صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

ريتالين و عوارض ناخوشايندش

همچنين ريتالين در برخي موارد از جمله حمله خواب، افسردگي مقاوم به درمان و نيز در برخي موارد خاص از جمله ضايعه مغزي ناشي از ضربه‌هاي مغزي و برخي موارد چاقي نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

کد خبر: 3038

ساعت 24/ با اشاره به استفاده از ريتالين در درمان بيش فعالي کودکان، اظهار کرد: ۷۵ تا ۸۰ درصد بچه‌هاي بيش فعال به اين دارو جواب مي‌دهند.
وي تصريح کرد: همچنين ريتالين در برخي موارد از جمله حمله خواب، افسردگي مقاوم به درمان و نيز در برخي موارد خاص از جمله ضايعه مغزي ناشي از ضربه‌هاي مغزي و برخي موارد چاقي نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
اين روانپزشک با تاکيد بر استفاده از ريتالين با نسخه و تجويز پزشک، اظهار کرد: ريتالين نيز مانند بسياري از داروهاي شيميايي داراي عوارضي است که بي‌خوابي تنها يکي از عوارض آن به شمار مي‌رود.

اميريان تصريح کرد: کابوس شبانه، سرگيجه، بي‌اشتهايي، تحريک‌پذيري و دندان‌قروچه از ديگر عوارض اين دارو به شمار مي‌رود و به همين علت توصيه مي‌شود تا افراد به طور جد از مصرف خودسرانه اين دارو اجتناب کنند.
وي خاطرنشان کرد: اين دارو همچنين مي‌تواند عوارض نادري مانند تيک‌ يا جنون را نيز در فرد ايجاد کند که اين عوارض موقت بوده و با قطع دارو متوقف مي‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم‌پزشکي کرمانشاه اظهار کرد: مصرف ريتالين در دزهاي بالا همچنين مي‌تواند موجب هذيان‌گويي‌ يا بدگماني فرد شده و اختلالات و هيجانات شديدي را در او ايجاد کند.
اميريان خاطر نشان کرد: مصرف بيش از حد اين دارو همچنين مي‌تواند موجب افزايش فشار خون، پردمايي، روانپريشي وحتي گاهي موجب مرگ فرد شود.
اين روانپزشک در پايان در خصوص مصرف خودسرانه ريتالين هشدار داد و اظهار کرد: اين دارو بايد حتما تحت نظر پزشک و با تجويز پزشک مصرف شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر