد شيميايي باشند بهتر است تاول‌ها ترکانده شوند و پوست سوخته پانسمان شود.

رئيس مرکز تحقيقات سوختگي دانشگاه علوم پزشکي ايران مي‌افزايد: پوستي که دچار سوختگي شده بهتر است با پانسمان پوشانده شود، زيرا سدي که مانع ورود ميکروب‌ها به داخل بدن است، شکسته شده و اين پانسمان‌ها بهتر است روزانه تعويض شود و سير بهبود زخم به صورت روزانه از سوي پزشک رويت شود تا در مواردي که نياز به مصرف آنتي‌بيوتيک موضعي يا اين که نياز به جراحي است، مشخص شود. در سوختگي‌هاي سطحي و کوچک در صورتي که هر گونه علائمي از تغيير شکل زخم، التهاب، تورم، درد شديد يا تب ايجاد شود، بهتر است بيمار تحت نظر پزشک متخصص ادامه درمان را پيگيري کند.

اين جراح عمومي تاکيد مي‌کند: زخم سوختگي براي بهبود علائم بهتر است چرب نگه داشته شود، ولي به ياد داشته باشيد هيچ پماد و داروي موضعي وجود ندارد که جاي سوختگي را از بين ببرد يا مانع ايجاد جوشگاه سوختگي شود و به طور جدي از تبليغات بي‌مورد بعضي داروها بايد جلوگيري کرد. در واقع، درمان يک زخم سوخته فقط از سوي پزشک متخصص ممکن است. در طول زمان بهبود زخم سوخته نيز بهتر است از نظر تغذيه‌اي رژيم پر پروتئين و پر کالري و همچنين حاوي مقادير بالاي ويتامين C مصرف شود که باعث تسريع در التيام زخم سوختگي مي‌شود.

باورهاي اشتباهي که نبايد جدي بگيريد
دکتر فاطمي تاکيد مي‌کند: چند باور غلط درباره سوختگي‌ها در جامعه رايج است که هرگز نبايد آنها را جدي بگيريد از جمله اين که ريختن پودر پني‌سيلين روي زخم سوخته بي‌تاثير است. همچنين پوشاندن محل سوختگي با خمير دندان، تاثيري در روند بهبود زخم سوختگي ندارد. توجه داشته باشيد پاشيدن نمک روي محل سوخته نيز باعث بهبود نمي‌شود.

وي توصيه مي‌کند: سوختگي‌هاي ناشي از اسيد يا قليا را قبل از رساندن به بيمارستان فقط با آب فراوان شست‌وشو دهيد و از شست‌وشو با شير، سرکه، جوش شيرين يا هر مايع ديگري امتناع کنيد.

براي درمان سوختگي ناحيه صورت، دستگاه تناسلي، دست‌ها و پاها نيز حتما به پزشک متخصص مراجعه کنيد. توجه داشته باشيد سوختگي در کودکان و افراد سالخورده خطرناک‌تر است و اين گروه از افراد بايد تحت مراقبت‌هاي بيشتري باشند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر