صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

تناسب اندام/ نوين ترين روش ابداعي براي سوزاندن چربي ها با "انفجار"

هيچ يک از اين روشها بدون رژيم هاي غذايي مناسب و فعاليت فيزيکي منظم تاثير دراز مدتي نداشته و تنها در کناراين دو عامل موثر مي توانند اثرات چشمگيري بر جاي بگذارند.

کد خبر: 3125

باشگاه خبرنگاران/ دکتر نياز محمدزاده هنرور استاديار دانشکده علوم تغذيه و رژيم شناسي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: همانطور که مي دانيم سلولهاي چربي بدن ما محل تجمع تري گليسيريدهاي ذخيره اي بوده و در صورت افزايش دريافت کالري قابل افزايش هم از نظر تعداد و هم از نظر اندازه مي باشد، رژيم هاي کاهش وزن به خوبي منجر به کاهش حجم آديپوسيت ها يا سلولهاي چربي گشته، ولي متاسفانه تاثير چنداني برروي تعداد اين سلولها ندارد، اين همان علت اصلي عدم کاهش سايز و عدم تاثير بر چاقي هاي موضعي است همين امر منجر به شکل گيري روشهاي مختلف جراحي و ابداع دستگاههايي شده است که هر يک به شکلي ادعا در کاهش اين مشکل ارائه مي دهند.
وي افزود: هيچ يک از اين روشها بدون رژيم هاي غذايي مناسب و فعاليت فيزيکي منظم تاثير دراز مدتي نداشته و تنها در کناراين دو عامل موثر مي توانند اثرات چشمگيري بر جاي بگذارند.
اما يکي از روشهاي بسيار شايع در دنيا تمرکز برروي تکنولوزي پيشرفته اولتراسوند مي باشد. در اين روش با استفاده از اين امواج در مدت زمان بسيار کوتاه فشار منفي در داخل سلولهاي چربي ايجاد نموده و با افزايش حباب هايي در داخل اين سلولها که به صورت آبشاري تعداد آنها افزايش مي يابد منجر به ايجاد فشار بسيار زياد در آديپوزها و از بين رفتن ديواره سلولها و به اصطلاح انفجار اين سلولها مي گردد، از جمله مواردي که در ادعا هاي اين دستگاههايي که با نام هاي مختلف مانند ULTRA-Z و.....در بازار موجود مي باشد تاثير امواج اولتراسوند با تمرکز و تراکم بالا بر تحريک پرقدرت فيبروبلاستها و تحريک توليد کلاژن مي باشد، که نتيجه آن شروع ليفتينگ پوست در ناحيه داراي سلوليت ذکر مي گردد.
دکتر محمدزاده با اشاره به اينکه نسل جديد اين دستگاهها بر خلاف انواع قديمي آن که قادر به توانايي تنظيم فرکانس بين 26-50 کيلوهرتز را دارد گفت: ،قدرت خروجي دستگاه نيز بين رنج مشخصي قابل تنظيم بوده و توليد کننده موجهاي طولي با ايمني بالاتري مي باشد که از جمله ادعاهاي مرتبط با اين مکانيسم کاهش آسيب ساير بافتها و تمرکز بر تخريب سلولهاي چربي مي باشد.
اين متخصص تغذيه تصريح کرد: در حال حاضر در بسياري از کشورهاي دنيا اين تکنولوژي بعنوان وسيه کمکي در کنار رژيم هاي تخصصي کاهش وزن و فعاليت فيزيکي براي کاهش چاقي هاي موضعي بويژه مناطق شکمي مورد استفاده قرار مي گيرد و تعداي از اين دستگاهها داراي تاييديه FDA و اتحاديه اروپا مديکال مي باشند. وجه برتري اين نوع دستگاهها نسبت به روش ليپوليز قدرت بالاتر آن در از بين بردن سلولهاي چربي و نسبت به جراحي ليپوساکشن کمتر تهاجمي بودن آن و از بين بردن خطر آمبولي ذکر مي گردد.
وي ادامه داد: اين دستگاهها نسبت به روشهاي اينفراسونيک (ضربه اي – لرزه اي) که داراي نتايج قابل برگشت مي باشد نيز نتايج بهتري را احتمالا بوجود خواهد آورد. از جمله عارضه هاي احتمالي اين دستگاه امکان خونريزي، درد و تورم در نواحي تحت تاثير قرار گرفته مي باشد، که لزوم نظارت تيم پزشکي مجرب در صورت استفاده از اين دستگاه را بيش از پيش ضروري مي سازد. استفاده از اين دستگاهها بدون رژيم غذايي و فعاليت فيزيکي تاثير دراز مدت نداشته و استفاده از آن در افراد زير 18 سال و مبتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک توصيه نمي شود

نظرات بینندگان

ارسال نظر