صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

اختلالات نورولوژيک و روش هاي درمان آن

اختلالات نورولوژيک به چه معناست؟ شامل اختلال در عملکرد مغز، نخاع، سلول هاي عصبي و ساير سلول هاي رابط اين اعضا مي باشد. اين اختلالات شامل سکته ي مغزي، آلزايمر، پارکينسون، دمانس، MS، ضربه مغزي و ساير اختلالات عصبي مربوط به سيستم عصبي مي باشد. پس از بروز يک بيماري نورولوژيک، مهم ترين اقدام، تلاش براي توان بخشيِ قسمت هايي از بدن است که قبلا وظايف خود را به صورت صحيح انجام مي داده است.

کد خبر: 3016

ميگنا/ اختلالات نورولوژيک به چه معناست؟
شامل اختلال در عملکرد مغز، نخاع، سلول هاي عصبي و ساير سلول هاي رابط اين اعضا مي باشد.
اين اختلالات شامل سکته ي مغزي، آلزايمر، پارکينسون، دمانس، MS، ضربه مغزي و ساير اختلالات عصبي مربوط به سيستم عصبي مي باشد.
پس از بروز يک بيماري نورولوژيک، مهم ترين اقدام، تلاش براي توان بخشيِ قسمت هايي از بدن است که قبلا وظايف خود را به صورت صحيح انجام مي داده است.

درمان اختلال بلع:
بلع، انتقال ماده ي غذايي از دهان به معده است که به اختلال در اين انتقال، اختلال بلع مي گويند. از علائم اختلال بلع مي توان به سرفه هاي مکرر هنگام غذا خوردن يا بلع مايعات، عفونت هاي ريوي، کاهش وزن و کم شدن آب بدن اشاره نمود. ديسفاژي يا اختلال بلع، با توجه به شيوع بالاي آن در ضايعات نورولوژيک از اهميت ويژه اي براي درمان برخوردار است. امروزه درمان اختلال بلع به وسيله الکتروتراپي از متد روز دنيا مي باشد که در کلينيک يادمان با ايمن ترين و بهترين راه ها صورت مي گيرد.

فيزيوتراپي:
سکته، شايع ترين و ناتوان کننده ترين بيماري نورولوژيک در بالغين است که يک مشکل بزرگ در طب توانبخشي است. سکته باعث محدوديت در مشارکت فرد در فعاليت هاي روزمره و ايفاي نقش در اجتماع مي گردد. پس از سکته در ابتدا، قدرت و قوام عضله کم است (فلاسيديتي) و پس از آن کم کم افزايش قدرت و قوام (هايپرتوني با اسپاستيسيته) توسعه مي يابد. هدف فيزيوتراپي براي افرادي که آسيب مغزي دارند، بهبود کيفيت حرکت در سمت مبتلا مي باشد به طوري که دو سمت بدن حتي الامکان به صورت هماهنگ کار کنند. بنابر اين، تکنيک هايي که درمانگر از ميان روش هاي ارائه شده انتخاب مي کند بستگي به نيازهاي بيمار و اثر آن ها در جهت بهبودي طبيعي تر بيمار دارد.

گفتاردرماني:
گفتار درماني به بررسي ماهيت اختلال گفتار و زبان و نيز روش هاي تشخيص و درمان اين اختلالات مي پردازد. در صورت بروز آسيب نورولوژيک، ممکن است فرد دچار اختلال در درک، بيان، ناميدن، تکرار و خواندن و نوشتن کلمات شود که در صورت مراجعه ي به هنگام، بهبودي چشمگيري در شرايط گفتاري بيمار حاصل مي شود. نيمکره ي چپ مغز، مسئول عملکردهاي گفتاري و زباني است. در صورتي که آسيب نورولوژيک در نيکره ي چپ مغز اتفاق افتد (مثل فردي که دچار سکته ي مغزي در نيمکره ي چپ مغز مي شود و سمت راست بدن وي دچار ضعف عضلاني يا فلجي مي شود) گفتار بيمار هم دچار اختلال مي شود. اين اختلال در حرف زدن و يا درک گفتار ديگران، در روزهاي اول پس از سکته متغير است و ممکن است يک روز بيمار کاملا خوب صحبت کند اما روز ديگر قادر به صحبت کردن نباشد. در اين شرايط بهتر است تا ثابت شدن وضعيت گفتاريِ بيمار در يک حالت صبر کرد و سپس گفتاردرماني را شروع کرد. بايد توجه داشته باشيم که يراي هريک از اقدامات توان بخشي زمان طلايي (golden time) وجود دارد و تا زماني که اين زمان از دست نرفته است، توان بخشي و به خصوص گفتاردرماني بيماران، بازدهي بهتري خواهد داشت. به عنوان مثال فردي که امروز دچار سکته ي مغزي مي شود، ممکن است دچار آفازي يا اصطلاحا زبان پريشي شود. بسته به ميزان و شدت آسيب مغزي بيمار، ممکن است چند روزي طول بکشد که وضعيت بيمار ثابت شود و داراي هوشياري مناسب و آماده براي دريافت خدمات گفتاردرماني شود. در صورتي که گفتاردرماني بيمار از روزهاي اول شروع شود، مسلما ميزان بهبودي بيمار بسيار بيشتر از زماني است که دو يا سه ماه بعد از سکته، گفتاردرماني شروع شود.
کاردرماني:
کاردرماني، استفاده از فعاليت هاي هدفمند براي بازگرداندن استقلال به بيمارانِ دچار بيماري هاي عصبي، اسکلتي و عضلاني مي باشد. کاردرماني، در بيماران نورولوژيک با استفاده از تمرينات اختصاصي به رفع مشکلات تعادلي، راه رفتن و هم چنين بهبود عملکرد دست، در افرادي که دچار آسيب مغزي شده اند کمک شاياني مي نمايد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر