صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

دهان و دندان/ عادات نامناسبي که دندان ها را خراب مي کند

مسواک زدن بخشي از بهداشت دهان و دندان است و نبايد هيچ وقت سفت و محکم مسواک زدن لثه ها را تحريک مي کند و باعث خرابي دندان ها مي شود.در اين مطلب برخي از عادات نادرست در نگه داري دندان ها را ذکر مي کنيم .

کد خبر: 3006

بيتوته/ مسواک زدن بخشي از بهداشت دهان و دندان است و نبايد هيچ وقت سفت و محکم مسواک زدن لثه ها را تحريک مي کند و باعث خرابي دندان ها مي شود.در اين مطلب برخي از عادات نادرست در نگه داري دندان ها را ذکر مي کنيم .

جويدن يخ
خوردن تکه هاي يخ باعث آسيب ديدن دندان ها مي شود ممکن است تصور کنيد يخ به صورت طبيعي است و حاوي شکر نمي باشد و آسيبي به دندان ها وارد نمي کند اما خوردن تکه هاي يخ مي تواند باعث شکسته شدن دندان ها شود .
جويدن يخ به طور دائم مي تواند موجب تحريک بافت داخل دندان ها شود . غذاهاي بسيار سرد و يا بسيار گرم مي تواند باعث آسيب ديدن دندان ها شود

انجام حرکات ورزشي بدون محافظ براي دهان و دندان
اگر در ورزش هايي نظير فوتبال شرکت مي کنيد حتما بايد از محافظ براي دندان ها استفاده شود . محافظ هاي دهان و دندان را مي توان از فروشگاه هاي ورزشي خريداري کرد .

شيشه
هيچ گاه براي حفاظت از دندان ها زود نيست .استفاده بيش از حد از شير ،آب ميوه به وسيله شيشه منجر به از بين رفتن دندان ها مي شود . توصيه مي شود هيچ گاه در زماني که کودک در خواب است براي مدت طولاني از شيشه استفاده نکنيد .

سوراخ کردن زبان و لب
سوراخ کردن زبان امروزه بسيار رايج شده است . از آنجايي که با سوراخ کردن زبان قطعاتي فلزي بر روي زبان به منظور زيبايي قرار مي دهند ، در مواقعي با فشار دادن دندان ها بر روي هم ممکن است دندان ها شکسته شوند .سوراخ کردن لب ها هم به هم اندازه سوراخ کردن زبان خطرناک است . اين فلزات مي توانند به لثه آسيب برسانند .دهان مملوء از باکتري است ، با سوراخ کردن زبان احتمال عفونت لثه ها افزايش مي يابد .اگر تمايل به سوراخ کردن زبان داريد بايد در رابطه با خطرات بهداشتي آن با دندان پزشک خود مشورت کنيد .

دندان قروچه
ساييدن دندان ها بر روي هم مي تواند منجر به از بين رفتن دندان ها شود .دندان قروچه در اثر اضطراب و استرس پيش مي آيد . با استفاده از محافظ هاي دندان مي توان از دندان قروچه جلوگيري کرد .

قرص هاي سرفه
فروش قرص هاي سرفه در داروخانه ها به معناي سالم و بي ضرر بودن آنها نيست .اين قرص ها مملوء از شکر هستند .بنابراين پس از خوردن قرص ها بايد به خوبي مسواک بزنيد . قند موجود در اين قرص ها موجب آسيب رسيدن به دندان مي شود .

تمام مواد غذايي شيرين در صورت مصرف زياد مي تواند باعث پوسيدگي دندان شود .بايد در رابطه با بهداشت دندان ها بعد از خوردن آب نبات ها حساس باشيم .

نوشابه
نوشابه ها حاوي مقادير زيادي اسيد سيتريک و اسيد فسفريک هستند . محتويات نوشابه مي تواند باعث از بين رفتن ميناي دندان شود.نوشابه هاي رژيمي هم حاوي شکر مصنوعي هستند و مي تواند به دندان ها آسيب برساند .

آب ميوه
آب ميوه ها حاوي مقادير زيادي آنتي اکسيدان، ويتامين و شکر هستند . نوشابه هاي پرتغالي در مقايسه با آب ميوه پرتغالي 10 گرم بيشتر شکر است . ميوه ها به صورت طبيعي شيرين هستند بنابراين توصيه مي شود که براي خوردن آب ميوه ، به دنبال آب ميوه هاي بدون شکر باشيد تا آسيب کمتري به دندان ها وارد شود .اگر آب ميوه بيش از حد شيرين باشد مي توانيد با مقداري آب آن را رقيق کنيد .

نوشيدن قهوه
رنگ تيره قهوه در طول زمان مي تواند منجر به زرد شدن دندان ها شود . خوشبختانه با استفاده از روش هاي مختلف سفيد کردن دندان ها مي توان اين مشکل را برطرف کرد .

نظرات بینندگان

ارسال نظر