صفحه نخست >> سلامت تعداد نظرات: 0

سينوزيت را بهتر بشناسيد

سرماخوردگي و حساسيت باعث احتقان بيني و انسداد دهانه سينوس‌ها مي‌شود که زمينه را براي تجمع ترشحات داخل سينوس و بروز سينوزيت، فراهم مي‌کند.

کد خبر: 2988

ساعت 24/ دکتر مهديس اصفهاني، اظهار کرد: اين بيماري با شروع فصل زمستان آغاز و شايع مي‌شود و مي‌طلبد افراد مبتلا به آن، براي درمان به پزشک مراجعه کنند.
وي ادامه داد: علت بروز اين بيماري، سرماخوردگي و در معرض هواي سرد قرار گرفتن است و نبايد نسبت به درمان آن بي‌توجه بود.
اصفهاني سرماخوردگي طولاني يا حساسيت شديد و عدم بهبودي آن‌ها را نشانه‌هاي بروز سينوزيت معرفي کرد و افزود: سرماخوردگي و حساسيت باعث احتقان بيني و انسداد دهانه سينوس‌ها مي‌شود که زمينه را براي تجمع ترشحات داخل سينوس و بروز سينوزيت، فراهم مي‌کند.

اين پزشک متخصص، با اشاره به اينکه سينوزيت به گروهي از بيماري‌ها اطلاق مي‌شود که با التهاب مخاط سينوس‌هاي اطراف بيني، خود را نشان مي‌دهد و اين التهاب در واقع عارضه عفونت‌هاي راه‌هاي تنفسي است که به علت انسداد دهانه سينوس‌ها به وجود مي‌آيد.

وي سينوزيت را به دو نوع حاد و مزمن تقسيم کرد و گفت: در صورتي که علايم کمتر از چهار هفته مشاهده شود، سينوزيت حاد و بيشتر از آن، سينوزيت مزمن اتفاق افتاده است.
اصفهاني، با تأييد لزوم درمان سينوزيت با مصرف آنتي بيوتيک خوراکي و ترکيبات استروييدي موضعي تصريح کرد: اين داروها بايد به صورت طولاني مدت استفاده شود تا اثر آن ظاهر شده و پايدار بماند.

وي عوامل ژنيتکي مانند سندرم مژه بي‌حرکت، بيماري سيستيک فيبروزيس، اختلالات ساختماني سينوس، شاخک‌هاي بيني غيرطبيعي، کجي تيغه بيني، آلرژي و همچنين عوامل محيطي مانند عفونت‌هاي باکتريايي، قارچي، ويروسي، تماس با دود سيگار و مواد شيميايي را از جمله عوامل خطر ابتلا به سينوزيت معرفي کرد.

اين متخصص گوش و حلق و بيني به افرادي که داراي بيماري زمينه‌اي و اختلالات ساختماني در بيني و سينوس هستند، توصيه کرد که از ديگر عوامل خطر اين بيماري نظير عفونت‌هاي ويروسي دوري کنند.

وي يادآور شد: تزريق واکسن آنفولانزا در ابتداي فصل پاييز مي‌تواند در اين زمينه کمک کننده باشد که اين کار بويژه در افراد مبتلا به بيماري‌هاي تنفسي مانند آسم مي‌تواند ثمربخش باشد.
اصفهاني با هشدار درباره اينکه اثرات دود سيگار مختص فرد سيگاري نيست و براي اطرافيان نيز اثرات مضري دارد، تاکيد کرد که بيماران سينوزيتي، در معرض دود سيگار قرار نگيرند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر